Yıldırım’ın geleceği çocukların ellerinde yükseliyor

Kategori: Yıldırım - Tarih: 19 Kasım 2016 16:26
Yıldırım’ın  geleceği çocukların ellerinde yükseliyor

Yıldırım Belediyesi Çocuk Meclisi üyeleri, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde büyüklere broşür dağıttı.

Yıldırım Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde anlamlı bir faaliyete imza attı. Çocuk Meclisi üyeleri ile bir araya gelen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, eşi Şükran Edebali ve minik  kızı Zeynep ile birlikte vatandaşlara çocuk hakları sözleşmesi dağıttı.
BÜTÜN  ÇOCUKLARIMIZIN  20 KASIM  ÇOCUK HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”
 Çocuklarla anlamlı bir etkinlikte bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Başkan İsmail Hakkı Edebali, toplumun tüm kesimlerinin  çocukların haklarına saygı göstermesinin önemine dikkat çekerek, “Çocukların hayat hakkı başta olmak üzere eğitim, beslenme ve sağlık  haklarının sonuna kadar korunduğu, huzur içinde yaşayabilecekleri bir gelecek hazırlamak hepimizin başlıca sorumluluğudur. Bütün çocuklarımızın  20 Kasım Çocuk Hakları Gününü kutluyorum” dedi.
“ÇOCUK HAKLARINA DAİR SÖZLEŞME, TARİHTE EN GENİŞ KABUL GÖREN İNSAN HAKLARI BELGESİDİR”
 Çocuklar için güvenli ve sağlıklı bir gelecek oluşturmanın başlıca görevlerinden biri olduğunu vurgulayan Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Çocuk  haklarına dair sözleşme, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. Bu sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine,  dinlerine yada sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır.
“AVRUPA DEVLETLERİNİN MÜLTECİ ÇOCUKLARIN YAŞAMA HAKLARINI ELLERİNDEN ALMASINI ŞİDDETLE KINIYORUM”
  Biz de yerel yönetim olarak uyguladığımız hizmet politikalarımızla çocuklarımızın yaşama hakkına, istismar ve sömürüden korunma haklarına sahip  çıkıyor, çocuklarımızı sahipsiz bırakmıyoruz” diye konuştu. Avrupa ülkelerinin Çocuk Hakları Sözleşmesine ve Dünya Çocuk Hakları Bildirisi’ne sahip   çıkmamasını da eleştiren Başkan Edebali, “Dünyamızda son dönemde yaşanan çocuk istismarı olaylarına sahip çıkmayan, özellikle Avrupa  devletlerinin mülteci çocukların yaşama haklarını ellerinden almasını şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.
 

http://www.yenimarmaragazetesi.com/haberprint/yildirim-in--gelecegi-cocuklarin-ellerinde-yukseliyor-54829.html