Google, Arama Motorunu Terör Örgütlerini Tespit Etmede Kullanacak

Dünya 8 Eylül 2016 21:55
Videoyu Aç Google, Arama Motorunu Terör Örgütlerini Tespit Etmede Kullanacak
A
a

Google, yenilikçi çözümü Jigsaw Projesi'ni genişletme kararı aldı. Google, proje kapsamında arama motoru üzerinden terörizm ile savaşacak.

Google, 2016 yılının başlarında, web sitesi üzerinden "terör" ile alakalı aramaları karşıt sitelere yönlendirmeyi hedef alan bir çözüm getireceğinin sinyallerini vermişti.

"Terör, terörizm, IŞİD vb." terör/terör örgütleri ile ilgili olarak yapılacak sakıncalı aramaları tam tersi yönde içeriklere sahip web sitelerine yönlendireceğini belirtilmişti.

Örneğin IŞİD yanlısı bir internet aramasında bulunacak kullanıcı, doğrudan IŞİD aleyhinde olan bir siteye yönlendirilecekti.

Google'ın pilot program şeklinde başlattığı program şimdiki süreçte ise daha geliştirilmiş özellikleri ile kullanıcılara hizmet vermeye hazırlanıyor.
Android Headlines'daki habere göre, Google'ın Jigsaw Laboratuvarı'nda meydana getirdiği yeniliklerle kullanıma sunacağı çözüm, kullanıcıları terör karşıtı sitelere yönlendirmekle kalmayıp, siteleri kullananların tespitinde bulunacak.

Terör yanlısı aramalarda bulunan kullanıcıların çeşitli terör örgütleri ile ilişkisi olup olmadığını araştıracak Google, kullanıcıların arama geçmişinden yararlanarak durum tespiti yapacak. Kullanılan web siteleri, sosyal medya ağları gibi platformları araştırarak Google, terör örgütlerinin internet bağlantılarını bu sayede ortaya çıkarma hedefini yerine getirmeye çalışacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat