İlk günkü heyecan

İnegöl 29 Ekim 2016 19:10
Videoyu Aç İlk günkü heyecan
A
a

Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yılı kutlamaları İnegöl’de büyük bir coşkuya sahne oldu.

Atatürk Bulvarında düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenine protokol üyeleri ve öğrencilerle birlikte ilçe halkının ilgisi de yoğun oldu.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm Türkiye’de olduğu gibi İnegöl’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yılı nedeniyle önceki gün Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törenler, dün yapılan kutlamalarla devam etti. Kaymakamlık makamında Cumhuriyet kokteyli ile başlayan tören, ardından tebriklerin kabulü ile devam etti. Babasının vefatı dolayısıyla İnegöl’de bulunmayan Kaymakam Ali Akça’nın yerine tebrikleri Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu kabul etti. Tebriklerin kabulü sırasında Kadiroğlu’na Garnizon Komutanı Binbaşı Kerim Kazanasmaz, İnegöl Belediye Başkanvekili Alper Taban ve İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk eşlik etti. Daha sonra Atatürk Bulvarı üzerinde hazırlanan tören alanına geçildi.
CUMHURİYET UFKU GENİŞLETTİ
Protokol üyelerinin törene katılanları selamlayıp bayramlarını kutlamasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı da Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu yaptı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93’üncü yıl dönümünün kutlandığını hatırlatan Kadiroğlu, “Büyük Atatürk'ün ortaya koyduğu “Egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir” ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. Tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet; milletin kendisidir. Türk milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Cumhuriyetimizin temel hedefi; görevlerini yerine getiren, haklarını kullanabilen, özgüveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olmuştur” dedi.
15 TEMMUZ’DA ZAFERLE ÇIKTIK
Konuşmasında 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimine de değinen Kadiroğlu, 15 Temmuz gecesi 2. bir Kurtuluş Savaşı mücadelesinin verildiğini ifade etti. Kadiroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Türkiye 15 Temmuz gecesi ikinci bir kurtuluş mücadelesinden zaferle çıkmıştır. Milletimiz iradesini hiç bir vesayet odağına teslim etmeyeceğini göstermiş, ülkesine ve demokrasisine kahramanca sahip çıkmıştır. Milyonlarca insanımız gözünü kırpmadan şahadete koşarken milli mücadeledeki istiklal ruhunu koruduğunu bütün dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. . Bu ülkede herkes hürdür ve birinci sınıf vatandaştır. Temel hak ve özgürlükler, kanunlar, çerçevesi çizilen bir sistem içerisinde özgürce kullanılabilmektedir. Herkes aynı geçmişi ve aynı geleceği paylaşmaktadır. Herkes tasada, kaderde ve kıvançta ortaktır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ilkesi devletin temelini oluşturmaktadır.”
OYUNLARI BOŞA ÇIKTI
Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafya itibariyle politik, stratejik ve ekonomik bir cazibeye sahip olduğunu belirten Kadiroğlu, “Bu nedenledir ki, yüzyıllardır bu topraklarda aynı bayrak altında yaşayan insanlar üzerinde hep plan üstüne plan yapılmış, oyun içinde oyun oynanmıştır. Yaşadığımız şu günlerde bu oyunların devam ettiğini sizler de bilmektesiniz. Ancak, tek yürek olmuş milletimiz sayesinde bu oyunlar boşa çıkarılmıştır. Bundan sonra da yapılan planlar bozulmaya mahkumdur. Bu konuda en büyük güvencemiz, millet olarak birlik ve beraberlik içinde yaşama azmimiz, yurdunu ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan yaşam felsefemizdir. 15 Temmuz bunun son örneğidir. Darbe nöbetleri tutan halkımız bir kez daha göstermiştir ki artık darbeler dönemi sona ermiştir” diye konuştu.
FİNALİ MEHTER YAPTI
Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu’nun konuşmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu. Tören daha sonra İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği Halk Dansları Topluluğunun gösterileri ile devam etti. Gösteri sonrasında ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi. Törenin son bölümünde de İmam Hatip Lisesi bando takımı eşliğinde okulların tören geçişi gerçekleştirildi. Geçiş töreninde Muharip Gaziler Derneği üyeleri de yer alırken, gazilerin geçişi ayakta alkışlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri İnegöl Tarihi Mehterinin muhteşem konseri ve geçişiyle son buldu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat