Kahveciler Odası ile protokol imzalandı

Yıldırım 26 Kasım 2016 15:17
Videoyu Aç Kahveciler Odası ile protokol imzalandı
A
a

Yıldırım Belediyesi, vatandaşlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için kahvehanelerde kütüphane köşeleri oluşturuyor.

 Kahvehanelerin  kıraathaneye  dönüştürülmesi için Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile Bursa Kahveciler ve Benzerleri Odası Başkanı Yavuz Özkarayurt  arasında  protokol  imzalandı. Kahvelerde oluşturulacak kütüphanelerde dünya klasikleri, tarihî ve dinî kitapların yanı sıra güncel yayınlar da yer alacak. Ayrıca tahsis  edilen bilgi ekranlarıyla Yıldırım’daki hizmetler hakkında vatandaşlara bilgi aktarılırken, Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenecek programların yanında 15 Temmuz  darbe girişimini konu alan faaliyetler hakkında sohbet etme imkanı sağlanacak.

ÖNEMLİ BİR ŞEHİR
Sivil  toplum  kuruluşları ile dayanışmanın güzel bir örneğini gerçekleştirdiklerini belirten Edebali, “Yıldırım, sosyal yapısı ile toplumsal çeşitliliğinin yüksek seviyede görüldüğü, Anadolu’nun, Balkanlar’ın ve  Kafkaslar’ın  kültür mozaiğinin yaşandığı  önemli bir şehir. İlçemizdeki kahvehanelerin ‘kıraathane’ kavramını tekrar yakalaması için insanların buluşma ve dayanışma noktası haline getiriyoruz. Kıraathaneleri güncel meselelerin konuşulduğu, komşuluk ilişkilerinin güçlendiği,  hasbihal edilen ve kitap okunan alanlar haline dönüştürmek istiyoruz” diye konuştu.

PERDE ARKASI OLAYLARI ANLATTI
Yıldırım Belediyesi, ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’i de ilçe sakinleriyle bir araya getirdi. Kahvehaneden kıraathaneye projesi çerçevesinde Yıldırımlılarla buluşan Ahmet Şimşirgil, ’Misak-ı Milli ve 15 Temmuz’ programı ile ilçe sakinlerine Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi Türk siyasi hayatındaki gizli kalmış yönleri kendi  üslubuyla  aktardı.  Mehter takımı eşliğinde açılışı  gerçekleşen programda, ünlü tarihçi, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin öncesi ve  sonrasında yaşanan perde arkası olayları anlattı. Yıldırımlıların ilgisinden memnun kalan Şimşirgil, Osmanlı döneminde yaşatılan kıraathane kültürünün Yıldırım’da tekrar can bulmasından mutlu olduğunu söyleyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat