GAP'ta sorun mu var?

Siyaset 2 Kasım 2016 19:49
Videoyu Aç GAP'ta sorun mu var?
A
a

Mustafakemalpaşa’nın GAP’ı olarak tanımlanan Döllük-Güllüce Sulama Projesi’ni TBMM gündemine taşıyan CHP Milletvekili Altaca Kayışoğlu, su kaynağının bor ve tuz taşıdığı iddialarının araştırılmasını istedi.

CHP Bursa Milletvekili Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Mustafakemalpaşa’nın GAP’ı olarak görülen Döllük-Güllüce Sulama Projesi’nden yararlanan çiftçilerin su kaynağının bor ve tuz taşıdığına dair iddiaların tespit edilmesi için Meclis Araştırması istedi.
2011’de temeli atılan ancak 2015’te devreye alınan projenin Devecikonağı’ndan 138 kilometrelik boru hattıyla Mustafakemalpaşa’ya ulaştığını hatırlatan CHP Doğa Hakları İzleme Komisyonu Üyesi, Bursa Milletvekili Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Proje çok önemli. 4 bin 800 dönüm arazi bu projeyle sulu tarıma kavuşmuş durumda. Ancak, hem yapımı sırasındaki bazı iddialar hem de çiftçilerin suyu kullandıktan sonra tarlalarında karşılaştıkları sorunlar var. Çiftçiler, boru hattından aldıkları suyun çıkış noktasındaki kireçlemeye dikkat çekiyorlar.
SUDA ŞÜPHE VAR
İki, üç yıl bu suyu kullanmaları durumunda mahsulde verimlilikten çok kurumaya yol açacağını dile getiriyorlar. Çiftçi, Mustafakemalpaşa’nın GAP’ı olarak bakılan proje dolayısıyla 50 yıldır beklediği suya şüphe ile yaklaşmaktadır. Meclis’e verdiğimiz araştırma önergesiyle bu şüphelerin doğru olup olmadığının ortaya çıkarılmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.
CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Mustafakemalpaşa Ovası’nın sulu tarıma kavuşturulması için Döllük-Güllece Sulama Projesi’nin su kaynağının bor ve tuz taşıyıp taşımadığının tespiti, bor ve tuz miktarının mahsulde yaşanan kurumanın nedeni olup olmadığının araştırılmasını istedik. Bu konuda yapılacak çalışmayla hem projenin geleceği şekillenmiş olacak hem de varsa böyle bir durum ortaya çıkacağı için erken önlem alınmış olunacak” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat