Loading...

Erzurum-Yavi katliamı şehitleri anıldı

Bursa 9 Kasım 2018 18:04
Videoyu Aç Erzurum-Yavi katliamı şehitleri anıldı
A
a

25 EKİM 1993 de Erzurum Çat ilçesi Yavi Beldesi Şehitleri dün gece Bursa Küçük Balıklı'da Akasya düğün salonunda düzenlenen bir törenle 33 şehitimiz anıldı.

Programa; Erzurum Dernekleri Federasyonu  Başkanı Ömer Ömeroğlu, Erzurum Yavi Derneği Başkanı Latif Pekcan, Türkiye Harp malülleri Dernek başkanı Metin  Şenol  ve  diğer derneklerin temsilcileri yanı sıra iki yüz kadar davetli   katıldı.Programa Şehitlerimizin anısına saygı duruşu ve  İstiklal marşımızın okunması başlandı.Ardından Şehitlerimiz için Kuranı kerim tilaveti okundu.Programda ilk konuşmasını yapmak üzere Erzurum  Yavi,  Kültür  Derneği Yönetim kurulu  Başkanı Latif Pekcan geldi.

 Pekcan; 25 Ekim 1003 tarihinde Yavi terör baskınının 25. yıl dönümü münasebetiyle burada bulunmaktayız. Tüm  katılımcılara teşekkür ederim. Yavi;  Erzurum,  Erzincan, Bingöl üçgeninde merkezi bir yerdir. Bundan dolayı Kiği'ya ve Tercan'a  bağlı olduğu dönemlerde nahiye idi.Çat'a bağlı olduğu dönemlerde işe 1987 ye kadar Köy idi. 1989 ile 2014 e kadar ise Belediye idi. 2014 yılında çıkan Büyükşehir yasasıyla Mahalle olmuştur.

Pekcan; değerli davetliler; terör örgütü pkk neden Yavi'yi seçti? 1993 yılında meydana gelen olaylardan bazılarını hatırlarsak;

24 ocakta Uğur Mumcu öldürüldü
24 mayısta Malatya Elazığ yolunda 33 kişi
15 haziranda Bingöl köylerinde 13  kişi
02 temmuzda Sivas Madımak'ta 35 kişi
05 temmuzda Erzincan Başbağlar'da 33 kişi
14 temmuzda Van Bahçesaray'da 24 kişi
04 ağustosta Bitlis Mutki'de 15 kişi 
29 ağustosta Elazığ Kovancılar'da 14 kişi
30 eylülde Batman Kozluk ta 7 vatandaşımızı
04 ekimde Mardin Midyat'ta 26,aynı gün Siir Şirvan'da 36 kişi
05 ekimde Hakkari, Siirt ve Batman'da toplam 35 kişi
21 ekimde Batman Derinkas'da 24 kişi
25 ekimde Erzurum Yavi'de 32 kişi
26 ekimde Erzurum Çiçekli'de 6 kişi
29 aralıkta Aralık Dicle'de 23 kişi aynı gün klavuz karakolu baskınında  12 askerimiz şehit edilmiştir.
 
Pekcan sözlerine şöyle devam etti; ülkemizi karıştıran bu terör olayları; Yavi' nin merkezi ve stratejik bakımdan önemli bir bölgede olduğu ve bu yüzden de bölgemizi karıştırma adına seçildiği ancak ve ancak basiretli YAVİ halkı bu oyuna gelmeyerek terörün oyununu bozmuştur.  25 Ekim 1993 de Yavi terör baskını yapmış ve onca cana kıyılmış, buda yetmemiş  gibi o vekalet savaşcıları o gün belde içersinde halkımızı provoke etmeye başladılar.
Bu değişikliği fark eden halkımız asla ve asla prim vermedi. O gün bizler ogün görev icabı halkımıza sağduyu çağrıları yaparak bu törörün oyununu bozmuş olduk diye hatırlattı.
 
Pekcan; Erzurumumuzun sivil  toplum örgütleri, siyasi partiler, üniversite ve tüm halkımız caddelere dökülüp teröre Tel'in mitingini önce şehrimizden, başlayıp kurulan tuzaklar kendi başlarına dönmüş. Birçok ilimizde benzer tel'in mitingleri yapılmış. Tüm Türkiye Cumhuriyeti'nde her zaman olduğu gibi kaybeden terör olmuştur diyerek sözlerine son verdi.
 
Ardından mikrofona Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Ömer Ömeroğlu yaptığı kısa konuşmasında şunları söyledi; Erzurum Yavi'de 25 sene önce yapılan bu katliamın acılarını halen içimizde yaşıyoruz. O gün yaşanan olayların bir daha ülkemizde yaşamamızı diliyoruz. Ülkemizde yaşanan terör belasından en kısa zamanda kurtulmasını ve ülkemize huzurun gelmesini diliyorum. Allah'tan hepimize şehitlik mertebesini nasip etmesini dileyerek sözlerine son verdi.

 Türkiye Harp Mamülleri Dernek başkanı Metin Şenol; yaptığı duygu dolu  konuşmasında; birlik ve beraberlikten bahsetti.

Şenol; 26 Aralık 1993  Şırnak'ta törörle mücadele esnasında 8 parmağımı ve bir gözümü kaybettim 22 günlük bitkisel bir hayattan mücadelesinden kurtularak sağlığıma kavuştum.

Bugün çevrenizde şehitlerimizin ardında bıraktıkları ailelerine yardımcı olmamızı hatırlattı. Asker kıyafeti giyerek halkımızın canına kast eden teröristler, geride  anneler ve çocuklar bırakmıştır. Onların emanetlerine çok iyi bakmalıyız diyerek sözlerine son verdi.
 
Erzurum Yavi de teröristlerce katledilen 33 şehitlerimizi anlatan Sinevizyon gösterisi yapıldı.Gösteri sonrasında mikrofona Yazar şair Ahmet Bektaş ; Abdurrahman Karakoç'un Ben Anadolu adlı şiirini seslendirdi.
 
İnegöl Yeşil bağlar Kültür derneği başkanı Hayrettin Bulut ta kendi yazdığıNene hatunun kağnısına Yalvarış adlı şiirini  okudu.
 
Bu bize hak'tan bir emir
Toprak ana  kan kızıl  gök kubbe demir
değmesin mabede  gafille rezil
Ne olur dön TEKER
Beni böyle bir başıma
Buralarda ALLAH AŞKINA koyma teker
 
şiiri davetlilerce büyük beğeni topladı.
 
Programa katılan davetlilere helva ikramı  ardından sona erdi.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat