İpekiş yıkılmayacak

Bursa 2 Ekim 2016 20:43
Videoyu Aç İpekiş yıkılmayacak
A
a

Kurban Bayramı tatili ile birlikte yıkımına başlanan Bursa’nın Cumhuriyet dönemine ait simge yapılarından olan tarihi İpekiş Fabrikası, Bursa 3. İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulmasıyla birlikte yıkımı da durdu.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Ali Arabacı ve BASKOD’ un Bursa 3. İdare Mahkemesi’ne açmış olduğu iptal davasında yürütmenin durdurulması istemi mahkemece olumlu bulundu ve büyük kısmı 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yıkılan tarihi İpekiş Fabrikası hakkında mahkemece “yıkımı durdurma” kararı verildi. Mahkemenin oy çokluğu ile aldığı kararı, tarihi İpekiş Fabrikası önünde değerlendiren Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek, Tarihi İpekiş Fabrikası’nın, Cumhuriyet devriminin Bursa’ya en büyük hediyelerinden ve en büyük kazanımlarından biri olduğuna dikkat çekti. Fabrikanın büyük bölümünün 9 günlük tatilin fırsat bilinerek yıkıldığına dikkat çeken Şimşek, “İki hafta önce Kurban Bayramı tatili hemen öncesinde müdahale etmemize olanak vermeyecek şekilde bir yıkım başlatılmıştı. Bu yıkım fazlaca ilerleyerek İpekiş Fabrikası’nın büyük bir bölümünü yok etti. Bayram sonrası yürütmeyi durdurma davası açtık. Açtığımız iptal davasında mahkeme bizim haklılığımıza kanaat getirdi ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Fakat burada İpekiş’in büyük bir kısmının yok olduğunu görüyoruz. Bu kanunsuz bir şekilde inşaat ruhsatını verenler ve bu yıkıma karar verenler Bursa için yüz karası olacaklardır. Kent belleği onları utançla hatırlayacaktır. Umarız ki geç de olsa bu yanlıştan dönülür. Bu yanlışı yapanlar, kente karşı bu suçu işleyenler biran önce bu yanlıştan döner ve Bursa kentinden özür dilerler ve İpekiş’e hak ettiği itibarı geri verirler” şeklinde konuştu.
‘İŞLEM İÇİN ISRARLIYIZ’
Davayı geçtiğimiz hafta açtıklarını söyleyen Bursa Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Eralp Atabek, “Bursa’nın geçmişinde, özellikle sanayi geçmişinde büyük önem taşıyan bir fabrikanın yıkımı durdurmak isteyen bir mahkeme kararı var elimde. Geçen hafta açtık bu davayı. Bilgi almamıza rağmen, bu konuda kimin yetkili, kimin bu arkadaki binaların yıkılmasına izin verdiğinin belli olmamasına rağmen bir dava açmak durumunda kaldık. Zaten dava öncesinde 9 günlük bayram tatilini fırsat bilen bir yıkım söz konusu idi. Bir an önce bu yıkımın durdurulması gerekiyor. Konu hakkında Osmangazi Belediyesi’ni de bilgilendirdik. Bu konuda işlem yapması için ısrarlı olduk” dedi.
1000
icon
lighthearted 3 Ekim 2016 08:40

Yıkılır yıkılır.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat