Loading...

Günümüzde Ramazan

Bursa 21 Mayıs 2018 11:32
Videoyu Aç Günümüzde Ramazan
A
a

Oruçluyken dikkat edilecek bazı konuları sizler için seçtik. Kısaca bahsetmemiz Ramazan ayında pratikleşmemize neden olacaktır. Orucumuzu bozup hem kaza, hem de keffaret gerektiren durumlardan bahsettik.

ORUÇLA İLGİLİ FAYDALI BİLGİLER
 
Oruçluyken dikkat edilecek bazı konuları sizler için seçtik. Kısaca bahsetmemiz Ramazan ayında pratikleşmemize neden olacaktır. Orucumuzu bozup hem kaza, hem de keffaret gerektiren durumlarla karşılaşabiliriz.
 


Kaza: Bozulan orucun veya tutulamamış Ramazan orucunun yerine gününe gün oruç tutmaktır. Kaza orucu tutulurken niyet kalple olur. Yani bir kişi kalbinden “yarın oruç tutacağım” diye kesin bir niyet geçirdiğinde bu yeterli olur. Ancak vesveseyi önlemek amacıyla kaza orucu tutacağı günün akşamında yada sahurda dille de sesli olarak niyet edilebilir. Oruç tutamayacak kadar hasta ise 30 günlük Ramazan için 53 kg un verir. Yahut değerini altın olarak verir. Bir fakire sahur ve iftarda yiyeceği kadar yemek hesaplanarak verilir.
 
Keffaret: Bozulan bir gün orucun yerine iki ay veya altmış gün peş peşe oruç tutmaktır. Bir gün de orucun kendisi tutulmalıdır.
 
Ramazan ayında niyet ederek oruca başlayan bir kimse özürsüz olarak bile bile yiyip içse veya cinsi ilişkide bulunsa orucu bozulur. Bozulan bu orucun gününe gün kaza edilmesi, ayrıca oruç özürsüz olarak ve bile bile bozulduğu için de keffaret tutması gerekir.
 
Başlanan bir orucu bilerek bozmanın dünyadaki cezası keffarettir. Yani altmış gün birbiri ardınca oruç tutmaktır. Herhangi bir sebeple keffaret orucuna ara verilir veya eksik tutulursa yeniden başlayıp altmış günü kesintisiz tamamlamak lazımdır. Kadınlar keffaret orucu tutarken araya giren adet günlerini tutmazlar, adet halleri bitince ara vermeden temiz günlerinde oruca devam ederek altmış günü tamamlarlar.
 


Orucumuz bozulduğunda sadece kaza gereken durumlar
 
Karnını doyurmak maksadıyla olmayan ve ilaç olarak da kullanılmayan şeyleri yutmak, (toprak, kağıt, pamuk gibi) orucumuzun tekrar edilmesini gerektirir. Bunun dışında  buruna ilaç çekmek, kulağın içine yağ damlatmak da aynıdır. Abdest esnasında ağzına ve burnuna su alırken kendi elinde olmayarak boğazına su kaçırmak, zorla orucu bozulmak, yani ağız dolusu kusmak gibi hallere uğramak yanlışlıkla yemek içmek ve bu durumu fark edince boğazından aşağıya bir şeylerin geçmesi yine orucu bozan kefaret gerektirmeyen durumlardandır. Sahur yaparken İmsak vakti geçtiği halde, İmsak’a daha vardır zannederek yemek orucu bozuyor.
 
Orucu bozmayan şeyler
 
Oruçlu olduğunu unutarak yemek, içmek, (unutarak yiyip içerken oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzını yıkayıp oruca devam eder, oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra boğazından aşağıya bir şey geçerse orucu bozulur.) Kulağına su kaçması. Göze ilaç damlatmak.  Gece yıkanması gerekirken sabahleyin yıkanmak. Kendi isteği olmayarak kusmak, İhtilâm olmak, (yani uyurken cünüplük hali meydana gelmek) Kan aldırmak, Kendi isteği olmayarak boğazına toz, duman girmek, Ağzındaki tükürüğü yutmak orucu bozmayan şeyler olarak sıralayabiliriz.
 
Oruç tutana mekruh olan durumlar
 
Bir şeyin yutmadan tadına bakmak, (eğer kadının kocası, yemeğin tuzundan dolayı karısına anlayışsız davranır, huzursuzluk yaparsa, kadın yutmadan yemeğin tuzuna bakabilir.) Tükürüğünü ağzında biriktirip yutmak, (eğer ağzında biriktirdiği tükürüğü dışarı çıkardıktan sonra yutarsa orucu bozulur.) Kendini zayıf düşürecek derecede kan aldırmak, ağır işlerde bulunmak.
 
 


Günümüzde Ramazan’ı  yaşamak
 
On bir ayın sultanı olarak nitelenen mübarek Ramazan ayı yurdumuzda büyük bir coşku ve manevi heyecan içinde şerefli bir misafir gibi karşılanır. Sahur ve iftar için farklı ve özel yemekler davetler hazırlanır.
 
Birçok şehirde iftar vakti, top sesleri ile duyurulur. Bursa’mızda da sahur ve iftarda top atışı beklenir. Bu, Ramazan ayına milletçe verilen önemin bir göstergesidir. İftar vakti cadde ve sokaklar  bomboş kalır. Çünkü o saatte hemen herkes iftar sofrasındadır.
 
Zengin yemek çeşitleri ile donatılan iftar sofralarına zaman zaman dost ve akrabalar konu komşu davet edilerek iftar toplu olarak edilir. İftar sofralarında bir Ramazan orucu ibadeti  görevini yapmış olmanın sevinci yaşanır.
 
Bazı kişi ve kuruluşlarca daha büyük kalabalıklara verilen iftar yemekleri dostluk ve kardeşlik duygularını güçlendirir. İşadamları sosyal kuruluşlar belediyeler iftar çadırları kurup topluca ikramda bulunurlar. Teravih namazlarında camiler dolup taşar, özellikle ecdad camileri başta olmakla beraber tüm Ramazan başka camilerde namaz kılınır.  Anne ve babaları ile birlikte camiye giden çocuklar bir çiçek gibi camileri süsler. Gençlerimiz Ramazan ayına ayrı bir güzellik katar, büyüklerin geleceğe olan ümidini artırır. Bazı camilerimizde teravih namazı hatim okunarak kılınır.
 
Ramazan da camilerde güzel sesli hafızlar tarafından okunan Kur’an-ı Kerim cemaat tarafından huşu içinde dinlenir. Kur’an-ı Kerimi, sadece camilerde değil evlerde de okuruz.  Minarelerin şerefelerindeki mahyalar, geceleri sabah imsak vaktine kadar yanar. Mahyalar camileri aydınlatmakla kalmaz, kalplerimizi de huzurla doldurur. Birden fazla minaresi bulunan camilerde minareler arasına ışıklı yazıların yer aldığı “mahya”lar asılır. Bu yazıları çok uzaklardan bile okumak mümkündür. Minarelerdeki kandiller ve mahyalarla süslenen camiler Ulucami başta olmakla beraber, camilerimize başka bir güzellik verir.
 
Ramazan gecelerindeki coşku Kadir Gecesinde zirveye ulaşır. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlı bir zaman dilimidir. Camilerin içi ve dışı cemaatle dolar. Bu mübarek gecenin bereketinden yararlanmak için müminler bu geceyi ibadet ve dualarla geçirir.
Ramazan ayının özelliklerinden biri de Müslümanların zekat ve fitrelerini bu ayda vermesidir. Verilen zekat ve fitrelerle fakir ve kimsesizlerin ihtiyaçları karşılanır. Yoksulların sevindirilmesi bu aya başka bir anlam kazandırır. Zengin fakir kaynaşmasına vesile olur. Ramazan ayında zekat verme zorunluluğu yoktur ancak her Ramazan ayında zekat takip edilirse hesaplaması kolay olur. Aynı zamanda Ramazan ayında yapılan ibadetler diğer aylara nazaran daha çok sevap kazanılmasını sağlar. Bayram namazından önce de fitre fatır sadakası denilen fakirin hakkını vermek gerekir. Genelde bayrama yakın verilir ihtiyaç sahipleri çocuklarını bayramda sevindirsinler diye. Unutulmuş veya son dakikaya bırakılmışsa bayram namazı kılındığı gibi verilmesi uygun olanıdır.
 
Ramazan coşkusu bayrama kadar devam eder. Bayram yaklaşınca çarşı ve pazarlar, bayram hediyelikleri için yapılan alışverişlerle iyice hareketlenir. Kalabalık cemaatlerle kılınan bayram namazının ardından Müslümanlar birbirleri ile bayramlaşır. Bu bayramlaşma dost, hısım ve akrabaların evlerde birbirlerini ziyareti ile devam eder, bu ziyaretlerde misafirlere genellikle şeker, çikolata ve tatlı ikram edilir.
 
Bayramda çocuklar hediyelerle sevindirilir. Yoksullara yardım edilerek gönülleri hoş edilir. Dargınlar barıştırılır. Ölülerin kabirleri ziyaret edilerek Kur’an okunur ve dua edilir.
Ramazan ayına yüzeysel değindik sırasıyla bazı konulara burada yer vermeye çalışacağız.
 
Kaynak : HAZIRLAYAN: Hasan KARABULUT
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat