Hayatını müzik kurtardı

Türkiye 21 Ağustos 2016 13:37
Videoyu Aç Hayatını müzik kurtardı
A
a

Kulaklıkla müzik dinlerken sol kulağının iyi duymadığını fark eden Hemşirelik Fakültesi öğrencisi Zuhal Kutlu'nun beyninde nadir görülen bir tümör türü saptandı. Kutlu, Medical Park İzmir Hastanesi’nde geçirdiği operasyon ile sağlığına kavuştu.

İzmirli üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Zuhal Kutlu, bir süre önce müzik dinlediği sırada sol kulağında işitme zorluğu hissetti. Durumu önemsemeyen Kutlu daha sonra kulağını temizletmek için hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonrasında, beynin arka tarafında, duyma sinirlerinin hemen üzerinde iyi huylu ve orta büyüklükte bir tümör olduğu tespit edildi. Op. Dr. Binatlı tarafından ameliyat edilen Zuhal Kutlu sağlığına kavuşarak taburcu oldu.
"Kulaklığım düşünce anladım"
Hemşirelik Fakültesi öğrencisi olan Zuhal Kutlu, kulaklıkla müzik dinlediği sırada sağ kulaklığının çıkmasıyla sol kulağındaki duyma kaybını fark ettiğini söyledi. Kutlu, "Kulaklıkla müzik dinlemeyi çok seviyorum. Birkaç ay önce sol kulağımda işitme kaybı olduğunu fark ettim. Okulda ve kalabalık ortamlarda duyabilmek için kafamı çeviriyordum. Bu durum beni rahatsız ediyordu. Tıkandığını düşünerek yıkattım. Ancak doktorlar herhangi bir olumsuzluğun olmadığını söyledi. Detaylı bir tetkik önerilince Medical Park İzmir Hastanesi’ne geldim ve beynimde kitle olduğu ortaya çıktı. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özcan Binatlı, tümörün iyi huylu ve yavaş büyüdüğünü belirterek acil ameliyat kararı verdi" dedi.
"Nadir bir tür"
Sıkıntılarından kurtulduğu için çok mutlu olduğunu belirten Zuhal Kutlu, "Zor fark edilebilen bir tümör türü olduğunu öğrendim. Fark edilmeseydi yüz felci, denge problemleri, yutma güçlüğü ve işitme kaybı yaşayabilirdim. Artık çok daha dikkatli olacağım. Artık başı ağrıyan veya ufak sorunları önemsemeyen herkesi acil şekilde doktora gitmeleri konusunda uyaracağım" diye konuştu.
"Yıllarca tespit edilemiyor"
Medical Park İzmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özcan Binatlı, nadir görülen bir tümörün şans eseri fark edildiğini anlatarak, "Zuhal Kutlu, işitme azlığı sorunuyla hastanemize geldi. Yapılan tetkiklerde beynin işitme ve yüze dağılan sinirlerinin üzerini kaplamış nadir görülen ‘epitermoid’ tümör saptandı. Bu tür tümörler çok yavaş büyüyor ve kolayca tespit edilemiyor. Bu nedenle yıllar içerisinde işitme ve denge sistemini bozuyor. İlk kez 20 yaşındaki bir hastamda bu ameliyatı gerçekleştirdim" dedi.
"Zor bir yerdeydi"
Tümörün beynin zor bir bölgesinde olduğunu dile getiren Op. Dr. Binatlı, şu ifadeleri kaydetti:
"Özellik isteyen zor bir ameliyattı. Tümörün olduğu bölgede işitme, yüz kasları ve göz sinirleri bulunuyordu. Ayrıca beynin alt arka bölgelerine kan taşıyan atar damarlar da tümörün bulunduğu yerdeydi. O sinirleri ve damarları zedelemeden 3 santimetre büyüklüğündeki tümörü mikroskop altında dikkatli bir şekilde çıkardık. Ameliyat sonrasında herhangi bir problem yaşanmadı. Zuhal artık dilediği gibi müzik dinleyebilecek. Sol kulağı eskisi gibi iyi duyuyor." 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat