Doğru tercih sağlıklı nesiller

Bursa 13 Eylül 2017 14:40
Videoyu Aç Doğru tercih sağlıklı nesiller
A
a

Romatem Başhekimi Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır, çantalardaki aşırı yükün özellikle gelişim çağındaki çocukları olumsuz yönde etkilediğini ve omurga hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi.

Okul çağında sırt bölgesine ağırlık yükleyen en önemli etken sırt çantalarıdır. Bu nedenle çocukların taşıdıkları sırt çantalarının doğru seçimi ve kullanımının oldukça önemli olduğunu söyleyen Romatem Başhekimi Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır, ’’Ağır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve ligaman yapılarında zorlanmalara neden olarak, belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir, bozuk yürüyüş, kötü duruş ve ciddi kronik bel ağrılarına yol açabilir. Yeni eğitim öğretim döneminin başlayacağı bugünlerde; yanlış çanta seçimi ve hatalı çanta kullanımı ile ilgili ebeveynler dikkatli olmalıdır. Dikkat edilmediği taktirde çocuklarımız; skolyoz başta olmak üzere farklı tiplerde omurga deformiteleri, ağrı ve kas iskelet sistemi problemleri ile karşı karşıya kalabilir’’ açıklamalarında bulundu.ÇANTA AĞIRLIĞI OLDUKÇA ÖNEMLi

Okul çantası taşırken dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Dr. Küçükçakır,’’Çanta tek taraflı takılmamalı, tek elle taşınmamalıdır. Kemik ve omurga gelişimi devam eden çocuğun tek omuzuna yük binmesi; omurganın ağırlık olan tarafa eğilmesine yani skolyoza sebep olur. Çanta ağırlığı oldukça önemli. Çantanın boş ağırlığının fazla olmaması dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çantanın ağırlığını artıracak süs gibi aksesuarlardan uzak durulmalıdır. Çantanın dolu ağırlığı, vücut ağırlığının ortalama yüzde 10-15’ini geçmemelidir. Bu oran ilkokul çocuklarında 3-4 kg, diğer çocuklar da ise ortalama 5-8 kg arasında olmalıdır. Çantanın ağır olacak olması veya tek taraflı omuz askısı kullanılması kas, omuz, sırt ve bel zorlanmalarına neden olur’’dedi.DOĞRU ÇANTA NASIL OLUR?

Çanta yükünün vücuda dengeli ve eşit dağılımının sağlanabilmesi için seçimin özenle yapılmasını belirten Uzm.Dr. Nurten Küçükçakır, şu önerilerde bulundu: ’’Askıların yumuşak, geniş ve eşit uzunlukta olması gereklidir. Sert ve dar omuz askıları omuz kaslarına zarar vererek ağrıyı başlatabilirler. Dar, sert ve ince olan omuz askıları kollara giden damar ve sinirlere baskı yaparak, kollarda ağrı, uyuşukluk ve karıncalanmalara neden olabilir. Çantanın askıları çok gevşek ve uzun olmamalıdır. Çantanın askılarının uzun ve gevşek oluşu durumunda vücudun ağırlık merkezinin arkaya kayması sonucu bel kaslarında aşırı zorlanma ve ağrı meydana gelir, dikkate alınmazsa ileri yaşlarda belin içe kavsi artarak (hiperlordoz) bağlı bel ağrıları oluşur. Çantalarda bel kemeri kullanılmalıdır. Böylece çantanın yer değiştirmesi önlenir ve duruş bozulmaz. Çantanın bel hizasından 5 cm üstte sabit durması omurgaya en az yük bindiren pozisyondur. Çantaların sırt desteği olmalı, orta sertlikte ortopedik sırt desteğine sahip çantalar tercih edilmelidir.” 

YANLIŞ KULLANIM SKOLYOZA YOL AÇIYOR 
Uzm. Dr. Nurten Küçükçayır, yanlış çanta kullanımının en kötü sonuçlarından biri olan skolyoz yani omurga rahatsızlığı hakkında da detaylı bilgi verdi. Küçükçayır,’’İnsan omurgası yandan bakıldığında tam düz olmayıp hafif bir eğriliğe sahiptir. Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk (lordoz) ve sırt bölgesinde hafif kamburluk (kifoz) vardır. Ama omurga arkadan ve önden bakıldığında düz olmalıdır. Omurganın sağa veya sola doğru eğilmesi omurga eğriliği yani skolyoz olarak bilinmektedir. Skolyoz, birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi; farklı yaşlarda, pek çok sayıda çevresel faktöre bağlı olarak omurga yapısının çeşitli bölgelerinde görülebilir. Omurganın en sık sırt ile bel bölgelerinde oluşan skolyoz, bu bölgelerden birini veya her ikisini de etkileyebilir. Önden veya arkadan bakıldığında omurga C veya S şeklini alabilir. Özellikle bu rahatsızlık çocuklarda görüldüğünde psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Boyun, sırt, bel ağrısı sebebidir. İleri seviyelerde iç organları etkiler. Solunum sıkıntısı, boy kısalığı oluşturabileceği yandaş problemlerdir. İleri yaşlarda kireçlenmeye sebep olur.’’

Kaynak : Merve ÖZDEMİR/ ÖZEL HABER
1000
icon
Fatma Doğan/ANKARA 13 Eylül 2017 23:18

Bukadar detaylı ve açıklayıcı bilgiler için Doktor Nurten Küçükçakır'a teşekkür ediyor mesleki hayatında başarilar diliyorum.

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat