Mehterli koyun keçi festivali

Kategori: Mustafakemalpaşa - Tarih: 26 Kasım 2016 13:01
Mehterli  koyun keçi festivali

Türkiye genelinde çobanların facebook üzerinden örgütlenip Bursa'da gerçekleştirdiği Koyun Keçi Tanıtımı ve ekipmanları etkinliğinde renkli görüntüler yaşandı.

Organizasyonda  mehter takımı ve kılıç kalkan gösteri yaparken, kuzuları sevmeye  gelen çocuklara  pamuk şekeri ve  balon dağıtıldı. Geliri şehit  ailelerine  bağışlanmak üzere yapılan  koyun mezatı da kıran kırana geçti. 2 gün sürecek Koyun Keçi Tanıtımı ve ekipmanları etkinliği Bursa ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri  Birliği ve facebook çoban grubunun da öncülüğünde, Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanlığı, başladı.

2023  HEDEFİ  VAR
Mustafakemalpaşa  Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, gelecek yıllarda daha mükemmel organizasyonlar yapacaklarını kaydederek, "Cumhurbaşkanımızın bize çizdiği 2023 hedefi var. Gelişmişlikte ölçü, fabrikalarda. insanlara istihdam sağlamak. Ama öyle bir fabrikadan bahsedeceğiz ki, kendisini fabrika yapan fabrika. Süt fabrikası, et fabrikası, yün fabrikası. Aynı zamanda kendisi gibi fabrikaları doğuran bir fabrika. Koyunlar ve keçiler. Biz bunların sayısını ne kadar çoğaltır, teknolojiyi bunun içine sokarsak güzel olacak. Çocuklarımız ve gençler hayvanları sevsinler. Biz bu organizasyonu onlar için yaptık. 7'sinden 77'sine her yaştaki insana dünyanın gelecekteki en büyük problemi olan gıdanın ne kadar önemli olduğunu göstereceğiz. Biz yerli üreteceğiz. Bu kaynakları sınır ötesinden  getirerek değil, burada  üreterek daha güzellerini halkımıza daha kaliteli  ve  ucuzu kazandırmanın projelerini yapıyoruz" diye konuştu.
 
 EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ
 Bursa ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yıldırım Oran da bu organizasyona, Diyarbakır'dan Kilis'e Türkiye'nin dört köşesinden  hatta yurtdışından katılım olduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti

“BİZ GÖNÜLLERİ BİRARADA TOPLADIK”
 Facebook üzerinden çobanları organize eden ve 4-5 farklı grupta 100 bin kişiyi sosyal medyadan örgütleyen Çoban Bülent Yaşar ise, "Amacımız birlikleri ve üreticileri  kaynaştırmak. Biz gönülleri birarada topladık. Ankara, Diyarbakır, Kilis ve Bursa birlik başkanlarımıza  desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İngiltere'den gelen misafirlerimiz var." şeklinde konuştu.
 Organizasyonun açılışında Mehter Takımı ve kılıç kalkan ekipleri gösteri yaptı. Çocuklar ise festival havasındaki organizasyonda  kuzuları  sevdiler.
 Açılışın finalinde ise bağışlanan iki koyunun geliri şehit ve gazi ailelerine bağışlanmak üzere açık arttırmayla satıldı.
 

http://www.yenimarmaragazetesi.com/haberprint/mehterli--koyun-keci-festivali-55042.html