Hisar yeniden canlanacak

Bursa 1 Aralık 2016 19:14
Videoyu Aç Hisar yeniden canlanacak
A
a

Osmangazi Belediyesi tarafından hazırlanan ve Bursa’nın tarihi kimliğinin gün yüzüne çıkacağı Oruçbey Caddesi Cephe Sağlıklaştırma Projesi, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Hisar’da tarih yeniden canlanacak” dedi.

Geçmişi 7 bin yıl öncesine uzanan tarihi Bursa’nın ilk yerleşim alanının bulunduğu Hisar İçi, Osmangazi Belediyesi’nin ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ sloganıyla hazırladığı proje ile yeniden ayağa kaldırılıyor. Hisar İçi Kentsel Yenileme projesinin ilk etabı olan Oruçbey Caddesi Cephe Sağlıklaştırma projesi, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar içerisinde gerçekleştirilecek dönüşümün ilk etabı olan Oruçbey Caddesi Cephe Sağlıklaştırma projesi ile ilgili ihalenin kısa süre içerisinde yapılarak, bölgenin tarihi dokusunu yeniden gün yüzüne çıkartacak çalışmaların yakın zamanda başlayacağını söyledi.

“TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK”
Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu üyeleri ile birlikte, projenin gerçekleştirileceği Oruçbey Caddesi ile yine Hisar İçi Kentsel Yenileme projesinin bir parçası olan Arkeopark alanında incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Hisar Bursa’nın tarihi geçmişini içinde barındıran, eski Bursa olarak bilinen bir bölge. Bizler de, bölgenin tarihi dokusunu gün yüzüne çıkartmak için Hisar’ı bir bütün olarak çalışıyoruz. Oruçbey Caddesi Cephe Sağlıklaştırma projesi, çalışmalarımızın ilk etabını oluşturuyor. Hazırlamış olduğumuz proje, yapılan incelemelerin ardından kurul tarafından da onaylandı” dedi. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat