Kahramanlar Bursalılarla buluştu

Orhangazi 24 Kasım 2016 14:04
Videoyu Aç Kahramanlar Bursalılarla buluştu
A
a

15 Temmuz gecesinin kahramanları, Bursa'nın Orhangazi ilçesinde vatandaşlarla buluştu.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi İstanbul ve Ankara’da yaralanarak gazi olan Sabri Ünal, Üzeyir Civan, Mehmet Köse, İsmail Sarıgül ve Halil İbrahim Sağlık, Orhangazi’de Belediye tarafından düzenlenen '15 Temmuz Şehitleri ve Gazilerini Anma Gecesi'nde vatandaşlarla buluştu. Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, 15 Temmuz gecesi yaşanan ihanette milletin vatanına, milletine, bayrağına ve mukaddesatına sahip çıktığını söyledi.
“ASIL MERAK EDİLMESİ GEREKEN 5 SANİYEDE CAN VERENLERDİR"
Darbe girişiminin sabahında 5 dakikada tank kullanmasını öğrenen ve internette fenomen olan Mehmet Köse, bugüne kadar her katıldıkları programlarda  aynı duyguları  yaşadıklarını belirterek, "Ben bir gazi değilim, biz bir fenomen olduk. Kahraman diyorsanız, Amerika’daki bir soysuzun emri ile katledilen Ömer Halis’tir asıl kahraman. O akşamki şehitlerdir kahraman, o akşamki gazilerimizdir asıl kahraman. Asıl merak edilmesi gereken 5 saniyede can verenlerdir" dedi.
“TİYATROCULAR NEDEN GELİP OYNAMADILAR?"
Mehmet Köse, tankı çekerek götürmeyi düşündüklerini, ancak bunun mümkün olmadığını anladıklarını belirterek, "Tankı sürmekten başka çaremiz olmadığını anladık. Biz de onu yaptık. Darbe girişimine tiyatro diyenler var. Madem tiyatroydu, Gezi olaylarında en önde olan tiyatrocular neden gelip oynamadılar?" diye sordu.
 "BENİM ÜLKEMDE DARBE YAPAMAZSIN"
Darbe gecesi bir tankın iki kez üzerinden geçtiğini anlatan Sabri Ünal ise "O gece en yakın karakola gittik. Daha sonra Kaynarca merkezine geldik. Oradan da Kartal metro istasyonuna hareket ettim. Minibüsten indiğimde bir manga asker vardı. Minibüsten iner inmez, (Bu ülkede darbe yapamazsın komutan) diye bağırdım. O komutan üzerime yürüyüp, (Biz darbe yapmıyoruz. Bu ülkeyi kurtarmaya çalışıyoruz) dedi. Ben de üzerimdeki biber gazını komutanın yüzüne sıktım. O gece asker polisin silahına el koyunca, Karadenizli vatandaşlar ne kadar silah toplayabildiyse polislere getirdi. Bu olayı hiç bir zaman unutamam" dedi.
 "BACAĞIMDAN VURULDUM HASTANEYE GİTMEK İSTEMEDİM"
Darbe gecesinin bir diğer gazisi İsmail Sarıgül şunları söyledi:
"Darbe gecesi haberi aldıktan sonra televizyondan olanları izledim. 4 amcamla birlikte Pendik sahile indik. Daha sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'na gittik. Orada dehşeti gördük. Ayağımdan 2 kurşunla yaralandım. Amcam arabasını getirip benimle birlikte 4 yaralıyı hastaneye kaldırdı. Yanlışlıkla taburcu edilmeye çalışıldım ama sonra hatadan dönüldü" diye konuştu.
 "ASKERİ İKNAYA ÇALIŞTIK"
Olay gecesi çalıştığı inşaat firmasının Karaköy’deki şantiyesinde olduğunu belirten 15 Temmuz gazisi Halil İbrahim Sağlık, "Yatsı namazını kıldıktan sonra cumhurbaşkanının sokaklara davetini duyunca yanımda çalışan 5 arkadaşımla birlikte Karaköy’den Taksim’e kadar yürüdük. Taksim’e sürekli takviye güç geldi. Biz de askerlerin karşısına dikildik. Onların bir çoğunu püskürttük. Bir askerin elindeki silahı almaya çalışırken silah ateş aldı ve o esnada yaralandım. Şişli Eftal Hastanesi'ne götürüldüm" dedi.
 "O GECEYE SENARYO DİYENLER GELİP O SENARYODA ROL ALSALARDI YA"
15 Temmuz gazilerinden Üzeyir Civan ise kendilerinin o gece senaryo yazmadıklarını belirterek, "O geceye senaryo diyenler gelip o senaryoda rol alsalardı ya. O gece bütün milletimizle birlikte destan yazdık. İnsanlar bize geçmiş olsun ziyaretine geliyor, teselli etmeye çalışıyor ama elhamdülillah biz bir kolumuzu vatana feda ettiğimiz için şükrediyoruz" diye konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat