Loading...

Imar barışında dolandırıcılara dikkat!

Bursa 15 Temmuz 2018 22:02
Videoyu Aç Imar barışında dolandırıcılara dikkat!
A
a

Aykılıç Mühendislik Hizmetleri Yetkilisi İnşaat Mühendisi Mahmut Mustafa Kılıç, vatandaşlara İmar Barışı’nda dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Seçim öncesi ani bir karar alan hükümet imar barışıyla elli yıllık bir düzenlemeye gidiyor. Bu açıklamayla 7 milyon iskansız yapının tapusuna kavuşmasının önü açılıyor. Aykılıç Mühendislik Hizmetleri Yetkilisi İnşaat Mühendisi Mahmut Mustafa Kılıç, İmar Barışı hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Kılıç, “Vatandaşlarımız olaya tapu almak diye bakıyor. Tabi tapu almanın bazı şartları var. Binanızın başka arsayı işgali olmamalı belediyeye terk edilmesi gereken alanların terk edilmiş olması şartı var. İmar barışından faydalanmak isteyenlerin öncelikle bu konuların resmiyetini öğrenmesi gerekir. Yapı kaydı beyanında bulunmadan önce bu durumların netleşmesi şart. Şayet resmiyette tapu alma şartları oluşmamış ise yapılan masrafların geriye ödenmeyeceğini açıkça söyleyebiliriz. Yapılan masraflar hazineye devredecek” dedi. İnşaat mühendisi Mahmut Kılıç, tapu almak isteyenlerin işe nereden başlayacağı konusunda, “Halkımız kesinlikle inşaat işiyle resmi ilişkisi olan kimselere başvurmalı. Önce planlar, şehir ve iskandan belediyeden kontrol edilmeli. İmar barışı şartları oluşuyor ise müracaat edilmeli. Aksi durumda vatandaş yanlış beyan vermiş gibi işlem yapılabilir. Bu şu demek, kamuyu aldatıcı bilgi vermek suçuyla hakim karşısına çıkabilir vatandaşımız” ifadelerini kullandı.

“KİMSE TAPU GARANTİ DİYEMEZ”

“Bana bir miktar para ödeyin size tapu alalım, diyen dolandırıcıdır aldanmayın” diyen Kılıç, vatandaşı dolandırıcılara karşı uyardı, “Hiç kimse resmi işlemler yapılmadan tapu almayı garanti diyemez. Tapu almanın şartları resmi gazetede yayınlandı, ya bizzat kendisi okumalı ya da güvendiği kimseye okutup meseleyi anlayıp sonra işlemlere başlanmalı. Her şeyden önce yapı kayıt belgesi alınmadan bir harita mühendisinin binanın konumunu ölçülmesi gerekiyor.  Bina taşma yapmış mı yapmamış mı? Sonra bulunduğu belediyeden çalışmanın yapıldığına dair yazıyı almak gerekiyor. Yani yapı kayıt belgesi almak için ödeme yapılacak ya, bu çalışmayı yapmadan ödeme yapıldığında gerekli şartlar oluşmuyorsa ödeme geri verilmiyor, hazineye devrediliyor. Bu ödeme de az bir rakam değil daire başına 3 bin TL gibi bir rakam. Diyelim 5 daireniz var 15 bin TL yapar. Vatandaşımız mevcut durumunu tespit edecek başvuruyu daha sonra yapacak, en mantıklısı böyle. Bu çalışmayı yaptırmak için de mimarlık mühendislik harita büroları yani inşaat sektöründe yetkili yerlere başvurulmalı. Mutlaka sözleşme imzalanmalı” şeklinde konuştu. Vatandaşları ‘piyasada tapunuzu alırız’ diyenlere kanılmaması noktasında uyaran Kılıç, “Siz bir dere kenarındasınız ve su içeceksiniz, suyun tahlilleri yapılmamışsa sağlıklıdır diyemezsiniz tahlillerin yapılması veya daha önce bu suyu içenlerin görüşlerine ihtiyaç duyulur. Kimse tapuyu garanti edemez, şayet böyle konuşuyorsa yüzde yüz dolandırıcıdır. Halkımızın doğru adrese başvurması lazım. Bir kere bitmiş bir inşaatın tapusu nasıl alınıyorsa bu iş de böyle. Mimar mühendis olan arkadaşlarımıza başvurulmalıdır. Kendinize veya çevrenize yakın bir emlakçının bu konuda yardımcı olma olasılığı yoktur. Yeni inşaata yapı ruhsatı alındığı gibi bu işlemde de yapı kayıt belgesi alınıyor, yani aynı şey. Günümüzde bina yapımına başlamadan projeler yapılır, imar barışında yapılmış bina projelendirilmeli” ifadelerinde bulundu.
Kaynak : Ferhat Şenol - Özel Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat