İznik'te Mescid-i Aksa'nın çinileri üretildi

İznik 30 Kasım 2016 13:33
Videoyu Aç İznik'te Mescid-i Aksa'nın çinileri üretildi
A
a

Tarihçi, araştırmacı yazar Talha Uğurluel, Kudüs'teki İslamiyetin ilk kıblesi olan Mescidi Aksa'nın çinilerinin de İznik'te üretildiğini söyledi.

Meraklılarının tarihle buluşmasını sağlayan tarihçi ve araştırmacı yazar Talha Uğurluel, soluğu bu kez İznik’te aldı. Kafilesine İznik’i detaylı bir şekilde aktaran Uğurluel, kültürün en derinine İznik’te ulaşılabileceğini söyledi.
"Zamanında insanlar hiç ölmeyeceklermiş gibi yaşıyorlardı. Yerin altında kiminin kibir dolu, kiminin sevecen, kiminin tanımlanmamış duyguları var" 

“GÖRDÜKLERİMİZDEN DERS ÇIKARIRSAK NE ALA”
 Ülkenin unutulmuş kültürel zenginliklerini ön plana çıkarmayı ve bunları keşfederken de yeni şeyler öğrenmekten mutluluk duyduğunu belirten  Uğurluel; ”Özellikle İznik Tiyatrosu ve Roma Defin Alanından çok etkilendim. Zamanında onlar da hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyorlardı. Bir gün  kemik yığını haline geleceklerini akıllarına getirmiyorlardı. Yerin altı birçok duyguyu barındırıyor. Kimi kibir dolu, kimi sevecen, kiminin  tamamlanmamış şeyleri var. Bizler de oraya gideceğiz. Bu gördüklerimizden ders çıkarırsak ne ala “ diye konuştu.

“OSMANLI İNSANI BUNU 16.YÜZYILDA BAŞARDI”
 Kudüs'te bulunan ve müslümanların ilk kıblesi olan Mescidi Aksa'nın çinilerinin de İznik’te üretildiğini belirten Uğurluel, ”Toprağın en ilkel  kullanılışından, profesyonel derecede kullanılışına dek geçen zamanda, dünya üzerinde en elverişli kullanan toplum Osmanlıydı. Çini  sanatını zirveye çıkaran Osmanlı insanı bunu 16.yüzyılda başardı. Sırlayan, koruyan ve süs eşyası konumuna getiren Osmanlı, Kubbetüs  Sahra’nın üzerini kaplayan bütün çinileri, Kanuni Sultan Süleyman’ın talimatıyla İznik’te üretti. İznik’te çinicilik günümüzde ise 3 boyutlu bir  hal almış ve mağazalarda satışı yapılıyor “ dedi.

“MEDRESELERİN ÇOKLUĞU DİKKATİMİZİ ÇEKİYOR”
 İznik’in Osmanlı’nın sanat merkezi olduğunu ifade eden Uğurluel, ”Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı Orhangazi; İznik’i fethetmeden önce, "Ben burayı bir üniversite şehri yapacağım" diyor. Nice alimlerin burada yetişmesini istiyor. Medreselerin çokluğu dikkatimizi çekiyor.  Orhangazi’nin iki oğlu var. Büyük oğlu Süleyman bey, küçük oğlu ise 1. Murad. Süleyman Paşa’nın  medresesi İznik’te. Bu medrese Osmanlı  Devleti’nin bilinen ilk medresesi “ diye konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat