İşaret dilini öğrendiler

Bursa 20 Ağustos 2017 15:43
Videoyu Aç İşaret dilini öğrendiler
A
a

Büro Memur-Sen Bursa Şube’si 60’a yakın kurumun bağlı olduğu adliye, maliye, SGK gibi çeşitli kurumlardan gelen devlet memurları ve aynı zamanda sendika üyelerine kurum içi işaret dili eğitiminin startını verdi.

Yaklaşık 2 ay sürecek olan 42 kişilik işaret dili eğitimi Ördekli Kültür Merkez’inde ilk dersini gerçekleştirdi. Büro Memur-Sen Bursa Şube Başkanı Fatih Hafızoğlu, yapmış oldukları kurum içi eğitimlerden bahsederken, bu kursta neredeyse Bursa’daki tüm kurumlardan katılımın sağlandığını belirtti.Hafızoğlu Büro Memur- Sen olarak bir felsefelerinin olduğunu söylerken, “Sendikacılık sadece toplu sözleşme masasına oturup memura zam istemek değil. Biz bunu aştık. Hayata dokunan sendika adıyla devam ediyoruz” dedi. Hafızoğlu, şunları söyledi: “Eğitim faaliyetlerimize yeni açmış olduğumuz kursla devam edeceğiz. Bundan önce Osmanlıca,kişisel gelişim, ve  diksiyon kursu açtık. Bu dönemde açtığımız üçüncü kurs. Bu kurstaki amacımız şu,  işaret diliyle konuşabilenler kurumlara geldiklerinde büyük zorluklar yaşıyorlar. Her kurumda en az bir tane işaret dili bilen memur arkadaşımız olduğu zaman hem işaret diliyle konuşabilen vatandaşlarımız bundan memnun kalacaklar hem memur arkadaşlar işlemlerini kolay yapabilecekler. Bir de en önemlisi empati yapmış olacağız.”


“YALNIZ OLMADIKLARINI GÖSTERECEĞİZ”
Osmangazi Halk Eğitim Merkez’inde görev yapan İşaret Dili Tercümanı Emine Biçim, kurs hakkında bilgilendirmede bulundu. Biçim, “Kursumuz 2 ay, toplamda 120 saat ve haftada 2 gün olacak. Biraz yoğun bir tempoda vereceğimiz bir ders olacak. Kurs bitiminde kursiyerlerimiz Milli Eğitim Bakanlığı onaylı işaret dili sertifikası alacaklar. Buradaki amaç, kurumlara giden işitme engelli vatandaşlarımıza yanlarında kimse olmadan kendi işlerini orada işaret dili bilen görevlilerin yardımıyla çözebilmek. Çünkü işitme engelli vatandaşlar işlerini kendi başına yaparken zorlanabiliyorlar. Yanlarında ya bir tercüman ya da bir arkadaşlarıyla geliyorlar. Amacımız, onları tek başına kurum ve kuruluşlara teşvik edip oradaki işlerini çözebilmeyi ve yalnız olmadıklarını göstermeyi sağlamak” dedi.
 
Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat