Loading...

Facianın nedeni geciken kamulaştırma

Bursa 15 Kasım 2017 12:13
Videoyu Aç Facianın nedeni geciken kamulaştırma
A
a

Gürsu’da yaşanan facianın yaraları sarılmaya çalışılırken, Uludağ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın, facia ile ilgili ilçe halkına net mesaj verdi: “Facianın nedeni geciken kamulaştırmadır. Kaçak yapılar en kısa sürede sanayi bölgesi dışına çıkarılacak.”

Gürsu’da 5 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından Uludağ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın, kamulaştırma meselesiyle ilgili toplantı düzenledi. Patlamanın yaşandığı fabrikanın bölgede kendini teknolojik olarak yenilemeyen 3 firmadan biri olduğunu belirten Aydın, “Patlamanın olduğu günde açıklama yapmıştık. Buhar kazanının patlaması kesinlikle bir ihmaldi. Basınç normalde 3-4 katına yükselmeden kazan patlamaz. Onun görülmesi gerekirdi. Bir ihmal var ama sonuçta maddi zarardan daha çok 5 can kaybı. Fabrikanın çatısı hakkında yıkım kararı alınmıştı.

Türkiye’de hiçbir belediye çelik çatıya kaçak yapı muamelesi yapmamıştır. Biz OSB olarak bu işletmeye 2016 yılında çelik çatı yaptığı için zabıt tuttuk ve Gürsu Belediyesi’ne gönderdik. Gürsu Belediyesi de yıkım kararı aldı. Maalesef kamulaştırmalarda hukuki işlemleri aşmak mümkün olmuyor. Bu fabrika da kamulaştırmaya uğraştığımız işletmelerden biriydi” ifadelerini kullandı. Aydın’ın açıklamalarının ardından kocası yaralanan Emine Duru, Aydın’ın yanına gelerek yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Patlamanın yaşandığı fabrikanın hemen yanında evleri ve ahırları olduğunu, eşinin inek sağarken yaralanarak hastaneye kaldırıldığını dile getirdi. Kamulaştırma konusunda da açıklama yapan Aydın, “Normalde başka yerde 200 bin TL yapmayacak evlere 1 milyon isteyen vatandaşlarımız oldu. Kabul ettik, bu defa fiyatı 1 milyon 400 bine çıkardılar. Burada kamunun parasını peşkeş çekecek halimiz yok. Bu durumlarla karşılaşıyoruz. Kamulaştırmalar sonucu içimizde bir tane küçük işletme kalmayacağı gibi, kaçak eski atölyeler ve evler de kalmayacak” ifadelerini kullandı. “FACİA 10 KAT FAZLA OLURDU”

Patlama yerinden ayrıldıktan sonra daha önce 350 kişinin çalıştığı ve yıkıldığı bir fabrika olan iplik fabrikasına gidip açıklamasına orda devam eden Aydın, “Burada bir tekstil firmamız 350’nin üzerinde işçi çalıştırıyordu. O firmanın yerini yıktık. Eğer burada böyle bir vaka olsaydı, facia 10 kat fazla olurdu. Tüm ruhsatlarını almış, çalışan fakat kömür kullanan bir firmaydı. Bacadan çıkan, karbondioksit bizim açımızdan ana sorundu. 10 metre yakınında çocuklar karbondioksit soluyordular. Biz duyarlılığımız gereği, yapılması gerekeni yaptık ve yıktık. Zaten bu bölge genelde kaçak yapılanmalar sonucu oluşmuş bir bölge. Burayı yıkma sebebimizden biri bu alan kentsel dönüşüm için ortaya konulmuş. Burada başka bir fabrikayı da daha önce kapattık. O da boyahaneydi ve evlerin yakınındaydı. Rica ederek kapattırdık. Çünkü burada sanayi bölgeleri konutlarla iç içe yapılmış. Kaçak yapılanmalar, maalesef dokuma atölyeleri, her şeyi geçersek burada 200 bin TL yapmayacak binaya 1 milyon TL veriyoruz. 1 milyon TL 2 katlı kaçak yola 70 metre de tecavüzlü. Temmuz ayında çıkan Sanayi Destek Yasası’ndan ötürü, bu konuda bakanımıza ve müsteşarımıza teşekkür ediyorum, şu an sıkıntıların bürokratik mevzuatları tamamlanma aşamasında. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra nüfusa, tapuya, diğer resmi kurumla yazılar yazıldı, onların cevapları geliyor. Yaklaşık 3 aydır bu işlemler devam ediyor. Onlar bittikten sonra hem buranın yer sahiplerine içerideki tapularını vereceğiz, hem de onların fabrikaları yeniden yapılacak. “KONUTLARIN YÜZDE 90’NI KAMULAŞTIRILDI”

Gürsu’daki kaçak konutların yüzde 90’ının kamulaştırıldığını belirten Aydın, “Yalnızca yüzde 10’u kaldı, bu yüzde 10’luk kısımla hukuksal problemlerden dolayı bitmedi. Anlaşmaya çalışıyoruz. 200 bin TL yapmayacak binaya 1 milyon TL vermemize rağmen 1 milyon 400 binlere çıkıyorlar. Uludağ OSB olarak biz bundan 5 yıl önce kojenerasyon kurduk. Yani kazan kullanımını ortadan kaldırabilmek için doğalgaz, elektrik, buhar, sıcak su santrali kurduk. Kurduktan sonra da kendi içinde ruhsatlı işletmelerin tamamına merkezi sistemle verdik yüzde 90’ına sadece yüzde 10’u almadı. Bununla ilgili de Kestel 2’nci Bölge’nin de bizle birleşmesiyle orada da aynı sorun var, kömür kullananlar veya her firma kendi ısıtma sistemlerini kurmuş, her fabrikanın ayrı kazanı var. Şimdi bir tribün sistemiyle hem elektriğimizi hem de buharı bir merkezden vererek hem 60 tane bacayı bire indirerek, hem hava kalitesini hem de bu tür tehlikeleri ortadan kaldırabilmek için onu da projelendirdik ve sonuçlandırıyoruz” dedi. 

Kaynak : ÖZLEM ATAÇ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat