Faruk Özlü Bursa iş dünyası ile buluştu

Bursa 19 Kasım 2016 15:48
Videoyu Aç Faruk Özlü Bursa iş dünyası ile buluştu
A
a

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yü Bursa iş dünyası ile buluşturdu.

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, BTSO’nun Bursa iş dünyasına kazandırdığı Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi’nin (MESYEB) yeni binası ve Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi ile İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’nin de yer aldığı BUTEKOM yerleşkesini inceledi.
 İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ VE ŞİRKETLERİ  AR-GE MERKEZİ YÖNETİCİLERİYLE BULUŞTU
 BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bakan Faruk Özlü’ye Türkiye’nin en fazla sınav ve belgelendirme yetkisine sahip kurumu  konumundaki MESYEB ve katma değerli üretime liderlik edecek BUTEKOM’un laboratuarları ve teknik birimleri hakkında brifing verdi. Ardından Bakan Faruk Özlü, Bursa iş dünyası temsilcileri ve şirketlerin Ar-Ge merkezi yöneticileriyle buluştu.
“BURSA, TÜRKİYE EKONOMİSİNE YÖN VEREN BİR ŞEHİR”
Bakan Faruk Özlü, Bursa iş dünyası ile ülke ve kent ekonomisindeki gelişmeler ve beklentiler konusunda fikir alışverişinde bulundu. Bursa’nın Türkiye’nin en önemli üretim merkezlerinden birisi olduğunu belirten Bakan Faruk Özlü,  “Bursa,  Türkiye  ekonomisine yön veren bir şehir. İlk organize sanayi bölgesinin hayata  geçtiği  Bursa’da  kurulacak olan TEKNOSAB  projesi, ileri teknoloji  üretiminde  Bursa ve ülke ekonomimize büyük  değer katacak. Bursa’ya büyük önem veriyorum. Bursa iş dünyası ile birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Türkiye ekonomisine katkılar sunan iş dünyamızın değerli temsilcilerini kutluyor, BTSO’yu örnek projelerinden ve çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
 “ORTAK AKLIN GÜCÜYLE BURSA’NIN GELECEĞİNİ HEP BİRLİKTE KURGULUYORUZ”
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin ulusal kalkınma  hedeflerine dünden daha güçlü olarak  ilerlemeye devam ettiğini, yeni yatırımların özel sektörün Türkiye’ye  olan inancının en somut göstergesi olduğunu söyledi. Bursa ve Türkiye’yi  büyütmek için çalışmaları  kararlılıkla sürdüklerini  ifade  eden  Başkan  Burkay, BTSO’nun makro  projelerinin temelinde ortak aklın gücünün yattığını söyledi. “Ortak aklın gücüyle Bursa’nın geleceğini hep birlikte kurguluyoruz” diyen Başkan Burkay, “Türkiye’nin önündeki eşiği atlamasındaki en önemli nokta sanayideki dönüşümle beraber katma değerli üretime geçiştir. İş  dünyamızın  taleplerini de dikkate alan Ar-Ge ve  Üretim Reform  Paketleri bu anlamda ekonomimize büyük bir dinamizm katıyor” dedi.
“İŞ DÜNYAMIZIN TALEPLERİNE ÇÖZÜM BULAN ADIMLARINIZDAN DOLAYI SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Başkan Burkay, yerli üretimin desteklenmesi, ileri teknolojinin kullanımı ile katma değeri yüksek üretim kabiliyetinin artırılması gibi birçok maddeyi içeren  Ar-Ge ve  Üretim Reform Paketlerinin Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Ağustos ayında BTSO ev sahipliğinde Bakan Faruk Özlü’nün OSB yöneticileriyle yapılan toplantıda Bursa iş dünyasının Üretim Reform Paketinde yer almasında talep ettikleri maddeler arasında SAGYAŞ’ın kurulması, emlak vergisi indirimi, ıslah OSB altyapı ihtiyaçlarına  bakanlık kredisi  açılması gibi konuların yasa tasarısında yer almasından dolayı teşekkür etti.
 Başkan Burkay, “İş dünyası olarak bizlere büyük heyecan veren Ar-Ge Reform Paketi kapsamında da görüş ve isteklerimizi sunmuştuk. Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde yapılan yenilik ve tasarım harcamalarının kurumlar vergisi ve gelir vergisi indirimine tabi olması, teknoloji geliştirme bölgelerindeki şirketlere ek vergi muafiyetleri getirilmesi, Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilecek olan tam zamanlı personel sayısının 30’dan 15’e düşürülmesi gibi düzenlemeler şirketlerimizin araştırma ve inovasyon faaliyetlerine güç katmıştır. İş dünyamızın taleplerine çözüm bulan adımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.
“BURSA’MIZ  VE TÜRKİYE’MİZ  2023 VE 2071 HEDEFLERİNE RAHATLIKLA  ULAŞACAĞINDAN  EMİNİZ”
Yenilikçilik ekosisteminin önünü açan düzenlemeler ile birlikte 2 yılda 23’ten 50’ye ulaşan Bursa’daki Ar-Ge merkezlerinin sayısını 2018’de 100’e ulaştırmayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Burkay, “Türkiye’nin 2023 hedefi olan kg başı 4 dolarlık ihracatı şimdiden yakalayan Bursa’mız, bu çalışmalarla 8 dolarlık kg birim fiyatına rahatlıkla ulaşacaktır. 4. sanayi devrimine geçişin sembolü olan TEKNOSAB projemiz ile birlikte, kent olarak 75 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacaktır. Hükümetimizin ve sizlerin liderliğinde özel sektörün büyük gayretleriyle Bursa’mız ve Türkiye’miz 2023 ve 2071 hedeflerine rahatlıkla ulaşacağından eminiz” diye konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat