Gelecek şekilleniyor

Bursa 20 Ekim 2016 19:47
Videoyu Aç Gelecek şekilleniyor
A
a

Orhangazi’deki çeşitli kamu kurumları ve bazı sivil toplum kuruluşlarının ‘ortak akıl toplantısı’ ile kentin geleceğini şekillendirecek veri ve bilgileri paylaşması, analiz etmesi, kurumların stratejik öngörüleri arasında ortak bir koordinasyon ve işbirliği sağlanması amacı ile Orhangazi Kaymakamlığı ve belediye öncülüğünde başlatılan Orhangazi Vizyon Çalıştayı’nın İstanbul’da sürecek 3 günlük program ve eğitim çalışmaları başladı.

 Kaymakamlık AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’nin daha önce hazırladığı ve BEBKA tarafından da onaylanan Teknik Destek Projesi kapsamında tüm eğitim masraflarının bu şekilde karşılandığı Orhangazi Vizyon Çalıştayı’nın İstanbul programına Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Belediye Meclis üyeleri, başkan yardımcıları, milli eğitim, İlçe Spor Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası ile bazı sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katıldığı Çalıştay’ın ilk gününde tüm kurumlar istatistiki bilgilerle Orhangazi’nin filmini çıkardılar. Tüm kurumlar ortaya koydukları veriler ile ilgili ilk gün oturumunda katılımcılara kısa sunumlar gerçekleştirdi.
 Orhangazi Vizyon Çalıştayı’nın ikinci gününde Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz ve Belediye Başkaın Neşet Çağlayan’ın da katıldığı programda Orhangazi’nin güçlü, zayıf, fırsat ve tehdit unsurlarını içeren ve swot analizi olarak bilinen çalışma masaya yatırıldı.
 İLK GÜN SONUÇLARI ÇARPICI
Çalıştayın ilk gününde birçok kurulun veri tabanları paylaşıldı. Buna göre Orhangazi’de eğitimde, meslek liselerine yerleşen öğrenci sayısı düşüyor. Tekli eğitime geçişte derslik ihtiyacının olması, TEOG Bursa sıralamasında başarı sırasının son yıllarda yükseliyor olması, Orhangazi’den yüzde 11 öğrencinin kent dışına gittiği, sanayi ve hayırseverlerin eğitime katkısının sınırlı olduğu vurgulandı. Ayrıca, çıraklık eğitiminin güçlendirilmesinin gerekliliği, ilk ve ortaokullarda derslik ihtiyacının olması, meslek liseleri müfredat ve teknik alt yapıların yetersizliğine dikkat çekilirken, marka okul üretilememesi ve fen lisesi talebi, pansiyon ihtiyacının bulunması öne çıktı. Tarımda toplam tarım alanlarının yüzde 63’ünün zeytinlik olduğu, tüm ilçeler arasında zeytin ağacı sayısında ilk sırada yer alması ve alternatif üründe ise sadece kivinin ön plana çıktığı kaydedildi.
Çalıştayda ticaret ve sanayide öne çıkan unsurlar ise; Orhangazi gıda üretimi yapılmasına rağmen ihracatının sadece yüzde 1’ler seviyesinde olduğuna dikkat çekilerek, faaliyet yoğunluğunun gıda üzerine olması, ticarette Orhangazi’nin merkez ilçeler hariç diğer tüm ilçeler arasında ihracatta lider olması, Gıda OSB’sine ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. Çalıştayın ilk gününde ayrıca spor, engelliler ve diğer hususlarda da veri bilgileri ortaya çıkarıldı.
 TURİZM ÖNE ÇIKAN UNSUR
Orhangazi Vizyon Çalıştayı’nda ikinci günde Orhangazi’nin güçlü, zayıf, fırsatları ve tehdit unsurları masaya yatırıldı. Projelerin desteklendiği çalıştayın ikinci gününde gerçekleşen görüşmelerde, Orhangazi’nin tarım ve sanayinin yanı sıra turizmde mutlaka atılım yapması görüşü ağırlık kazandı. Otoyolun Orhangazi’nin bir avantajı olarak ortaya çıktığı çalıştayda, ilçenin geleceğinin planlanması hususundaki risk ve tehditler ele alındı. Çalıştay grubu, 3.günün ardından bir sonuç bildirgesi yayınlayacak.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat