Loading...

İmam Hatip’ten Türkiye’de bir ilk

Bursa 22 Aralık 2017 12:02
Videoyu Aç İmam Hatip’ten Türkiye’de bir ilk
A
a

Kapalı alan olarak Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu bir başka özelliğiyle de ön planda.

Okulun Akademik Danışma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Öcal ile görüştük. Dr.   Mustafa Öcal Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden emekli. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 2016-2017 öğretim yılında açılan Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulunda Akademik Danışma Kurulu Koordinatörü olarak görevlendirildi. Öcal ayrıntıları şöyle anlattı: “Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri’nin özel yönetmeliği var. Bu yönetmelik gereği Uludağ Üniversitesi’nin İlahiyat, Eğitim, İktisat ve Fen Edebiyat Fakültesi’nden 15 arkadaştan oluşan bir Akademik Danışma Kurulu oluşturduk. Ben de bu kurulun koordinatörü olarak görevlendirildim. 2017 Ekim ayı itibariyle buradayım. Hem uzun süredir yazmakta olduğum kitabın çalışmalarına devam ediyorum, hem de burada görev yapıyorum. Bilhassa gerek Bursa, gerek Bursa dışından ilim adamları, fikir adamlar veya sanatçılar davet ediyoruz, onlar burada öğrencilerimizle sohbet ediyorlar.  Örneğin, 16 Aralık’ta uluslararası çalışmaları olan dünya çapında ilim adamlarımızdan biri olan Zekai Şen, su kaynakları ile ilgili çocuklarımıza bir konuşma yapacak.”


“BENİM KAPIM ÇOCUKLARIMA HER ZAMAN AÇIK”
Dr. Mustafa Öcal, bilim konferansları çalışmalarının yanında öğrencilerin de kolayca ulaşabileceğini belirtti. Öcal sözlerine şöyle devam etti: “Benim kapım her zaman çocuklarıma açık. Daima bunu onlara söylüyorum. Bazen kafalarındaki sorunları paylaşmak için benimle görüşüyorlar. Bu manada fahri rehberlik de yapıyorum diyebilirim. Bu okul geçen sene açıldı. TÜBİTAK’tan fizik alanında dört tane patent alındı. Şimdi yeni hazırlık çalışmaları devam ediyor. Biyoloji alanında çalışmalarımız devam ediyor. Sosyal alanda da faaliyetlerimiz var. Bir okuma grubu oluşturduk. Kendi yaşlarına ve seviyelerine uygun kitaplar getirttik. Bunları yavaş yavaş okuyacaklar. 2018 Nisan ayında Malatya’da Uluslararası ve proje uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri’nin katılacağı bir sempozyum düzenlenecek. Şu anda oraya da bizim çocuklarımızdan oluşan bir ekip hazırlıyoruz.Bazı projelerimizi yurt dışında yarışmalara göndermeyi planladık. Kanada’ya göndereceğimiz bir fizik projemiz mevcut. Bu yaşlarda çocukların böyle faaliyetlerde bulunmaları, ilerde unutamayacakları bir hatıra ve iyi bir tecrübe olacaktır.” Akademik kurulun geniş tutulmasıyla Türkiye’de tek olduğunu vurgulayan Dr. Mustafa Öcal: “Uluslararası Anadolu İmam Hatip Okulları’ndaki bir proje olan Akademik Danışma Kurulu Bursa’da oldukça geniş tutuldu. Dört dalda akademisyenden oluşması istenen gurup Bursa’da 15 akademisyenden oluşuyor. Bu bağlamda diğer denk okulların önünde, onlara örnek bir okul olduk diyebiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Kaynak : ÖZLEM ATAÇ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat