Loading...

Geleneksel sanatımız: Bursa Havlusu

Bursa 20 Temmuz 2018 22:01
Videoyu Aç Geleneksel sanatımız: Bursa Havlusu
A
a

Bursa’nın geleneksel sanatı Bursa havlusu 18. yüzyıl başlarından itibaren el tezgâhlarında dokunmaya başlanmıştır. Bursa havlularının dokuma yöntemleri 15. yüzyılda Osmanlı ve dünya saraylarına dokunan Bursa kadifelerinden alınmıştır.

Bursa’nın değerleri arasında yer alan havlu, Bursa’nın dünyaya sunduğu kadife dokunuşlu bir armağandır. Günlük yaşamın olmazsa olmazlarından havlunun Anadolu’da doğup büyüdüğü yer, Bursa’dır. Daha önceleri insanların nasıl ve ne şekilde kurulandığı tarihin sayfalarında kayıtlıdır. Ancak yumuşacık havlularla kurulanma keyfini herhalde ilk kez Bursalılar yaşamış olsa gerek. Öyle ya, suları, çeşmeleri, hamamları ve kaplıcaları ile ünlü Bursa’nın havluyu icat etmesinden daha doğal ne olabilir ki?. Bursa’da havlunun tarihi 300 yıl önceye dayanıyor. Havluculuk, kadife dokumacılığının bir yan ürünü olarak doğmuştur. 18 yüzyıl başlarında kurulan iptidai el tezgâhlarda günde beş on havlu üretilerek başlanan bu güzel girişim, 3 asırdır gelişerek devam ediyor. Havluculuğun gelişmesinde Atatürk’ün rolünü de burada aktarmakta fayda var. Desinatör Hacı Hafız, Atatürk’ün portresini bir havlu üzerine işleyerek göndermiş. Daha sonra Bursa’ya gelen Atatürk, özellikle havlu üretimi ve desinatörlüğün gelişmesi için yöre sanayicilerine yardımcı olmuştur. Genellikle pamuk ipliğinden yapılmakta olan Bursa havluları, önceleri el tezgâhlarında dokunurken, 1941 yılında kurulan Havluculuk Kooperatifi’nin çabalarıyla havluculuk modern tesislerin kurulmasıyla beraber gelişmeye ve dışa açılmaya; zaman içinde güçlü bir sanayi tarafından üretilmeye başlanmıştır.
 
Kaynak : ÖZEL HABER/CEM ÇETİN
1000
icon
Hüsnü ARSLANnü 21 Temmuz 2018 12:14

1985 2002 arası Havlu işletmelerinde yönetici olarak çalıştım. Ekmek su gibi yaygı kullanılan bu güzel ürünü, geçmişi ile epey tanıtmışsınız. Çok renkli ve çok zevkli bir uğraşı. Maalesef artık sanayileşmiş bir kaç yer dışında Bursa da üretilmez oldu. Havlunun yeni memleketi sanıyorum Denizli oldu. Açıkça söylemek gerekirse, dokuma hatasız üretilmesi çok zor, hammadde maliyetleri artışı da işletmeciliğini iyice güçleştirmiştir. Yine de açıklamalarınız için teşekkür ederim, saygılar.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat