Çok ayıp çok!

İznik 5 Ekim 2016 20:02
Videoyu Aç Çok ayıp çok!
A
a

Tarihi M.Ö. 4’üncü yüzyıla kadar uzanan, Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yaparak ‘Medeniyetler Başkenti’ olarak lanse edilen ve UNESCO'nun yedek listesinde bulunan İznik’i ziyaret eden turistler, Roma köprüsünün etrafının çöp ve moloz yığınları ile kaplı olduğunu görünce hayrete düştü.

‘Medeniyetler Başkenti’ olarak adını duyuran ve tarihin derin izlerine sahip İznik, turistik açıdan sergilediği görüntülerle herkesi şaşkına çevirip, tarihi bir ayıba imza atıyor.  
 
 SÜLEYMAN BİLİR
Tarihi M.Ö. 4’üncü yüzyıla kadar uzanan, Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan ve ‘Medeniyetler Başkenti’ olarak lanse edilen İznik’i ziyaret eden turistler, Roma köprüsünün etrafının moloz yığınları ile kaplı olduğunu görünce hayrete düştü.
Doğu Roma İmparatoru I. Justinyanus döneminde inşa edilen tarihi köprüyü ziyaret eden turistler, moloz yığınları ile karşılaştı. İznik-Orhangazi kara yolunun 50 metre kuzeyinde, tarihi ipek yolu üzerine inşa edilen 20 metre uzunluğunda ve 2,5 metre genişliğindeki Roma dönemine ait 3 gözden oluşan kemerli taş köprünün çevresi moloz yığınlarından geçilmiyor. Tarihî köprüyü ziyaret eden turist kafilesi, moloz yığınları arasında kaldı.
BU AYIP KALDIRILSIN
UNESCO'nun yedek listesinde bulunan İznik'in bu şekilde kabul göremeyeceğinin altını çizen vatandaşlar, bu ayıba son verilmesini istedi. Ülkenin turizm alanında giderek turist kaybettiğini söyleyen vatandaşlar, “İlçemize medeniyetler başkenti deniyor ama sergilenen kötü görüntüler, ne yazık ki bu sıfatı hak etmiyor. Bir turistin Türkiye’nin dışarıda turizm elçisi olduğunu söylerken, bu elçiler tarih zenginliğimizi çöplük alanları olarak mı anlatacak? Bu ayıp bize yeter. Belediye Başkanımızın bu soruna acilen el atmasını ve ilçemizin daha  fazla kötü intiba yaratmamasını istiyoruz” görüşlerine yer verdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat