Muharip gazilerden 18 Mart mesajı

Kategori: Bursa - Tarih: 17 Mart 2018 22:00
Muharip gazilerden 18 Mart mesajı

Türk tarihinin eşsiz zaferlerinden biri ve bu yıl 103. Yıldönümü olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nde Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi gazetemize açıklamada bulundu.

Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleri sonucunda Türk tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünde muharip gaziler şehitlerimizi andılar. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şube Başkanı Muzaffer Uyar bu savaşın bir kahramanlık destanı olduğunu söylerken bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimize rahmet dilediklerini ifade etti. Uyar, “Çanakkale Savaşı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluşunun başlangıç tarihidir. Kahramanlık destanıdır. Çanakkale bizim bugünlerimiz ve yarınlarımızdır. Uğruna şiirler yazılan türküler okunan o şanlı zafer ve o kutlu bayrak bizi biz yapan en önemli değerlerdir. Çanakkale Savaşı’nın yıldönümünü her yıl 18 Mart’ta bütün yurtta anıyoruz. Bizler Muharip Gaziler olarak hiçbir zaman için şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Bizim ülkemizde neredeyse her ailede bir şehit bir gazi bulunmakta. Tarih boyunca düşmanlarımız her zaman olmuştur. Şimdi de Afrin'de aslanlarımız savaşıyorlar. İnşallah alınların aklarıyla dönmelerini temenni ediyor, şehitlerimize rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum” dedi.

“ŞEFKAT DAĞITMIŞIZ”
Kıbrıs Gazisi Onbaşı Ali Dil, “Kıbrıs Barış Harekatı’nda ilk günden son güne kadar cephede olan bir asker olarak Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümünü saygıyla ve gururla anıyorum. 18 Mart Türk tarihi için çok özel ve anlamlı bir gündür. Bizler tarih boyunca hiçbir savaşımızda katliam yapmamış, bulunduğumuz, gittiğimiz her yere barış götürüp şefkat dağıtmışızdır. Şu anda yaşım 65 ve gerekirse bu vatan için yine cephede savaşırım. Bugün eğer bu ülkede rahat yaşılabiliyorsak bunu canlarını bu vatan için feda eden ecdadımıza borçluyuz. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü vesilesiyle de göğsünü siper ederek bu vatan uğruna kahramanca çarpışıp şehit olan tüm ecdadımızı saygıyla anıyoruz. Allah bu devlete ve millete zeval vermesin diliyorum” dedi.
Kıbrıs Gazisi Şaban Kalyacı, “Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümü dolayısıyla savaşa katılan ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Bu zaferin kahramanları cephede tüm dünyaya karşı göğüs göğse çarpışmış ve canları uğruna bu devleti vatansız bırakmamışlardır. Bizler de torunları olarak bize güvenle temin ettikleri bu günlere geldik. Nasıl ki ecdadımız bize bugünleri temin ettiyse geleceğimizin gençlerine de biz yarınlarımızı ve barış dolu günleri temin etmek için uğraşıyoruz. Bu günlere hiç kolay gelmedik o yüzden gençlere buradan da söylemek isterim ki ecdadımızdan aldığımız gücü yine ecdadımıza bakarak aynı özveri ve sadakatle sahip çıkmalarını isteriz. Buradan bir kez daha Çanakkale’de şehit olan tüm dedelerimizi saygı ve rahmetle anıyorum” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK BİR ANLAMI VAR”
Kore Gazisi Kadir Durak, “87 yaşındayım ve bu zamana kadar savaşta gördüm darbede.  Bu topraklar bizi biz yapan ve şehit kanlarıyla bezenen asil topraklardır. En önemli destanlarımızdan birisi de Çanakkale Zaferi’dir. Çanakkale Zaferi demek bugünlerimiz demek. Eğer o zaman onlar olmasaydı biz şu anda olmazdık. Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığı Çanakkale Zaferi'nin başarısına bağlıdır. Çok çetin geçen Çanakkale Savaşı'nda Mustafa Kemal önderliğinde ve Mehmetçiğimizin azmiyle bu zafer tüm dünyaya karşı alınmış olup bu günlerimiz bize o günlerden armağan edilmiştir. Çanakkale Zaferi'nin bizim için çok büyük anlamı vardır. 7'den 70'e herkesin Çanakkale'ye gidip o duyguları orada yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Bir söz vardır; geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez. Orada hepimizin dedeleri, babaları, amcaları şehit oldu, gazi oldu. Bile bile ölüme gitmek biz Türklere has bir duygu ve özelliktir. Şimdide Çanakkale'nin bir benzeri Afrin'de yaşanıyor. Oradaki Mehmetçiğimizde yarınlarımız için mücadele veriyor. Allah Türk ordusuna zeval vermesin diyor Çanakkale Zaferimizin 103. yıldönümünü saygıyla anıyorum” dedi. 
Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER

http://www.yenimarmaragazetesi.com/haberprint/muharip-gazilerden-18-mart-mesaji-274494.html