Loading...

İşitme kaybı ve yenidoğan dönemi

Bursa 20 Şubat 2018 22:03
Videoyu Aç İşitme kaybı ve yenidoğan dönemi
A
a

Toplumda sağlıklı bir iletişimin temelini işitme ve konuşma fonksiyonumuz oluşturur. Konuşma gelişiminin sağlıklı bir işitme ile sağlanabildiği düşünülürse, işitmenin önemi daha iyi anlaşılacaktır.



Odyometrist Serkan Kavak’ta işitme ve işitme kaybının önemine değinerek teşhisi bakımından yenidoğan dönemine dikkat çekti. Kavak, “Yapılan araştırmalar işitme kaybının saptanması bakımından en kritik dönemin yenidoğan dönemi olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumun çekirdeği olan ailelere düşen sorumluluk çocuklarının kulak ve işitme sağlıklarını önemsemek, uygun tanı ve tedavi almalarını sağlamaktır. Sağlıklı iletişim içinde olabilen bireyler sağlıklı, mutlu ve daha çok verimli toplumları oluşturur” şeklinde açıkladı. İşitme kaybının zamanında tedavi edilmediği takdirde daha kötü sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Odyometrist Serkan Kavak, “Özellikle 65 yaş üzerinde sık karşılaşılan bu durumun her üç kişiden birinde görüldüğü saptanmıştır. Bu durum sadece yaşlılara özgü bir sorun olarak kalmamakla birlikte çocuklarda da işitme kaybı olduğu tespit edilmiştir” diye belirtti.



İŞİTME KAYBININ SEBEPLERİ

Kavak, işitme kaybının doğumdan hayatın herhangi bir döneminde bir rahatsızlığa bağlı olarak aniden veya yavaşça ortaya çıkabileceğini belirten Serkan Kavak, belirli aralıklarla yapılan işitme testinin çok önemli olduğunu söyledi. Kavak, “İşitme kayıpları sadece doğumsal olmayabilir. Menenjit, kızıl, kızamıkçık, yenidoğan yoğun bakım, viral enfeksiyonlar gibi yüksek ateşle seyreden hastalıklar, ailede çocukluk döneminde başlayan kalıtsal işitme kaybına neden olabilir. Bunun yanı sıra gebelik dönemine dikkat çekmek istiyorum. Annenin hamileyken kullandığı bazı ilaçlar ve geçirdiği hastalıklar doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması veya solunum zorluğu yaşaması, doğum kilosunun 1500 gramdan az olması, doğum sonrasında sarılık değerlerinin yükselmesi, bebeğe verilen bazı ilaçlar bebeklerde işitme kaybına yol açabilmektedir. İşte bu yüzden işitme testi yaptırmak son derece önemlidir” dedi.

Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU



 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat