Loading...

Karacabey’in kalesi sallanıyor

Karacabey 11 Ocak 2018 22:00
Videoyu Aç Karacabey’in kalesi sallanıyor
A
a

Yapılan araştırmalara göre tarihi yapılar bulundurma sıralamasında Karacabey İlçesi, 6 örnekle başta geliyor.

Karacabey’e ait tarihi yapıların önde gelenlerinden birisi de Tophisar Kalesi. Karacabey’e 1.1 kilometre mesafede yer alan Tophisar Köyü’ne yaklaşık 3 kilometre mesafede bir tepenin üzerinde yer alan Tophisar Kalesi’nin tarihi Ortaçağa kadar uzanıyor. Kalenin yakınlarında bulunan Tophisar Külliye’si ise dört yapıdan oluşan ve en az kale kadar tarihi bir yer. Adına makaleler yazılan, Bizans İmparatorluğu’ndan bu yana ayakta kalmış, Bursa’da yer alan en sağlam tarihi yapılardan birisi olan kale, yıllardır doğal afetlerin etkisiyle yıpranmış olsa da hala tarihten taşıdığı hikâyelerle ayakta duruyor.KİLİT BÖLGE

Köyün ileri gelenlerinden ve yaşlılarından alınan bilgilere göre Tophisar Köyü’nün adı bile tarihi Tophisar Kalesi’nden geliyor. Köylülerin anlattıklarına göre zamanında develerle gelip hırsızlık yapanlara karşı bir komutanın öncülüğünde kurulan kaleye, Yunanlılar tarafından toplarla saldırılmış ve toprak altında kalmış. Bu sebeple de köyün adı Tophisar Köyü olarak kalmış. Prof. Dr. S. Yıldız Ötüken’in yazdığı ‘Karacabey İlçesi’ndeki Tophisar Köyü’nün Ortaçağdaki önemi ve tarihi eserleri’ adlı makalesinde, Tophisar Kalesi ve bulunduğu mevkinin askeri ve stratejik önemi şu sözlerle vurgulandı: “Marmara bölgesindeki yerleşme merkezleri ile Batı Anadolu arasındaki yollar 13. Yüzyılın birinci yarısında ayrı bir değer taşımaktadır. Laskarisler Devleti’nin Bitinya’daki İznik ve Bursa gibi önemli kentleriyle, Ege bölgesindeki Nif ve Manisa’nın arasındaki bağlantı Ulubat, Tophisar, Eski Manyas ve Balıkesir üzerinden sağlanmaktaydı. Bunlardan birinin Latinlerin eline geçmesi, Laskarislerin aleyhine olmuştur. Ulubat Rhyndakus nehrini kateden köprüsü ile gerek Bizans, gerekse Türk beylikleri döneminde vazgeçilmez bir stratejik mevkidir. Bu köprüyü kontrol altına alan ordu, batıda Bursa, İznik, Marmara kıyı şeridi ve İstanbul’u, doğuda Çanakkale ve Edremit’i, güneyde ise Balıkesir, Manisa ve İzmir yollarını kontrol edebiliyordu.”NE KADAR DAYANACAK?

Tophisar Köyü sakinleri kale ve çevresinde hazine arayışlarının devamlı sürdüğünü belirtirken, kalenin içerisinde bir yatır olduğuna inanıldığının da altını çizdiler. ‘Kale Dedesi’ diye adlandırılan yatır tüm Tophisar ve çevre köylerde biliniyor. Günümüze kadar depremler ve çeşitli doğa olaylarının etkisiyle çoğu yıkılan ancak yine de bazı otoritelerce Bursa’nın en sağlam tarihi yapıtları arasında gösterilen kalenin önemli bir bölümü kalenin yıkıntıları arasında kalmış durumda. İçerisinde ne olduğu tespit edilemeyen kaleye giden ziyaretçiler, kalenin ve külliyenin üzerinde sağlam kalmış kalıntıları görebiliyor ancak içerisinde ne olduğunu göremiyorlar. Çevre halkı kalenin, zamanında kaleyi kullananlar tarafından gizlenmiş hazineleri barındırdığını iddia etse de en merak edilen konu kalenin daha ne kadar ayakta kalacağı.

Kaynak : EZGİ ÖZDAŞ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat