Gölyazı’da tarih fışkırdı

Bursa 21 Eylül 2016 22:23
Videoyu Aç Gölyazı’da tarih fışkırdı
A
a

Nilüfer Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde Gölyazı'da devam eden arkeolojik kazılarda 2500 yıl öncesine ait günlük yaşam, üretim, ticaret ve dini inançlara ait önemli bulgular elde edildi.

Nilüfer Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü arasında 2015 yılında imzalanan protokol çerçevesinde geçtiğimiz aylarda başlayan kazılar devam ediyor. İlk etapta antik kente ismini veren Apollon Tapınağı’nın bulunduğu Kız Ada üzerindeki bitki temizliği ile başlayan çalışmaların ikinci ayağı, Nekropol alanında sürüyor. Yaklaşık iki aydır devam eden Nekropol kazılarında, Gölyazı’da günümüzden 2500 yıl öncesine ait günlük yaşam, üretim, ticaret ve dini inançlara ait önemli bulgular elde edildi.
KÜLTÜR TURİZMİ
Nilüfer Belediyesi’nin desteği ve koordinasyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile Bursa Müze Müdürlüğü başkanlığında, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin danışmanlığında yürütülen çalışmalarda 8’i arkeolog olan toplam 25 kişilik ekip görev alıyor. Daha önce hiç arkeolojik kazı yapılmayan Gözyazı’da çalışma için gerekli tüm araçların  tedariğini ve  personel hizmetini sağlayan Nilüfer Belediyesi bölgede bir ilki de gerçekleştirmiş oluyor. Gölyazı ve çevresindeki kaçak kazıların önlenmesi amacıyla başlayan kazılar sonunda yüzlerce yıldır toprak altında yatan tarihin gün yüzüne çıkarılarak Gölyazı’nın kültür turizmine kazandırılması hedefleniyor.Devam eden kazıları Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güneş Özkılınç yerinde inceleyerek bilgi aldı.
KÜLTÜR ENVANTERİ
Erman, Nilüfer Belediyesi’nin üstlendiği çalışmaların, antik dönem Bursa- Bitinya coğrafyasına dair bilinmeyenleri de gün yüzüne çıkarma imkanı sağlaması açısından  heyecan verici olduğunu belirtti. Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tarih ve Turizm Bürosu koordinasyonunda gerçekleşen çalışmaların ön hazırlığı 2015 yılı Ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Mustafa Şahin’in başkanlığında ilçe genelinde arkeolojik kültür envanteri projesi ile başladı. Nilüfer Belediyesi bu çalışmanın ilk ürünü olan yayını önümüzdeki ay Bursalılar ve bilim çevreleriyle paylaşacak. Yayınlanacak ikinci çalışma ile eş zamanlı olarak yine bu proje kapsamında yüzey araştırmalarında kayıt altına alınan taş eserler bir araya getirilerek Gölyazı’da arkeopark oluşturulacak.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat