Deniz ve havuzda dikkatli olun

Bursa 17 Ağustos 2017 14:27
Videoyu Aç Deniz ve havuzda dikkatli olun
A
a

Yazın sıcağından kaçıp serinlemek için havuz ve denizi tercih edecek olanları yakından ilgilendiren, basit görülse de aslında çok önemli olan sağlık problemlerini Hayat Hastanesi Klinik Biyokimya Uzmanı Kemal Aslan ile konuştuk.

Aslan sohbetimizde öncelikle havuz ve denizden ziyade kişinin kendi beden temizliğinin olması gerektiğinin de altını çizdi. İnsanların kış boyunca hayalini kurduğu yaz ayında da serinlemek ve kışın stresini atmak için deniz ve havuzlara akın ettiğini söyleyen Biyokimya Uzmanı Kemal Aslan, bu dönemde mutlaka dikkat edilmesi gereken sağlık problemleri olduğunu söyledi. Aslan, “Temizlenmemiş, özellikle kalabalık ve kirli olan deniz veya havuzlar birçok enfeksiyon hastalıklarına sebep olabiliyor.Havuzların düzenli olarak temizlenmesinden ziyade öncelikli olarak kendi bedenimizin temiz olduğuna emin olduktan sonra havuza girmeliyiz. Çünkü havuzlardaki bakteri ve virüslerin oluşmasındaki en büyük etken bizim vücudumuzdaki ter, parfümler, losyonlar ve bunun gibi kimyasallardır” açıklamasında bulundu.

BİZLERİ BEKLEYEN TEHLİKELER

Denize, çevre sağlığı ekiplerince temiz olduğu belirlenmiş alanlarda girilmesi gerektiğini söyleyen Aslan, “Aksi takdirde tifo, koli basili, hepatit A, ishale neden olan enfeksiyonlar, klor zehirlenmesi, ağız yaraları, hormon bozukluğu, gözlerde kızarma, sulanma ve yanma ile seyreden göz iltihapları, orta kulak iltihabı, mantar hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonuna kadar birçok hastalık oluşabiliyor’’ diyerek uyardı. İdrar yolları ve mantar enfeksiyonlarının yazın daha çok görülmesinin nedenlerinden bahseden Aslan, “Yeteri kadar temizlenmeyen havuzlar, havlu ve terlik gibi eşyaların ortak kullanımı da mantar enfeksiyonlarının hızla yayılmasına neden olmaktadır” dedi. Klinik Biyokimya Uzmanı Kemal Aslan, çocuk havuzlarına da dikkat çekerek, “Çocukların havuza tuvaletini yapması, anne babaların bebeklerini bezleriyle havuza sokması, ayrıca bu havuzların daha küçük olması sebebiyle çocuk havuzları daha fazla risk taşımaktadır. Burada iş anne babalara düşüyor. Çocukları havuza sokmadan önce mutlaka tuvalete götürmeli, bebeklerinizi asla bezleriyle suya sokmamalı” diyerek ebeveynleri uyardı.

RİSKLERDEN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Havuza ve denize girmeden önce nasıl korunabileceğimiz ve nelere dikkat edeceğimiz konusunda bilgilendirmede bulunan Aslan,’’Havuzlar için söylüyorum periyodik olarak hijyen kurallarına uygun olarak temizlenmeli ve ilaçlanmalıdır. İyi temizlenmemiş, bakımı yapılmayan havuzların birçok enfeksiyon hastalığına sebep olduğu unutulmamalıdır. Yine Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukları havuzlara göndermeyin. Havuza duş alarak girin ve çıktıktan sonra mutlaka yeniden duş alın. Ateşli bir enfeksiyon veya ishal geçirirken havuza veya denize  girmeyin. Temiz ve hijyenik olmayan tuvaletleri kullanmayın. Havuzda su yutmamaya özen gösterin. Kulak enfeksiyonlarından korunmak için kulak tıkaçları kullanın. Ayaklarınızı antiseptik suyla temizledikten sonra girmeye özen gösterin. Cildinizde yaralar var ise, iyileşmeden havuza ve denize girmeyin. Sürekli sirkülasyon yapılan havuzları tercih edin. Sağlığımız için bu önemli tedbirlerin alınmasına özen göstererek, yaz mevsiminde güneşten mutlaka yararlanılmalı, yazın bunaltıcı sıcağına karşılık elbette denize ve havuza girilmeli fakat sağlığımızı korumak yönünden de tedbirlerin alınmasına dikkat edilmelidir” diyerek önerilerde bulundu.

Kaynak : MERVE ÖZDEMİR/ ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat