Loading...

Istihdamda rekora koşuyoruz

Bursa 18 Ocak 2018 22:03
Videoyu Aç Istihdamda rekora koşuyoruz
A
a

İŞKUR İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, yeni binasıyla ilgili ilk duyurunun gazetemizde yayınlanmasından dolayı Yeni Marmara’ya teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Türkmen, “İŞKUR son yıllarda çok gelişti, profesyonelleşti. İŞKUR olarak istihdamın yaygınlaşmasında çok önemli rol üstleniyoruz. İstihdamda rekora koşuyoruz” dedi.

İŞKUR İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen Yeni Marmara Gazetesi’ni ziyaret ederek, kurumunun çalışmalarının yanı sıra, gelecekteki plan ve programları üzerinde bir görüşme gerçekleştirdi. Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı ve Yeni Marmara Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Efe ve Yeni Marmara Gazetesi çalışanları tarafından karşılanan Türkmen, önemli açıklamalar yaptı. Ziyarette Yeni Marmara Gazetesi’ne İŞKUR’u basın yoluyla desteklediklerinden dolayı teşekkür eden Türkmen, kurumun 2017 faaliyetlerinden, 2018’deki yeni projelerine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. YENİ MARMARA’YA  TEŞEKKÜR

Şubat ayında taşınılması planlanan İŞKUR yeni binası ile ilgili de konuşan Türkmen, Yeni Marmara Gazetesi Genel Koordinatörü ve aynı zamanda köşe yazarı olan Hasan Karabulut’un 20 Mart 2017’de İŞKUR’un yeni binası ile ilgili yazdığı köşe yazısı için Hasan Karabulut’a ve Yeni Marmara Gazetesi’ne teşekkür etti.  Türkmen, “Yeni binamız bizim imajımız için çok önemli. İŞKUR işverenlere, iş arayanlara hizmet eden ve ciddi bütçeleri illerde kullanan bir kurum. Binasının da bu şekilde olması lazım. Sonuçta iş arayanlarımız kadar da işverenlerimiz de ziyaret ediyor. Bu binaya geçmekle biz aslında deprem riskini ortadan kaldırdık. Uzun vadede Yalova Yolu’nda İŞKUR binası ile ilgili çalışmalarımız var. Sanırım 3 sene içerisinde geçiş yapılabilir belki. Katkılarından dolayı Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’na ve milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 2018’DE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 

Türkmen, İŞKUR'un çalışma alanının çok genişlediğini belirterek, “İŞKUR son yıllarda çok gelişti, profesyonelleşti. Bir taraftan meslek edindirme kursları ile vasıfsız insanlarımızı meslek sahibi yapıyor, diğer taraftan da istihdamın yaygınlaşmasında çok önemli bir rol üstleniyor. İŞKUR, artık ülke ekonomisi için çok önemli bir kurum haline geldi. Biz Bursa İŞKUR olarak çok başarılı çalışmalara imza atıyoruz ve atmaya da devam ediyoruz. İstihdamda rekora koşuyoruz” dedi. 2018’de de devam edecek istihdam seferberliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkmen, “İstihdam Teşvikleri kapsamında imalat ve bilişim sektöründe mevcut istihdama ilave her bir çalışanın tüm sigorta primlerini ve vergilerini karşılıyoruz, asgari ücret üzerinden sağlanan sigorta prim desteğini ilk kez prime esas kazanç üzerinden veriyoruz. Özel politika gerektiren grupların işgücüne katılımlarını artırmak adına pozitif ayrımcılığı desteklemeye devam ediyoruz. 18-25 yaş arası gençlerimize, kadınlarımıza ve engellilerimize teşvikten 18 ay yararlanabilme imkânı sunuyoruz” şeklinde konuştu. İŞKUR Bursa aracılığıyla işveren ve iş arayan arasında köprü kurmak amacıyla gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören İstihdam Fuarları ile ilgili de konuşan Türkmen, “Bursa İŞKUR olarak Ocak ayında başlatılan Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği kapsamında başarılı projeler gerçekleştirdik. İşsizliğin azaltılmasına yönelik çalışmalarımıza yıl boyunca ara vermeden devam ettik. Bu kapsamda 2017 sonu itibariyle aldığımız açık işçi sayısı 116.194, işe yerleştirme sayısı 47.275, mesleki eğitim kursiyer sayısı 1.582, işbaşı eğitim yararlanıcı sayısı 8.225, girişimcilik eğitim programına katılımcı sayısı 3,272 ve toplum yararına program katılımcı sayısı 4,706 olarak belirlendi. Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği” kapsamında işsizlikle mücadele ve istihdamı artırma hedefimiz doğrultusunda, 29-30 Eylül tarihlerinde Yıldırım’da, 17-18 Kasım tarihlerinde Gemlik ve 24-25 Kasım tarihlerinde İnegöl’de olmak üzere üç İstihdam Buluşması düzenledik. İstihdam Buluşması etkinliğinde iş gücü piyasasının iki önemli unsuru iş arayanları ve işverenleri bir araya getirerek, iş arayanların kapı kapı iş aramak için zaman ve çaba sarfını en aza indirerek iş arayanların iş imkânlarına işverenlerin de nitelikli iş gücüne en kısa sürede kolayca ulaşmasına imkân sağladık. 2018’de de İnegöl, Gemlik ve Bursa Merkezde bu fuarlara devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. “SEKTÖRÜ KANALİZE  ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Toplum Yararına Program (TYP) ile ilgili sorulan soruyu cevaplayan Eren Türkmen, “Toplum Yararına Program devam edecek. Bununla ilgili genel müdürlükte bir planlama var. TYP tarihi için son uzatmalar oldu. Bundan sonra şöyle bir yol izlenecek; TYP kullanan kamu kurumuna 6 aylık bir süre verdiysek, 6 ayın sonunda bitecek. Daha önce uzatmaları devam ettiriyorduk. İşsiz Sigortası Fonu’ndan finanse edildiği için fon dengesini korumak adına uzatmalara artık son vermek istediler. Ama 2018 ile ilgili planlamalar var. Herhalde Ocak 15’ten sonra yeni programlar gelir. Tabi o bizim vazgeçmeyeceğimiz biz program. Çünkü geçici istihdam, gelir desteği ve iş disiplini sağlıyoruz. Daha sonra da özel sektörü kanalize etmeye çalışıyoruz. Özel sektörden daha çok müracaat bekliyoruz. İş arayanlarımızın özel sektöre daha çok müracaatı olacak bundan sonra. Taşeron işçiliğin sürekli işçi kadrosuna geçmesi ile birlikte artık iş arayanlarımızın daha çok özel sektörde iş arama şıkkı kaldı. 2. Şıkları ancak KPSS’de çok başarılı olmaları. Tabi bunlar öngörüler henüz kuralları belli olmadı. Ama öngörülen bundan sonraki süreçte kamu kurumlarına işçi alımlarının İŞKUR vasıtasıyla sağlanması. İş başı eğitim programları olsun, mesleki eğitim kursları olsun oralarda da yeni bir şekillenme sürecine girdik. Mesela meslek eğitim kursları ile ilgili bundan sonra iş verenlerimizin istedikleri niteliklerde iş gücü yetiştiriyoruz. Yani işverenimiz nasıl bir eğitim programı istiyorsa onu şekillendireceğiz. Yeni Nesil Gazetecilik bunun en güzel örneğidir” dedi. Türkmen, 2018 yılındaki projeleri ile ilgili şunları kaydetti: “2018’de bilişim sektörüne ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Yerli yazılımların teşvik edilmesi, uygulanması ve bilişimdeki nitelikli iş gücü sıkıntısının bir an önce giderilmesi için bilişim sektöründeki katılımcılara 9 ay boyunca günlük 75 TL cep harçlığı vereceğiz. Hal böyle olunca bunların sonuçlarını iki üç sene sonra çok net göreceğiz. Çünkü yerli yazılıma ihtiyacımız var. Sadece yazılım değil. Bulut sistemi, digital oyun yazarlığı gibi şeyler de var. Birkaç meslekle sınırlamamak lazım ucu açık bir sektör.”“KÜÇÜK ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen İŞKUR’un bu yıl gerçekleştireceği projeleri şu sözlerle aktardı; “İş başı eğitim programları kapsamında katılımcılarımızın genel sağlık sigortasıyla iş kazası ve meslek hastalığı primlerini karşılıyoruz. Yine bu kapsamda 2018’de sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek iş başı eğitim programları ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği karşılamaya başlayacağız. Gençlerimizin güvenceli esnek çalışma modellerinden tam olarak faydalanmalarını sağlamak için tedbirlerimizi hayata geçiriyoruz. Engelli istihdamını desteklemek amacıyla en az %40 engelli raporuna sahip, iş kuracağı alanda girişimcilik sertifikası olan engellilerimize verdiğimiz kendi işini kurma hibe desteğini 2018’de 36 bin TL’den 50 bin TL’ye yükselteceğiz.” Küçük esnafın daima yanlarında olduklarını belirten Türkmen, “Aynı zamanda küçük esnafımıza yönelik çalışmalarımız da olacak. 1-3 çalışanı olan imalat iş yerlerinin 2018 yılında mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerimizin ücretleri, sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren tarafından bir ay da devlet tarafından verilecek. 2018’de bilişim sektörünü desteklemek adına siber güvenlik, yenilenebilir enerji, bulut bilişim ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençlerimizin 9 aya kadar değişen sürelerde eğitim ve günlük cep harçlığı almasını sağlayacağız. Mesleki eğitim programları kapsamında süresi iki yıl olan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi’ni (MEGİP), teorik ve pratik eğitimi içerecek şekilde 8 ay kadar düzenleyeceğiz ve katılımcılara günlük 54 TL cep harçlığı vereceğiz. Özellikle temininde güçlük çekilen mesleklerde ve nitelikli işgücü gerektiren sektörlerdeki mesleklerde gençlerin akredite edilmiş mesleki eğitim sağlayıcılarından kendilerine uygun zaman ve şartlarda istedikleri eğitimi almalarını sağlayacağız. Bu eğitimlerin ücretlerini İŞKUR ödeyecek ve eğitimleri aldıktan sonra gençlerimizin hemen istihdama katılmalarını sağlamak için eğitim kurumlarından belirli seviyede istihdam garantisi taahhüdü alacağız” şeklinde konuştu. İŞKUR faaliyetlerinin devam edeceğinin altını çizen Müdür Türkmen, “İstihdam boyutunda ve medya boyutunda yeni argümanlar geliştirilmesi lazım. 2018’de de istihdam seferberliği devam edecek. Bu bağlamda medya kuruluşlarında da işbirliğimiz devam edecek. Biz çok memnunuz Yeni Marmara Gazete’sinden. Haberlerinde yer veriyor bizlere. Bu noktada size çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuşarak ziyaretine son verdi.

Kaynak : EZGİ ÖZDAŞ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat