Loading...

HOCAKÖY BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR TAM GAZ

Bursa 21 Ekim 2017 00:12
Videoyu Aç HOCAKÖY BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR TAM GAZ
A
a

DSİ Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından 89 milyon TL yatırımla hayata geçirilen İnegöl’ün 2060’a kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak Hocaköy Barajı inşaatı hız kazandı. Barajın 2020 yılına kadar bitirilip hizmete açılması hedefleniyor.

Yılın 12 ayında Uludağ’ın eteklerinden gelen kaynak sularının toplanıp İnegöl’ün su şebekesine salınacağı baraj, 100 metre yüksekliğinde ve 28.38 milyon metreküp su hacmine sahip olacak. Devlet Su İşleri (DSİ) Bursa 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Hocaköy’ün Bursa’nın yükseklik ve su bakamından en büyük barajı olduğunu, Türkiye’nin de önemli barajları arasında yer aldığını söyledi. Çelenk, “İnegöllüler, yapılacak olan barajla birlikte yılın 12 ayı çeşmeden su içecek” dedi.

“SUSUZ BIRAKMAYIZ”

Müdür Hayati Çelenk, “Hocaköy Barajı içme suyu maksatlı olup, tamamlanması ile birlikte ilçesi merkezi ile Cerrah ve Yenice beldeleri ve çevre yerleşim yerlerine yıllık 28,38 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek. Bu yerleşim yerlerinin 2060 yılına kadar su ihtiyacı karşılanacak. İstanbul’u, Yalova’yı, İzmir’i susuz bırakmadıysak İnegöl’ü de susuz bırakmayız. 18.92 milyon metreküp suyun depolanmasını mümkün kılacak barajın 2020 yılında bitirilmesi öngörülmektedir” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat