Loading...

İşbaşı eğitiminde önemli değişiklikler

Bursa 16 Ağustos 2018 22:01
Videoyu Aç İşbaşı eğitiminde önemli değişiklikler
A
a

İŞKUR İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, yeni dönemde İŞKUR’da yapılan değişiklikleri gazeteniz Yeni Marmara’ya anlattı. Türkmen, İşbaşı Eğitim Programları’nın süresinin 3 aydan, 9 aya uzatıldığını söylerken, koruma statüsüne sahip Suriyeliler’in de bu programdan yararlanabileceğinin bilgisini verdi.

Gazeteniz Yeni Marmara Halkla İlişkiler Müdürü Hasan Karabulut ve haber merkezi çalışanları Ümmügülsüm Kul ve Leyla Ergen, İŞKUR İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen’i makamında ziyaret etti. Türkmen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, 2018 yılında İşbaşı Eğitim Programları’nda bazı değişikliklere gidildiğini anlattı. Öncelikle işverenlerin program taleplerini gerçekleştirebilecekleri www.iskurisbasi.org adresi üzerinden randevu sistemi kurulduğunu belirten Türkmen, “İmalat ve Bilişim sektörlerinde İşbaşı Eğitim Programı süresi 3 aydan, 9 aya uzatıldı. Geçici Koruma statüsüne sahip Suriyeliler, artık İşbaşı Eğitim Programları’na katılabilecektir” dedi.YABANCILARIN BAŞVURUDA KULLANACAKLARI BELGELER

Türkmen, yabancılar ve geçici koruma kapsamındakilerin kurs ve programlardan faydalanması için gereken kriterleri şöyle sıraladı: “Yabancılara verilen kimlik numarasına, uluslararası koruma başvuru sahibi kayıt belgesine, uluslararası koruma başvuru sahibi kayıt belgesine, uluslararası koruma başvuru sahibi kimlik belgesine, uluslararası koruma statü sahibi kimlik belgesine, geçici koruma kimlik belgesine veya bunlar yerine geçen numara ve belgelere sahip olan yabancılar, kuruma kayıt olduktan sonra yararlanmayı talep ettikleri kurs ve programlara katılım şartlarına haiz olmaları durumunda kurs ve programlardan yararlanabilirler. Geçici Koruma kapsamında olan kişiler için bir iş yerinde düzenlenen mesleki eğitim kursu veya işbaşı eğitim programına katılımlardan önce çalışma izni alınmasına gerek yoktur. Ancak kişilerin kurs veya program sonrasında işe alınmaları durumunda çalışma izni alınması gerekir.”

ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR?

Çalışma iznine de değinen Türkmen, “İşverene ait www.turkiye.gov.tr adresinden kullanıcı hesabı açılır, geçici koruma başvurusu kapsamındaki yabancıya ait bilgileri girilir. İşveren başvuru yapmak istediği ilde işlemleri yürütmelerinde yardımcı olacak Türk Kızılay’ı Toplum Merkezlerine başvuruda bulunur. Başvuru uygunluğu e-posta olarak geldikten sonra çalışma izin belgesi düzenlenebilmesi için 15 gün içerisinde belirlenen harç tutarı ödemesi yapılır. Belirlenen harç tutarı Türk Kızılayı Toplum Merkezleri tarafından karşılanmaktadır. İşbaşı Eğitim Programı, kişinin mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan bir işi, iş başında öğrenme programıdır.

HANGİ İŞVERENLER YARARLANABİLİRLER?

Hangi işverenlerin İşbaşı Eğitim Programı’ndan yararlanması gerektiğini anlatan Türkmen, “4857 sayılı İş Kanunu veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a maddesine tabi olarak en az iki sigortalı çalışanı bulunan kuruma kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler, kamunun payının % 50’nin altında olduğu iktisadi teşekküller, vb. işverenler faydalanabilmektedir” şeklinde konuştu.

PROGRAMA KİMLER KATILABİLİR

Türkmen İşbaşı Eğitim Programı’ndan yaralanmak için kişinin 15 yaşını doldurması, kuruma kayıtlı olması, son 1 aydır işsiz olması,  son 3 aydır işverenin çalışanı olmaması, işverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası veya eşi olmaması gerektiğini belirtti.

DİJİTALLEŞME SÜRECİNDE İŞKUR

“Ulusal istihdam stratejimizde yılda 10.000 bilişim uzmanı yetiştirmek önemli bir ülke hedeflerimizdir” diyen Türkmen, dijitalleşme sürecine gidildiğini belirtirken, “Dijital ekonominin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikli işgücünün karşılanması amacıyla mesleki eğitim kursları planlanacaktır. Bursa Uludağ Üniversitesi ile iş birliği içinde gençlere yönelik dijital kursların Eylül ayında başlaması planlanmaktadır. Web Tasarımcısı ve Yazılım Geliştiricisi mesleklerinde açılacak kurslara genç mezunlar, uzun süreli işsiz gençler veya üniversite öğrencileri katılacaktır” ifadelerini kullandı.

MADDE BAĞIMLILARI DA İSTİHDAM EDİLİYOR

Madde bağımlılarında istihdam edildiğini anlatan Türkmen, şöyle anlattı: “Madde Bağımlılığı ile mücadelede en son ve etkin yöntem; buna maruz kalmış bireylerin istihdam edilmesidir. Bu amaçla; kurum olarak bireylere danışmanlık hizmeti sunarak meslek edinmelerini sağlayacak kurslara, iş disiplini kazanacakları toplum yararına programlara; nihayetinde hızlı bir şekilde özel sektörde işe yerleştirilmesine önem vermekteyiz. Özellikle rehabilitasyon süreçlerini tamamlayan ve madde bağımlılığından kurtulmak isteyen işsiz bireyleri; İş Kulübü olarak adlandırdığımız çalışma gruplarına dahil etmekteyiz. 4 gün süren eğitimler sonucunda bireylerin özgüvenlerini desteklemekte; iş arama becerilerini üst seviyeye yükseltmekteyiz. Temas kurduğumuz işveren derneklerin destek sözleri de özel sektörün konuya sahip çıktıklarını göstermiyor. Süreçleri başarıyla bitiren bireylere iş imkânı sunma yönündeki istekleri ilimiz için olumlu bir gelişmedir.”

Kaynak : ÖZEL HABER/EZGİ ÖZDAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat