Loading...

Hem bakkal hem muhtar

Bursa 21 Şubat 2018 22:00
Videoyu Aç Hem bakkal hem muhtar
A
a

Bir mahalleyi en iyi tanıyan kişi, mahallelinin en çok güvendiği ve birlikte en fazla zaman geçirdiği esnaf olan bakkaldır. Peki, mahalleyi en iyi tanıyan bakkal aynı zamanda mahalle sakinlerinin sorunlarını çözmesi gereken kişi, yani muhtar olursa?Metin Acar, 1974’te babasının yanında başladığı bakkallık mesleğini 1990’dan bu yana kendisi sürdürüyor. 44 yıl boyunca Mollagürani Mahallesi’nde bakkallık yaparak hem mahalleyi hem de mahalle sakinlerini yakından tanıyan ve adeta onların ailelerine bir fert olan Acar, 1993 yılında ise 4 adayın arasından seçilerek mahalle muhtarı oldu. 5 dönemdir mahallenin muhtarlığını üstlenen Muhtar Metin Acar, “İlk Bursa'ya geldiğimde dekorasyon işleri yapıyordum. 1974'te babamın yaptığı bakkallık işinde okuldan sonraları ona yardım ediyordum. 1990'a kadar babam bakkallık yaptı. O zamandan sonra da ben sürdürdüm. Bakkallık sebebiyle mahalle sakinleri benimle özdeşleştikleri için 1993'te teşvik ettiler beni, illa mahalle muhtarı ol diye. 28 yaşında muhtar oldum. Bursa’nın en genç muhtarlarından biriydim” şeklinde konuştu. “MUHTAR, BAKKALIN EŞDEĞERİDİR”

Evli ve 4 kız babası olan Metin Acar, Büyükorhan doğumlu. 44 yıl önce babasının yanında öğrendiği bakkallığı hala devam ettiren Acar, “Bakkallık kutsal bir meslek. Bizim gibi küçük esnaflar; manav, kasap, terzi, bakkal her şeyi dâhil edebilirsiniz; mahallenin kontrol mekanizmalarıdır. Ufak mahallelerin noksanlarını giderenler küçük esnaflardır. İnsanların yarasına merhem olmak, onların eksiklerini gidermek hoşuma gidiyor. Bakkal dediğin mahallenin eksiğini noksanını en iyi bilen, yüzde 80'inini tanıyan bir insandır” dedi. 1990’dan bu yana bakkallığını yaptığı Mollagürani Mahallesi’nin 1993 yılında muhtarı olarak da seçilen Metin Acar, iki mesleği bir arada yürütmenin nasıl bir his olduğunu şu sözlerle aktardı: “Muhtar da bakkalın eşdeğeridir. Bakkallık ve muhtarlık birbirlerini tamamlayan meslekler. Her ikisini yapmak da keyif veriyor bana. Bakkallık sebebiyle mahalle sakinleri benimle özdeşleştikleri için 1993'te teşvik ettiler, illa mahalle muhtarı ol diye. 28 yaşında muhtar oldum. Bursa’nın en genç muhtarlarından biriydim. 5 dönemdir mahalle muhtarıyım.”7/24 AÇIK MUHTARLIK

Hem muhtar hem bakkal olmasının mahalle sakinleri için de bir avantaj olduğunu dile getiren Muhtar Acar, “Mahalle sakinlerinin şöyle bir avantajı var: Muhtarlığın çalışma saatleri sabah 8 öğlen 12. Ama biz sabah 7’den saat 12’ye kadar hizmet veriyoruz. Muhtarlık işi olduğu zaman her geldiği saatte bizi buldukları için onlar için de avantaj. Muhtarlıkta durmam gereken sürede duruyorum daha sonra bakkala geliyorum” şeklinde konuştu. Acar, “Mahallemizdeki yaşlıların, fakir fukaraların sorunlarını giderdikçe ben de mutlu oluyorum. Doğumdan ölüme kadar hizmet içindeyiz. Mahallemizin küçük ve eski bir mahalle. Yüzde 80’i birbirini tanıyor. Ama büyük yerlerde aynı apartmanda oturdukları insanları tanımıyorlar. O yüzden mahallemizi çok seviyorum. Sağ olsun başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere muhtarlara çok fazla değer veren bir hükümetimiz var. İkisini aynı anda götürmek zor oluyor ama zoru aştıktan sonra her şey zevkli geliyor” ifadelerini kullandı. 
Hem esnaf hem de yönetici olarak küçük esnafın günümüz Türkiye’sindeki durumuna dair yorumlarını sorduğumuzda, “Esnaflar tükenme noktasında” şeklinde cevap veren Metin Acar, şu şekilde konuştu: “Hükümet ve Bakkal Odamız bize sahip çıkmıyor. Son zamanlarda bakıyoruz, şubesi çok olan büyük alışveriş merkezleri veya kurumsallaşmış olan marketler sokak aralarına girmeye başladı. Bunlar da küçülerek bizim yerimizi almaya çalışıyorlar. Mahalle aralarında olmaları yasal değil. Biz mahallenin sigorta görevini yapıyoruz. Bugün ülkenin yüzde 90'ı kredi kartı kullanıyor. E kredi kartı boş olan da bakkal amcasına geliyor. O vatandaşın bir haftalık ihtiyacını biz parasız giderebiliyoruz. Ama o alışveriş merkezleri bunu yapamaz. Mahallede olan bitenler bakkaldan bilinir. Aileler evinin anahtarını bile bize emanet ediyor. Bakkallar ailelerin bir parçası gibidir. Çekirdek mahalle kültürünün ayakta durması için küçük esnafa değer verilmeli. Küçük esnafı korumak için devletin bir yasa çıkarması gerekiyor. Korumanın haricinde destek bile verilmesi lazım.”

Kaynak : EZGİ ÖZDAŞ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat