Eğitim şart!

Bursa 9 Eylül 2017 13:03
Videoyu Aç Eğitim şart!
A
a

Bursa Sınav Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Gıyasettin Bingöl, devlet okullarının yerel yönetimlere devredilmesini önerirken, eğitimde patronun Ankara’da değil Bursa’da olması gerektiğinin altını çizdi.

Bingöl, eğitimde fırsat eşitliğinin önemine işaret ederek, devlet okullarının yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Dersahanelerin kolej ve temel liselere dönüştüğünü anlatan Bingöl, dönüşüm sırasında yaşanan sıkıntıların artık bertaraf edildiğini belirterek, belediyelerin özel liselere okul yapacağı alanların tahsisini yapmasını ve devlet kurumlarının da işletmecinin önünü açmasını istedi.
 


OKULLARI UYUŞTURUCUDAN BELEDİYELER KORUR

Eğitimde 1943 müfredatıyla devam edildiğini ifade eden Bingöl, “Eğitimde bu müfredatın tümünün baştan sona değişmesi gerekiyor. Devlet okullarının mutlaka yerel yönetimlere devredilmesi gerekiyor. Avrupa ülkelerinde devlet okulları yerel yönetimlere devredilmiş. Öğretmeni Milli Eğitim Bakanlığı seçsin, bırakın okulu belediyeler işletsin. Okulların çevre düzenlemesini, spor salonlarını, sınıfları belediyeler yapsın. Balicileri, hapçıları okullardan uzak tutsun, okullar kontrolde olsun, patron Ankara’da değil, işin başında olsun” şeklinde konuştu.
 
BURSA’YA YENİ ÜNİVERSİTE
30 yıllık eğitim yılında 280 bin öğrenciyi üniversiteli yapan Bingöl’ün kurumlarında halen 16 bin öğrenci okurken, bin 800 öğretmen eğitim veriyor. Mudanya Çağrışan’da 2019-2020 eğitim yılında Bursa’ya kazandırılacak olan üniversitenin inşaatı ile yeni bir çığır açmaya hazırlanan Bingöl, “Eğitimdeki tecrübemizi, Bursa’ya yaşadığımız, doyduğumuz yere bir üniversite kazandırarak taçlandırmak istedik. Teknik ve Fen Bilimleri ağırlıklı olacak olan üniversitemizde 14-16 fakülte açmayı planlıyoruz. İnşaatlarımız devam ediyor. Bursa’ya değer katacağını düşündüğümüz üniversitemizin ismini de gelin beraber koyalım. Bursalı hemşerilerimizin, bu konuda bize yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi.
 

Kaynak : ERDAL ORHAN / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat