Loading...

Dev-İş Girne’De İsrail’İ Protesto Etti

Türkiye 18 Mayıs 2018 13:43
Videoyu Aç Dev-İş Girne’De İsrail’İ Protesto Etti
A
a

Kktc Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Girne Belediye Çalışanlarının Katılımıyla Girne Belediyesi Önünde Düzenlediği Eylemle İsrail’İ, Filistin Halkına Yönelik Saldırılarından Dolayı Protesto Etti.

KKTC Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Girne Belediye çalışanlarının katılımıyla Girne Belediyesi önünde düzenlediği eylemle İsrail’i, Filistin halkına yönelik saldırılarından dolayı protesto etti.
KKTC Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu(Dev-İş) İsrail’i Girne Belediyesi önünde düzenlediği eylemle protesto etti. Protesto eyleminde “Filistin halkının haklı direnişini selamlıyoruz” ifadesi yazılan pankart açıldı. KKTC Dev-İş Başkanı Hasan Felek, eylemde yaptığı konuşmada, "Orta Doğu’nun üzerine bir kabus gibi çöken ABD emperyalizmi ve şovenizm kan dökmeye devam ediyor. İsrail, işgal güçlerinin Gazze’de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu silahsız sivillere, gerçek mermi ve gaz bombaları ile düzenlediği saldırı sonucu bugün itibariyle 60’dan fazla Filistinli hayatını kaybetti, binlerce Filistinli yaralandı. Tarihe kanlı Pazartesi olarak geçecek bu saldırıları şiddetle kınıyor bir kez daha lanetliyoruz. 14 Mayıs 1948’de İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında, bağımsızlığını ilan etmesinin ve Filistin halkının zorunlu göçe tabi tutulmasının 70. yıldönümüne rastgelen bu katliamların zamanlaması çok manidardır. Filistin halkının Nakba dediği Büyük Falaket’i protesto etmeye hazırlandığı bu günde Amerika Birleşik Devletleri Tel-Aviv deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak, BM kararlarını ve uluslararası hukuk kurallarını yok sayarak dünyaya meydan okumuşlardır. Bu hukuksuz uygulamaları protesto etmek ve Büyük Felaketin yıldönümünde topraklarına dönüş isteğini dile getirmek isteyen Filistinliler bütün ülkede genel grev ve milyonluk yürüyüş için bir araya geldiler. Ne siyonist İsrail’in katliamları ne de emperyalist ABD’nin yayılmacılığı, Filistin halkının haklı mücadelesini ve direnişini engellemeyecektir” dedi.
“Bugün bizler Filistin’de ilan edilen genel grevi ve tüm Filistin halkının direnişini onurla gururla selamlıyoruz” diyen Felek “Orta Doğu’daki emperyalist yayılma ve uluslararası hegemonya mücadelesi, hangi mezhepten, hangi dinden ve hangi ulustan olursa olsun emekçi insanların öldürülmesi, yok edilmesi ve katledilmesi ile gerçekleşmektedir. Nakba’nın 70. yılında İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesine, mazlum Filistin halkının katledilmesine ve milyonlarca Filistinliyi vatansız bırakmasına karşı, BM başta olmak üzere uluslararası demokratik kamuoyunu bu yaşanan zulme seyirci kalmamaya çağırıyoruz. Tüm dünyadaki özgürlük ve bağımsızlık sevdalıları ile birlikte bizler de bugün sokaktayız, çünkü bilinmelidir ki Filistin tüm dünyanın ezilen halklarıdır. Tüm dünyanın ezilenleri de Filistin’dir. Kahrolsun ABD emperyalizmi. Kahrolsun siyonist İsrail devleti. Yaşasın Filistin halkının haklı direnişi" ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat