Hemşire davasında şok karar

Türkiye 26 Ekim 2016 15:44
Videoyu Aç Hemşire davasında şok karar
A
a

İstanbul'da hemşire Ayşegül Terzi'ye şort giydiği gerekçesiyle belediye otobüsünde tekme atan saldırgan, ilk duruşmada tahliye oldu. Saldırganla ilk kez yüz yüze gelen hemşire gözyaşlarına boğulurken, karar sonrası sinir krizi geçirdi.

İstanbul Çekmeköy'de belediye otobüsünde yolculuk yapan hemşire Ayşegül Terzi'ye şort giydiği için tekme attığı gerekçesiyle 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan sanık Abdullah Çakıroğlu'nun tahliyesine karar verildi.Anadolu 40. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmada tutuklu sanık Abdullah Çakıroğlu ve avukatı ile Ayşegül Terzi ve çok sayıda kadın avukat hazır bulundu.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU
Duruşma salonuna ilk olarak hemşireAyşegül Terzi'yle annesi, babası ve avukatları alındı. Sonrasında duruşmaya sanık Abdullah Çakıroğlu getirildi. Olaydan sonra saldırgan ile ilk kez yüz yüze gelen Ayşegül Terzi, gözyaşlarına boğuldu. Duruşmada kimlik tespiti yapılan Abdullah Çakıroğlu, bekar ve 10 yıldır özel güvenlik görevlisi olduğunu belirterek, lise mezunu olduğunu söyledi. Mahkeme hakiminin kimlik tespitinin ardından iddianameyi okudu.

"OTURUŞU MÜSTEHCENDİ"
Çakıroğlu, olayla ilgili olarak şöyle konuştu: "Psikolojik rahatsızlığım var. Ege'de bir hocaya gittim ama hangi il olduğunu hatırlamıyorum. Bana ilaçlar verdi. 1.5 yıl iyiydim ama daha sonra rahatsızlığım yine nüksetti. Olay da bu sırada gerçekleşti.Oturuşu müstehcendi. Kendisine doğru oturmasını söyledim. Yüzüyle bana sana ne gibi bir işaret yaptı. Önüme döndüm ama hazmedemedim. İstem dışı bir reflekste bulundum. Yaptığımı doğru bulmuyorum ama bayanın oturuşunu da doğru bulmuyorum."

"CİNLER BANA MUSALLAT OLDU"
Çakıroğlu, Erenköy Ruh ve Sinir hastalıkları Hastanesi'nde iki hafta tedavi gördüğünü belirterek, "İzmit bölgesinde de bir hocaya gittim. Orada beni okudular. Cinler musallat olmuş bana öyle dediler" şeklinde konuştu.
AYŞEGÜL HEMŞİRE GÖZYAŞLARINA BOĞULDU
Sanığın konuşmasının ardından ifade veren Ayşegül Terzi, konuşmakta oldukça zorlandı. Sesi titreyen Terzi, ayakta durmakta zorlandı. Hakimin izin vermesi üzerine Ayşegül Terzi, ifadesine oturarak devam etti.

"YÜZÜME BİRDEN TEKME ATTI"
Ayşegül Terzi, olaya ilişkin şöyle konuştu: "Paraya ihtiyacım vardı, o yüzden de kendime bayramda nöbet yazdırmıştım. Gece nöbetini tamamlandıktan sonra babama gitmek için otobüse bindim. Otobüste boş koltukta, ters oturdum. Üzerimde sivil kıyafetim vardı. Müzik dinliyordum. Otobüste telefonla bayramlaştığım sırada yüzüme birden tekme attı. Ne olup bittiğini anlamadım. Sonrasını hatırlamıyorum, kendime geldiğimde hastanedeydim. Ağzından çıkan sözleri anımsamıyorum."

"SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM, BACAĞIM KAPALIYDI"
Sanığın suçlamalarını kabul etmediğini vurgulayan Terzi, "Elimdeki poşetleri bacağımın üzerine koydum. Bacağım kapalıydı" diyerek gözyaşlarına boğuldu. 

İZLEYİCİLER DE AĞLADI
Ayşegül Terzi'nin gözyaşları duruşmayı izleyenleri de ağlattı.

"DİNE BAĞLAMASINI DOĞRU BULMUYORUM"
Yeniden söz alan Terzi, şu ifadeleri kullandı: "Karakolda söylediklerim tam yazılmadı. Ardından kendi çalıştığım hastaneye gittim. Başımdan darbe aldığımı, kafamın şiştiğini söylediler. Ağzımın içinde kanamalı yaralar vardı. Canım çok yanıyordu. Yaptığı eylemi dine bağlamasını doğru bulmuyor ve kabul etmiyorum."

"BANA TEKRAR SALDIRABİLİR"
Sanığın serbest bırakılmaması gerektiğini ifade eden Terzi, "Evlerimiz birbirine çok yakın. Bana bunu tekrar yapmasından korkuyorum. Serbest bırakılmasından korkuyorum" şeklinde konuştu.

İLK DURUŞMADA TAHLİYE
Ayşegül Terzi, bu sözlerinin ardından da gözyaşlarını tutamadı. Duruşmada sanık Çakıroğlu ile şikayetçi Terzi'nin savunmalarının alınmasının ardından tanıklardinlenildi. Ara kararını açıklamak üzere duruşmaya 15 dakika ara veren mahkeme hakimi, sanık Abdullah Çakıroğlu'nun tahliyesine hükmetti. Çakıroğlu'nun başka suçtan tutuklu değilse salıverilmesine karar veren hakim, duruşmayı erteledi.

AYŞEGÜL TERZİ KARAR SONRASI SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ
Bu arada, sanığın tahliye kararının ardından Ayşegül Terzi sinir krizi geçirdi.

DURUŞMAYA YOĞUN İLGİ
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, İzmir Barosu, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu avukatlarının da bulunduğu duruşmayı Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da izledi. Avukatlar ve CHP'li Aylin Nazlıaka davaya katılma talebinde bulundu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun yanısıra çok sayıda izleyicinin katıldığı duruşmada çevik kuvvet ekipleri de önlem aldı.

9 YIL 4 AY HAPSİ İSTENİYOR
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 23 yaşındaki Ayşegül Terzi'nin Maslak'ta bir özel hastanede hemşire olduğu, olay günü olan 12 Eylül tarihinde otobüse bindiği ve Çekmeköy'de mevkiinde otobüste yolcu olarak bulunan Abdullah Çakıroğlu'nun Terzi'nin yüzüne tekme atmak suretiyle yaraladığı anlatıldı. Çakıroğlu hakkında "İnanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "Kasten yaralama" ve "Hakaret" suçlarından toplamda 2 yıl 7 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat