Edirne’De Düşman Çatlatan Roman Düğünü

Türkiye 20 Mayıs 2017 14:32
Videoyu Aç Edirne’De Düşman Çatlatan Roman Düğünü
A
a

Dirne’De Roman Sünnet Düğününde Eğlence Sokaklara Sığmadı. Roman Ailesi Çocuklarına Gösterişli Sünnet Düğünü Yaparak Düşman Çatlattı. Sünnet Annesinin Altın Takıları Ve Gösterişleri Kıyafetleri İse Düğüne Katılanlar Tarafından Hayretlerle İzlendi.

Edirne’de Roman sünnet düğününde eğlence sokaklara sığmadı. Roman ailesi çocuklarına gösterişli sünnet düğünü yaparak düşman çatlattı. Sünnet annesinin altın takıları ve gösterişleri kıyafetleri ise düğüne katılanlar tarafından hayretlerle izlendi.
Sabah saatlerde düğün korteji, ilk olarak uzun yıllardan bu yana sürdürülen sünnet çocuğunun faytonda hamama gelişi ile başladı. Roman vatandaşlar, hamam önünde düğün sahiplerinin ikramlıklarından yedi. Daha sonra sünnet çocuğu, annesi ve babası hamamda davul klarnet eşliğinde bir masanın üzerine çıkarak göbek attı. Hazırlanan meyve sepetinden ailesi ile meyve yiyen sünnet çocuğu, saatlerce göbek attı. Hamamda eğlencenin sonunda sünnet çocuğu hamamda yıkandıktan sonra tekrar faytona binerek Roman vatandaşların göbekleri eşliğinde evinin yolunu tuttu. Hamamdan evlerine kadar 9/8’lik ezgilerle göbek atarak evine faytonla giden sünnet çocuğu, evine kadar gelen misafirlere balkondan buğday ve şeker fırlattı. Yemekleri hazırlamaya başlan Roman vatandaşları, gelen misafirlere et yemeklerinin ağırlıklı bir menü sunacaklarını söylediler.
Düğün 2 gün 2 gece süreceğini belirten sünnet annesi Tuğçe Çekiç, “Oğluma düğün için 6 farklı kıyafet aldım. Hamama geldik. Oğlum burada yıkanacak. Örf ve adetimiz devam edeceğiz” dedi.
Baba Gökay Çekiç ise “Bizler Trakya Romanlarıyız. Geleneklerimiz, örf ve adetlerimiz bellidir. Bizler neşe saçarız. Düğünlerimiz güzeldir. Gece olsun bizim olsun. Eğleniriz, coşarız” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat