Dünya Gedelek turşusu yiyecek

Bursa 16 Kasım 2016 18:34
Videoyu Aç Dünya Gedelek  turşusu yiyecek
A
a

Orhangazi’nin Gemiç Mahallesi’nde kurulu bir firma, ABD, Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin de aralarında bulunduğu 100 civarında ülkeye turşu ihracına başladı.

Firmanın ortaklarından Mustafa Turgay Tüfekçioğlu, aile şirketi olarak 1984'te Gedelek’te önce 2 bin metrekare, sonraki yıllarda 20 bini kapalı alan olmak üzere 90 bin metrekare alanda fabrika kurarak üretime başladıklarını belirtti. İlkel ve sağlıksız koşullarda üretilen turşu yerine daha sağlıklı ve kaliteli üretim için çıktıkları bu yolda önemli mesafeler aldıklarını kaydeden Turgay Tüfekçioğlu, Türkiye'de standart, pastörize edilmiş kavanoz turşuyu 1984 yılında kendilerinin ürettiklerini söyledi.
Alman damak tadında ilk tatlı turşu imalatının üretimine geçtiklerini dile getiren Tüfekçioğlu, bu sayede iç ve dış piyasaya sevkiyata başladıklarını ifade ederek, “Amerika ve Avrupa başta olmak üzere Azerbaycan, Ortadoğu, Arap ülkelerine ihracata başladık. Tesislerimizde bugün iki tür üretimimiz var. Birincisi annelerimizin yaptığı geleneksel turşuları İran’ın yanı sıra diğer Arap ülkeleriyle Yunanistan'a gönderiyoruz. Diğeri ise 1950'li yıllardan itibaren tatlı turşu olarak bilinen, doğrudan sebzenin kavanozun içinde pastörize olduğu turşuyu üretiyoruz. 2000'li yılların başından itibaren ise dünyada bilinen bir fastfood zinciri ile anlaşmamız gereği doğranmış salatalık, hamburgerlerin içine konan turşuyu birçok ülkeye veriyoruz. Onlarca ülkede şubesi bulunan bu dünya markası fastfood zinciri neredeyse biz de oradayız."
18 BİN TON SEBZE
Tüfekçioğlu, yılda 16-18 bin ton sebze aldıklarını anlatarak, hamburger turşusuyla beraber 100 civarında ülkeye farklı ürünler ihraç ettiklerini söyledi. Tüfekçioğlu, yılda ortalama 8 bin ton salatalık turşusu üretip ihraç ettiklerini belirterek, bunun 6 bin tonunu doğranmış olarak hamburger firmasına verdiklerini sözlerine ekledi. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat