Loading...

Diyabet okulu ilk mezunlarını verdi

Sağlık 5 Aralık 2016 12:48
Videoyu Aç Diyabet okulu ilk mezunlarını verdi
A
a

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde Ocak ayında açılan diyabet okulu, ilk mezunlarını verdi.

Bursa  Kamu Hastaneler  Birliğine bağlı  hastanenin  konferans  salonunda  gerçekleşen törende, 30 çocuk  Diyabet Okulu  Diplomasını alırken eğitimlerde  diyabet,  insülin yönetimi, hipoglisemi, hiperglisemi,  diyet  ve  egzersiz  yönetimi  konularına yer verildi.  Konusunda uzman doktorlar tarafından  kesin tanı koyulan ve tedavisi düzenlenen hastalar diyabet okuluna yönlendirilirken, eğitimler hastalara uygulamalı olarak anlatılıyor.

DİYABET  TEDAVİSİN DE HASTA DAVRANIŞLARI  ÖNEMLİDİR
 Diyabetin  simgesi  olan mavi  halkının diyabetin  evrenselliği  ve küreselliğini  temsil ettiğini söyleyen Mali  Hizmetler  Başkanı ve Hastane  Yöneticisi  Uz.Dr.  İsmail Özcan, “Diyabet  tedavisin de hasta davranışları  önemlidir.  Biz  çocuklarımız  için diyabet  okulunu  açarken  temel  noktamız çocuklar ve ailelerini  bilgilendirmek  ve olumlu davranışlar  kazandırmaktı.  Hastalarımıza diyet, egzersiz ve ilaç kullanımı  eğitimleri verdik.  Bugün  diplomalarını veriyoruz. Emeği  geçenlere  teşekkür ediyorum” dedi.

“DİYABETLİLERE EĞİTİM VERİLMESİ GEREKİYOR"
Pediatri  Endokronoloji  Uzmanı ve Dr.Hatice  Dilek Can Gökalp ise; “Çocuklarda en  fazla Tip 1 diyabet görülür.  Tip 1 diyabet  insülin üreten hücrelerde  hasar ile ortaya çıkar. Ülkemizde  18 yaş altında yaklaşık  15.000-17.000 arasında Tip 1 diyabetli  çocuk bulunduğu  tahmin edilmektedir.  Her yıl yaklaşık  1700 çocuğa Tip 1 Diyabet tanısı konulmaktadır.  Diyabet  bir hastalık değil yaşam şeklidir. Diyabetle  iyi geçinilmediği  takdirde çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Diyabette eğitim, tedavinin en  önemli basamaklarından birini oluşturuyor. Beslenme egzersiz ve ilaç kullanımı gibi konuları  her diyabetlinin öğrenmesi gerekiyor. Bunun içinde diyabetlilere eğitim verilmesi gerekiyor" diye konuştu.
Bursa İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Rüstem Aşkın’ın da katıldığı mezuniyet töreni çocuklara diplomalarının verilmesi, diyabetik mezuniyet pastasının kesilmesi ile son buldu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat