Loading...

İş dünyasından faiz artışı ve AB değerlendirmesi

Bursa 24 Kasım 2016 18:54
Videoyu Aç İş dünyasından faiz artışı ve AB değerlendirmesi
A
a

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Merkez Bankası’nın faiz kararı ile Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakereleri durdurulmasına yönelik geçici kararı değerlendirdi.

Başkan  İbrahim Burkay, 27 çeyrektir ekonomik büyümesini sürdüren Türkiye’nin komşularında yaşanan siyasi gerginliklere ve ekonomik krizlere rağmen pozitif değerlere sahip olduğunu söyledi. Merkez Bankası’nın daha önce üst üste 7 kez faiz indirimine gittiğini hatırlatan İbrahim Burkay, Merkez Bankası’nın son faiz kararında dövizdeki dalgalanmanın etkisi olduğunu, bunun da piyasalarda olumsuz etki oluşturmayacağını dile getirerek, “MB, beklentilerin ötesinde sınırlı ölçüde faiz artışına gitti. Kredi ve diğer faizlerde çok fazla artışa yol açmayacaktır. Bu artışın piyasalara negatif bir etkisi olacağını düşünmüyorum” dedi.
BRÜKSEL’DE YAPILACAK ZİRVENİN SONUÇLARI ÖNEMLİ
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Türkiye’nin en fazla ihracatını Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptığını söyledi. AB ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin uzun yıllardır aralıksız sürdüğünü ifade eden İbrahim Burkay, Avrupa Parlamentosu’nun müzakerelerin durdurulmasına yönelik aldığı  ‘geçici’ kararın bağlayıcı olmadığını ifade etti. 13-14  Aralık tarihlerinde  Brüksel’de yapılacak AB Liderler Zirvesi’nin önemli olduğunu  kaydeden  Burkay, “AP’nin aldığı bu karar, Liderler Zirvesi ve AB Komisyonu’na bir tavsiye niteliği taşıyor. 13-14 Aralık’ta Brüksel’de yapılacak zirvenin sonuçları önemli. Avrupa Birliği’nin de ilişkilerimizde Türkiye’ye karşı oluşturulmak istenen menfi algının önüne geçecek yaklaşımlarda bulunması bu sürecin iyi yönetilmesine katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak AP’nin bu tavsiyesini liderler değerlendirecek. Zirveden çıkacak sonuçları takip etmeliyiz” dedi.
 
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat