İZNİK SURLARI UNESCO’YA GİRECEK

Bursa 2 Ekim 2016 19:28
Videoyu Aç İZNİK SURLARI UNESCO’YA GİRECEK
A
a

Büyükşehir Belediyesi, İznik’i kısa zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aldırmak için çalışmalara hız verdi.

4 bin 970 metre uzunluğunda, çift sur sistemiyle yapılan dört ana kapı ve 12 tali kapıdan oluşan İznik surlarındaki bitki ve ot temizliği çalışmalarını hızla sürdürüyor.
 
YENİ ROTA İZNİK
Tarihi ve kültürel miras çalışmalarını UNESCO Dünya Mirası Listesi ile taçlandıran ve Bursa’nın değerlerini artık evrensel değer haline getiren Büyükşehir Belediyesi, rotayı İznik’e çevirdi. Doğu Roma ve Selçuklu imparatorluklarına başkentlik yapan hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için büyük önem taşıyan İznik’in kısa zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için çalışmalara hız verildi. Büyükşehir Belediyesi, göl içindeki batık bazilikanın sualtı müzesine dönüştürülmesi, antik tiyatro, çini fırınları, Abdülvahap Tepesi, hanlar ve medreselerle ilgili projeleri üzerinde çalışırken, şimdi de İznik deyince ilk akla gelen surlara el attı.
SURLAR İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Bursa’nın ardından İznik’in de en kısa zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için çalışmalara hız verdiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Bursa’dan da önce başkent olan, Doğu Roma ve Selçuklu’ya başkentlik yapan İznik’teki tüm medeniyetlere ait izleri bir bir ortaya çıkarıyoruz. Batık Bazilika’da, çini fırınlarında, antik tiyatroda, Abdulvahap Tepesi, cami, medrese ve hanlarla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanında İznik deyince ilk akla gelen İznik surları. Yaklaşık 5 bin metrelik surlarla ilgili çalışmaları başlattık. Bir taraftan İstanbul Kapı ve Yenişehir Kapı’nın restorasyon projeleri hazırlanırken, diğer taraftan surların temizlikleriyle ilgili çalışmaları başlattık. Otlarla kaplı olan surlar temizliğin ardından orijinal görüntüsüyle ortaya çıkıyor. İznik’in gerçek anlamda bir turizm şehri olması için önemli adımlar atılıyor” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat