Hepimiz engelli adayıyız

Yenişehir 15 Aralık 2016 12:04
Videoyu Aç Hepimiz engelli adayıyız
A
a

Yenişehir Engelliler Derneği Kurucu Başkanı Harun Sak ile bir röportaj gerçekleştirdik. Sak, “Engeli bir birey gibi hayal ettim kendimi. Gerçekten empatide olsa çok sıkıntı çektim. O an aradım Muhtar ablayı ve derneği kurup başkan olmayı kabul ettim.”

Yenişehir Engelliler Derneği Kurucu Başkanı Harun Sak ile bir röportaj gerçekleştirdik. 14 Şubat 1968 Bursa’nın Yenişehir ilçesinde doğmuş Harun Sak. 3 yaşında Bursa’ya göç edip askerlik sonrası yeniden Yenişehir’e gelmiş. 1990 yılından bu yana Yenişehir’de gazetecilik yapıyor.  12 Eylül darbesi sonrası 13 yaşında iken uzun süreli gözaltı sonrası eğitim hayatı ortaokul yıllarında bitmiş. Suçunu soracak olursanız 16 arkadaşıyla birlikte camide ibadet ederken yakalanmış. Bu arada 9 yıl önce Yenişehir Zihinsel ve Bedensel Engelliler Derneği’ni kurup halen başkanlığını yürütüyor. Evli ve 2 çocuk babası.


AİLENİZDE ENGELLİ BİR BİREY YOK BU DERNEK NEREDEN ÇIKTI?
Haklısınız ailemde ve yakın çevremde şükür ki hiç engelli yok. İlginç bir hikâyesi var. Engelliler Derneği’nin Ulucami Mahallesi muhtarımız Yurdanur Ülker ve engelli annemiz Fatma Kahraman Yenişehir’de böyle bir dernek kurmak istemişler ve beni de başkan yapmak istediler. Ben ilk önce bu teklife sıcak bakmadım. Çünkü yakın çevremde engelli olmadığı için sorunları bilmiyorum, neler yapabileceğimi bilemiyorum. İş olsun diye başkanlık yapılmaması gerektiğini düşündüğüm için uzun süre bu teklife sıcak bakmadım. Yaklaşık 6 ay teklifi kabul etmedim. Ancak baskılar yoğunlaşınca bir sabah evden empati yapıp çıktım. Engeli bir birey gibi hayal ettim kendimi. Gerçekten empatide olsa çok sıkıntı çektim. O an aradım muhtar ablayı ve derneği kurup başkan olmayı kabul ettim.


SONRAKİ SÜREÇ NASIL GELİŞTİ
Sonrası çok çileli geçti. Hiç bilmediğim bir dünyanın içinde çırpındım durdum. Meğer girdiğim dünya o kadar büyük ve sorunlar yumağıymış ki ilk zamanlar epey zorlandık. Ancak sonrasında zorlukları aşıp, yoğun bir tempoda çalışmalara başladık. İlk hedefimiz evinden çıkamayan engelli kardeşlerimizi evlerinden çıkarmaktı ve bunda da başarılı olduk. Gerçekten o kadar yoğun etkinlikler yaptık ki engelli kardeşlerimizin bütün hayallerini gerçekleştirdik. Bunun yanında eğitici kurslarımız oldu. Engelli kardeşlerimize açtığımız değişik kurslarla el becerilerini geliştirdik. Sık sık yaptığımız etkinliklerle bir araya gelen engellilerimiz bir birlerine destek ve yardımcı olmaya başladılar.


SİZİN BİR DE AB PROJENİZ VARDI…
Evet, Türkiye’de ilk olduk biz. Yaptığımız “Fly With Disable People / Engellilerle Uçmak” isimli proje Türkiye’de ilk engelli dernek projesi oldu. Proje kapsamında Tunus, Litvanya ve Moldava’dan 21 misafirimiz geldi. Onları bir hafta ilçemizde misafir ettik ve hepsi birer Türk gönüllü elçisi oldular. Hayatında uçak görmeyen engelli kardeşlerimizi uçağa bindirip Yenişehir üzerinde tur attırdık. Proje amacına ulaştı ve yurt dışında derneğimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ettik. Bu arada ben Tunus’ta yapılan iki uluslar arası seminerde ülkemi temsil ettim.


İLERİDEKİ HEDEFLERİNİZ NEDİR?
Benim tek hedefim engelli kardeşlerimin huzurlu ve mutlu olması. Her birey gibi o kardeşlerimizin de yaşamlarını mutlu bir şekilde sürdürmeleri en doğal hakları. Bunun için çaba harcıyoruz ve harcamaya devam edeceğiz. Engelli kardeşlerimize meslek edindirme kursları açacağız. Yeni lokalimize taşındık. İznik yolundaki Engelsiz Yaşam Merkezi’mize taşındığımızda daha etkin olacağız. Bununla ilgili projelerimiz var.


TOPLUMUN ENGELLİYE BAKIŞI NEDİR?
Maalesef ki gerekli desteği göremiyoruz toplumdan. İnsanlar hala engellilere acıyarak bakıyor. Hiçbir işe yaramaz insanlar gibi görüyor. Hala engelin bulaşıcı olacağını sanan insanlarla birlikte yaşıyoruz. Bizlere ‘Bunları evlerinden çıkarmaya utanmıyor musunuz’ diyen insanlar var hala. Yaşadığımız ilçenin fiziki şartları maalesef engellilere hiç uygun değil. Büyük sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyoruz. Ancak pes etmek yok. Her zaman engelli kardeşlerimizin huzuru ve mutluluğu için bütün engelleri aşmaya ant içtik. Bu yolda yürümeye devam ediyoruz.


DESTEK GÖRÜYOR MUSUNUZ?
Sağ olsun Yenişehirli hemşerilerimiz bizleri her konuda destekliyor. Biz yaptığımız işi Allah rızası için yaptığımız için rabbim hep bizim yanımızda ve destekçimiz oluyor. Ben buradan şunu söylemek istiyorum. Engelliler toplunun yumuşak karnı. Sokaklarda dilenen engellilere insanlar yardım etmeye çalışıyor. Özellikle engelliler adına dükkân dükkân gezip dergi, boyama kitabı, çorap gibi ürünler satıyorlar. Vatandaşımızdan ricam asla bunlara ödün vermesinler. Engelli dilencilere yardım yapmasınlar. Özellikle engelli dernekleri adına satılan ürünler ve toplanan paralar asla engellilere gitmiyor. Bu konu da çok hassas bir insanım. Benim engellim asla dilencilik yapmaz. Asla kapı kapı gezip yardım dilenmez. Biz ne ihtiyaçları varsa zaten gideriyoruz. Bu arada siyasiler özellikle engelli yakınlarını ve engellileri oy deposu gibi görüyorlar. Onlardan da samimiyet bekliyoruz. Yapacakları destekleri gelecek seçimler için değil Allah rızası için yapsınlar. Bizlere bu fırsatı verdiğiniz içinde sizlere teşekkür ediyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat