GIDA OSB’DE SONA DOĞRU

Kategori: Orhangazi - Tarih: 21 Aralık 2016 19:23
GIDA OSB’DE SONA DOĞRU

Orhangazi’nin Süpürgelik mevkiinde kurulması planlanan Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nde bakanlık yetkilileri inceleme yaptı. TSO Başkanı Efendioğlu, bakanlığın onay vermesiyle OSB’nin hayata geçeceğini söyledi.

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan, Kaymakamlık ve Orhangazi Belediyesi’nin de destek verdiği Gıda Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu amaçla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan gelen heyet, Süpürgelik mevkiinde kurulması planlanan Gıda İhtisas OSB için incelememelerde bulundu. Orhangazi Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin oluşturulması amacıyla ilk etapta Orhangazi TSO tarafından gıda üretimi ve satışı yapan işletmelerden talep formları toplandı. Talep alma döneminde 45 yatırımcı, toplamda 819 bin m2 arsa talebinde bulundu. Talep formları Bursa Valiliği’nde inceledi ve konuyla ilgili dosya önceki dönemin Valisi Münir Karaloğlu tarafından imzalanarak bakanlığa gönderildi. Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili yapılan çalışmalar sonucunda, bölgeyi incelemek üzere gelen heyet arazide incelemeler yaptı. Heyetin hazırlamış olduğu rapor, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne sunuldu. Bakanlık, başvuru dosyasını kabul etmesiyle ön inceleme heyetini, Bursa ve Orhangazi’de bir dizi incelemeler yapmak üzere bölgeye gönderdi. Ön inceleme heyeti, Orhangazi TSO ve Belediye Başkanlığı’nı ziyaret ettikten sonra arazide incelemelerde bulundu. Heyet, kurumlardan araziye ilişkin bilgileri aldıktan sonra Bursa'daki kurumlardan bilgi almak amacıyla Orhangazi’den ayrıldı. İki gün daha sürecek incelemeler sonrasında heyet hazırladığı raporu Bakanlığa sunacak.

YAPILAŞMA BAŞLADI
Orhangazi TSO Başkanı Ergün Efendioğlu konuyla ilgili açıklamasında; “Otoyolla birlikte bölgemiz arazilerinde belirli bir yapılaşma başladı, ilerleyen günlerde bu yatırımlar giderek artacak. Bu nedenle Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizlerin birinci amacı tarım arazilerin kullanılması yerine, oluşturulabilecek bir sanayi bölgesinde bu yatırımları bir araya getirmek. İkincisi ise kayıt dışı ve merdiven altı tesislerin modern şartlarda tesisleşmesidir. Yaptığımız bir takım çalışmaların sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bakanlık onayladığı takdirde ilçemize bir Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kazandırmış olacağız” dedi. Çalışmaların bundan sonraki aşamalarında ise, Bakanlığın ön raporu sonrasında bakanlıkça kurulacak komisyonla yer seçimine gelinecek ve ilgili tüm kamu kurumları kendileriyle ilgili raporlarını bakanlığa sunacaklar. Kurumlardan gelecek olumlu raporlar sonucunda bakanlık tescili gerçekleştirerek, müteşebbis heyetin kurulmasının iznini vererek OSB kurulum çalışmalarına start verilecek.
 

http://www.yenimarmaragazetesi.com/haberprint/gida-osb-de-sona-dogru-55992.html