DHMİ’ye karşı açılan davalar çığ gibi büyüyor

Bursa 18 Kasım 2016 11:31
Videoyu Aç DHMİ’ye karşı açılan davalar çığ gibi büyüyor
A
a

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından gerekçe gösterilmeden maaşlarında kesinti yapılan ve bu nedenden dolayı yasal yoldan haklarını arayan Bursa-Yenişehir Havalimanı Özel Güvenlik Görevlilerinin DHMİ’ye açtığı davalar, çığ gibi büyüyor.

2009 yılında 49 kişi ile işe başlayan Bursa-Yenişehir Havalimanı Özel Güvenlik Görevlileri, 2013 yılında hem personel çıkartılması, hem de maaşlarının ciddi anlamda hiçbir uyarı, açıklama ya da tebliğ yapılmadan maaşların düşürülmesi sonucu maaşlarından kesilen miktarın kanunlar nezdinde uygun olmadığı gerekçesi ile düşürülen miktarın geri iade davası açmışlardı. Yaklaşık 2,5 yıl süren dava sonucunda Bursa-Yenişehir Havalimanı’nda çalışan özel güvenlik görevlilerini haklı bularak 2016/22874 Karar Numarası İle 06/10/2016 tarihinde açılan davayı Yargıtay onadı. DHMİ, 2012 yılından 2013 yılına geçişte DHMİ’de çalışan 2149 özel güvenlik görevlisine hiçbir açıklama yapmadan maaşlarının ciddi anlamda düşürmüştü. Bursa-Yenişehir Havalimanı Özel Güvenlik Görevlileri 2014 yılı başlangıcında bu davayı açtı ve sonucunda mahkeme de özel güvenlikçileri haklı buldu. Dava Yargıtay’dan da olumlu cevap geldi. Türkiye’deki diğer havalimanlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin de bu davaları açacağı ifade ediliyor.
GÖREVLİLER HAKLI BULUNDU
Diğer yandan Trabzon Havalimanı’nda çalışan Özel Güvenlik Görevlileri de, 2014 yılının Aralık ayında DHMİ’ye Muvazaa (Eşit işe eşit Ücret), Eurocontrol Tazminatı, maaş düşürülmesi, yersiz kesintiler, fazla mesailer, Ulusal bayram ve genel tatil mesaileri ile silah tazminatı konularında dava açmışlardı. Mahkeme, bilirkişiye sormuş ve bilirkişiden gelen cevaba göre bu konuda tamamıyla dava açan tüm özel güvenlik görevlilerinin haklı oldukları yönde sonuç çıkmıştı. Aynı şekilde Erzurum Havalimanı’nda çalışan özel güvenlik görevlileri de 2015 yılında DHMİ’ye karşı dava açmış, onlar da aynı Trabzon Havalimanı’nda çalışan özel güvenlik görevlileri gibi haklı bulunmuştu.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat