Loading...

Gürsu TOKİ’de yol çilesi

Bursa 12 Ocak 2018 22:00
Videoyu Aç Gürsu TOKİ’de yol çilesi
A
a

Gürsu TOKİ’de yer alan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Kumlukalan Mahallesi’ne taşınmasının ardından, öğrencilerin saatler süren yol sıkıntısı aileleri çileden çıkarıyor. Bu tehlikeli yolculuk velilerin ve TOKİ sakinlerinin tepkisini çekiyor.

Gürsu Dışkaya Mahallesi Kozluca mevkiinde yer alan TOKİ Konutları 2012 yılında yerleşime açılmıştı. 1936 konutluk TOKİ bölgesi, Bursa şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta. En yakın metro istasyonuna ise 17 kilometre uzaklıkta. Konutlardan kalkan araçların dağlık ve virajlı yollarda yavaş gitmek zorunda olmasından dolayı yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. İçinde bulunduğumuz kış aylarında buzlanma ve kar yağışının etkisi ile daha da tehlikeli bir hal alan Gürsu TOKİ yolu, konut sahiplerini kara kara düşündürüyor. Eczane, tadilat, pazar gibi ihtiyaçlar için bir saat yol kat etmek zorunda kalan TOKİ halkı, temel ihtiyaçları karşılayacak mekânların yokluğundan şikâyetçi. OKUL ÇİLESİ

Gürsu Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2016’ya kadar Gürsu TOKİ’de hizmet verdi. Bursa merkeze 25, Gürsu’ya 15 kilometre mesafede olan okul çeşitli sebeplerle, 2017 yılında Kumlukalan Mahallesi’ne taşındı. Her sabah TOKİ Konutları’ndan Kumlukalan Mahallesi’ndeki okullarına dağlık yoldan ulaşım sağlayan öğrenciler, aradaki tehlikeli mesafeden dolayı tedirgin. Dağlık ve virajlı yollarda her gidiş gelişte ölüm tehlikesi yaşayan öğrencilerin velileri, servise ödenen ücretlerden de şikayetçi. Okula doğrudan giden bir minibüs veya otobüs bulunmadığından okul servisiyle ulaşım sağlamak zorunda kalan öğrenciler, verdikleri paraya rağmen ayakta yolculuk ediyorlar. Öğrencileri için lise seçerken TOKİ’ye yakın olması kriterine dikkat eden ve çocukları evlerine yakın olsun diye başka bir lise istemelerine rağmen İmam Hatip Lisesi’ne gönderdiklerini ifade eden aileler, okulun taşınmasının birçok yönden kendilerine dezavantaj sağladığını vurguladı. Gürsu TOKİ’lilerin çilesi sadece okul yoluyla da bitmiyor. Sağlık hizmetlerini alabilecekleri en yakın yer olan Gürsu Cüneyt Yıldız Devlet Hastanesine bile kilometrelerce uzakta olan konutların sahipleri, TOKİ’den sorumlu sağlık ocağını da yetersiz buluyor. Konutlarda çok sayıda yaşlı ve çocuğun bulunması durumu daha da zorlaştırırken, TOKİ sakinleri bu konuda yetkililerden yardım bekliyor. Güvenliğin 2 ay öncesine kadar mobil Jandarma ekipleri ile sağlandığı konutlarda gıda alışverişi için de çok fazla seçenek bulunmuyor. İpekyolu Mahallesi Muhtarı Ali Ertuğrul’un yola sıcak asfalt çalışması yapılması ile ilgili çabaları sürüyor ancak yetkililerden resmi herhangi bir açıklama gelmedi. Son bir senedir hali hazırda bulunan iki yola doğrudan merkeze inen bir yolun daha ekleneceğine dair söylentiler dolaşan TOKİ yolunda, henüz genişletme çalışmalarından başka bir girişim yok. Konut sahipleri sabırsızlıkla ulaşım sıkıntısını çözecek yeni yolu ve bölgeye açılacak yeni işletmeleri bekliyor.

Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat