Loading...

Kalbiselim’i dünya tanıyor

Bursa 21 Temmuz 2018 22:01
Videoyu Aç Kalbiselim’i dünya tanıyor
A
a

Kalbiselim Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği Müslüman coğrafyanın güçlenmesi için yaptığı sosyal ve yardımlaşma çalışmalarıyla adını dünyaya duyuruyor. İspanya’nın Granada şehri de Kalbiselim’i tanıyanlardan.

İspanyalı Müslüman öğrenciler, Kalbiselim Derneğini ziyaret etti. İlk olarak Kalbiselim Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği merkezine geldi. Misafirleri dernek merkezinde Kalbiselim Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman İpekçioğulları karşıladı. Sıcak karşılamanın ardından tanışma ve dernek faaliyetleri hakkında bilgi edindiler. Derneğin hizmet bölümlerini Muhammet Çuharrez nezaretinde ziyaret eden İspanyol misafirler çalışmalar hakkında bilgi sahibi oldular. 
ÜMMET GENÇLERİ BİR ARAYA GELDİ
İspanyalı öğrenciler ve Kalbiselim Derneğin de faaliyetlere iştirak eden yerli ve Suriyeli gençler bu vesileyle bir araya geldi. Tanışma sonrasında birlikte hatıra fotoğrafı çekindiler. İspanya’nın Granada şehrinde eğitim gören 20 öğrenci ve üç öğretmen Bursa’da ecdad tarihimizi yerinde yaşadı.  Kalbiselim Derneği ile birlikte Bursa’yı gezme fırsatı yakalayan talebeler ve öğretmenleri, Osmanlı eserlerine hayran kaldılar. Türkiye’de Türk tarihini ve İslam kültürünü inceleme fırsatı yakaladıklarını söyleyen öğretmen Muhammet Çuharrez, geçmişin izlerini Bursa’da görmekten dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını iletti.
DÖRT YIL ÖNCE MÜSLÜMAN OLMUŞ
Bursa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini çok beğendiğini belirten Muhammet Çuharrez, dört yıl önce Müslüman olduğunu belirtti. Çuharrez yakın gelecekte Granada ve Sevilla’da eğitim yuvaları açmak istediklerini ifade etti. Çuharrez, şunları söyledi: “İspanya da 2 milyon civarında Müslüman yaşıyor. Hedefimizde  Sevilla’ya cami, Granada’ya da kapsamlı bir okul yaptırmak var. Bunun için Türkiye ve Bursa’daki kardeşlerimizden yardım bekliyoruz. Amacımız, eğitimli ve şuurlu  nesiller yetiştirmek. Allah ve Resulünü doğru tanıyan bireyleri İspanyol toplumuna kazandırmak. Çok çalışılması gerekiyor. Yapacağımız hizmetlerin dünya barışı için çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Ev sahibi Kalbiselim Dernek başkanı Osman İpekçioğulları, ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Aynı ecdadımız Osmanlı ve Selçuklu gibi tüm dünya Müslümanlarının hizmetinde olacaklarını  belirtti. İpekçioğulları şöyle devam etti: “Bu gün derneğimizde Tarık Bin Ziyad’ın torunlarıyla bir araya geldik. Şehrimizin tarihi ve kültürel mirasını birlikte gezdik. Kendilerine Bursa’yla ilgili bilgiler verdik. Önümüzdeki yıl bizlerde İspanya’ya gideceğiz. Nasip olursa önümüzdeki yıl, yönetim kurulundan arkadaşlarımızla Endülüs medeniyetini, El Hamra sarayının muhteşem mimarisini ve buradaki eserleri yakından tanıma fırsatı yakalayacağız. Biz Kalbiselim derneği olarak tüm ümmetin temsilcilerini derneğimizde ağırlamak düşüncesindeyiz, bu bize mutluluk verici bir durumdur” dedi. Dernek hizmet binası ziyaretinin ardından misafirlerle birlikte Uludağ’da bir piknik faaliyeti düzenlendi. İspanya’dan gelen misafirler Bursa’nın tarihi mekanlarının yanında Uludağ’ın temiz havasıyla ve doğal yapısıyla da tanışmış oldular.
Kaynak : ÖZEL HABER- FERHAT ŞENOL
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat