Fotoğraflarla Bursa…

Bursa 6 Kasım 2016 18:47
Videoyu Aç Fotoğraflarla Bursa…
A
a

Bu yıl ‘Kent Diyalogları’ temasıyla 6.’sı yapılan BursaFotoFest kapsamında düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışmasında dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri verildi.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle düzenlenen 6. BursaFotoFest, Cumhuriyet Caddesi’ndeki coşkulu festival yürüyüşünün ardından Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki (Merinos AKKM) açılış programıyla devam etti. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, BUFSAD Başkanı Serpil Savaş, Festival Kuratörü Kamil Fırat, Fotoğraf sanatçısı Ara Güler, Coşkun Aral, yerli ve yabancı fotoğraf sanatçıları ve fotoğrafa gönül vermiş amatör fotoğrafçılar katıldı.
“56 ÜLKEDEN 1157 ESER YARIŞMAYA KATILDI”
Festivalin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kültür ve medeniyetin başkenti Bursa’nın fotoğraf sanatıyla da özdeşleştiğini söyledi. Bu sene 6’ncısı yapılan fotoğraf festivalinin Türkiye’nin alanındaki ilk festival olduğunu hatırlatan Altepe, festivalin her sene daha iyi olduğunu ve güzel izler bıraktığını belirtti. Türkiye’nin yaşadığını sıkıntılara rağmen festivalin büyüyerek ve ilgi görerek devam ettiğini ifade eden Altepe, bu sene 6.’sı yapılan sanatsal programda çok sayıda hatıra biriktirdiklerini dile getirdi. Bu sene festivalin ana temasının ‘Kent Diyalogları’ olduğunu hatırlatan Altepe, Bursa’nın bu konuda zengin bir şehir olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin geçirdiği zor sürece rağmen festivalin her geçen gün daha fazla ilgi gördüğünü aktaran Altepe, “Bu sene 69 şehirden katılım sağlandı. 56 ülkeden 1157 eser yarışmaya katıldı. Fotoğraf tutkunları bir hafta boyunca fotoğrafın üstatlarıyla buluşarak, sanat diyaloğuna girecekler. Bizler de bu tarz ortamların artarak deva etmesini önemsiyoruz. Bu festivaller sayesinde ülkemizi, şehrimizi ve insanımızı tanıtıyoruz” ifadelerini kullandı.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ
Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, 6 sene önce başlayan yolculuğun, bugün meyvelerini vermeye başladığını ifade eden Çepni, artık Bursa’nın da dünyanın sayılı fotoğraf festivallerinden birisine ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Çepni, “Ülkemizin geçtiği zor süreçte festivale katılarak bizleri yalnız bırakmayan sanatçılarımıza ve fotoğraf tutkunlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. BUFSAD Başkanı Serpil Savaş ise Bursa’nın sanat adına sayısız değeri bünyesinde barındırdığını ifade etti. BursaFotoFest Kuratörü Kamil Fırat, bundan 6 sene önce Bursa’da fotoğraf adına bir meşale yakıldığını, bu meşalenin uluslararası ölçekte tanınabilmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi. Konuşmaların ardından uluslararası fotoğraf yarışmasının ödül törenine geçildi. Son bölümünde Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler’i anlatan ‘İstanbul’in Gözü’ adlı belgesel film gösterildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat