Karakter ve kariyer eğitimi tek çatı altında

Eğitim 4 Ekim 2016 00:44
Videoyu Aç Karakter ve kariyer eğitimi tek çatı altında
A
a

İmam Hatip okulları için önyargı ile yaklaşanlara seslenen Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu Müdürü Mehmet Türkmen, “Bu okul, karakter ve kariyer eğitimi veren kurumlar olarak algılanmalı.

Mümin Uslubaş Haberi
Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu Müdürü Mehmet Türkmen ile eğitim üzerine görüştük. Önemli açıklamalar yapan Türkmen, “Bizi kısaca ‘Karakter ve kariyer eğitimi’ tanımlaması olarak algılamalılar” dedi.
Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu Müdürü Mehmet Türkmen, konuk olan yazarımız Hasan Karabulut’a İmam Hatip Liseleri’nin gerçeğini anlattı. Halk üzerinde gereksiz bir önyargı oluşturulduğunun altını çizen Türkmen, okulun genel özelliklerini ve hedeflerini açıkladı. Türkmen, “Uluslararası İmam Hatip Liseleri 1990 yılında denenmiş olmakla beraber 2007-2008 yılında Kayseri’de Anadolu İmam Hatip bünyesinde açılmıştır. 2011 yılında ise İstanbul Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi açılmıştır. 3.sü de Konya 2012 yılında Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi açılmıştır. 4. olarak da 2016-2017 öğretim yılında Bursa’da Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu açılmıştır” dedi.
DÜNDAR KATKIDA BULUNDU
4 yıllık titiz bir çalışma ile okul yapımının tamamlandığını belirten Türkmen, Bursa’da 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak okulumuz tamamlanmıştır. Okulumuz yapılırken, Balkanlar’da yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarını Türkiye’de okutmak istemeleri ihtiyacı göz önüne alındı. İstanbul’daki okulun doluluk oranının yüksek olması, Kayseri’deki okulun ise uzak olması sebebiyle Bursa’da açılacak bir uluslararası okulun talepleri karşılayabileceği düşüncesiyle İmam Hatip Camiası’nın bakanlığa konuyu taşıması ve bakanlığın onayıyla uzun bir bürokrasinin ardından kendisi de Balkan göçmeni olan Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar konunun önemini kavramasıyla böyle bir işe adım atılmış oldu” şeklinde konuştu.
‘TÜRKİYE’DE BİR İLK’
Türkmen şöyle devam etti: “Okul binamızın iyi bir mühendislik çalışması olduğunu söylemek gerekir. Selçuklu motifleri işlenen binamızda Osmanlı’nın Balkanlar’a Bursa üzerinden geçmesi ve okulumuzun adının da Balkanların fetih edilmesinde büyük emekleri olan ilk şehit padişahımız olan Murat Hüdavendigar isminin verilmesi çok manidardır. Yerleşim sistemi medrese sistemi olan binamız 22000 metre kare ile Türkiye’nin en geniş alanda eğitim veren lisesi olma özelliğine de sahiptir. Uluslararası İmam Hatip Liseleri İslam dinini, Türkçemizi, öğretme aynı zamanda gönül elçilerini yetiştirecek olan okullardır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencileri bünyesinde bulunduracak okulumuz Müslümanların birlik olabileceklerini de gösterme noktasında önem arz etmektedir. Okulumuzun uluslararası olma ve hafızlık boyutuyla Türkiye’de bir ilki temsil etmektedir. Bu sene itibarıyla da yurt içinden en fazla öğrenci alma özelliğine sahiptir okulumuz. 80 yurt içi 80 de yurt dışı öğrencimiz olacaktır.”
 
İKİ YABANCI DİL EĞİTİMİ
 “Okulumuzda öğrencilerimiz en az iki dil eğitimi alabilecekler. Arapçanın yanında dünya dili kabul edilen İngilizce eğitimi verilecek. Yabancı öğrencilerimiz de Arapçanın yanında Türkçe de öğrenecekler” diyen Türkmen, “Bu çalışmayla uluslararası tanımlamada kalmamış hayata geçirilmiş olacak. Yabancı öğrenci projesi Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü bir projedir. Yabancı öğrencilerimizin ülkemize gelmeleri, burs ve sağlık giderlerini, personel giderlerini Türkiye Diyanet Vakfı üslenmiştir. Öğretmen kadromuz, idealist ve aynı zamanda mesleğinde başarılı konumdaki meslektaşlarımızdan oluşturuldu. En az dört yıllık tecrübeye sahipler. Yurt dışından gelen öğrencilerimize yaşamsal olarak da örnek olmaları beklentisi, temiz ahlaklı idealist ve heyecanlı, mesai saatlerinde esnek davranabilen çok nitelikli bir öğretmen kadrosuyla çalışmaktayız. İlk gün, ilk saatten itibaren derslerimiz başladı, ilk hafta itibariyle kurslarımız başladı, hafta sonlarında ise sosyal etkinlikler, her türlü atölye çalışmasının yapılabileceği, spor yapılabilecek çok amaçlı salonlar planlanmıştır. Okulumuzun misyonuna uygun çalışmaları hayata geçirme gayretindeyiz. Sayısal başarı hedeflediğimiz için matematik, fen, biyoloji, fizik dersleri okulumuzda bir fen lisesi dersleriyle aynı seviyede, hatta kurslarımızı da sayarsak daha fazla olacaktır. Zira talebelerimiz Bursa ortalamasının üzerinde başarılı öğrencilerden oluşmaktadır. Meslek derslerimizde de asıl amaç karakter kazandırmak yaşam tarzını sağlamak, inançlı nesli nasıl yetiştirebiliriz diye bir derdimiz var. Okulumuzda hafız olup da gelen talebelerimizin yanında hafızlık eğitimi alacak öğrencilerimiz de mevcut. 100-150 yıllık kaybedilmiş veya yeterince iyi değerlendiremediğimiz bir dönem yapılacak bu çalışmalarla revize edilir diye düşünüyoruz” dedi.
‘SÖZ SAHİBİ OLABİLECEK BİR NESİL’
Türkmen, “Akademik çalışma çerçevesinde okulumuzda fen ve sosyal bilimler programı uygulanacaktır. Sayısal ve fen ağırlıklı programa sahibiz. Bizi kısaca “Karakter ve kariyer eğitimi” tanımlaması çok da yanlış olmayacaktır. Okulumuzdan mezun talebelerin şahsiyetli bir Müslüman ve gelecekte dünyada söz sahibi olabilecek bir kariyere sahip Müslüman yetiştirme hedefindeyiz. Birini diğerine tercih etmeden iki kulvarda da öğrencilerimizin donatılmasını sağlamak amacındayız. Dünyaya öğrendikleriyle din ve dilleriyle katkı sağlasınlar istiyoruz. Bakanlık, müsteşarıyla genel müdürlüğü ile okulumuzu yakından takip etmektedir” şeklinde konuştu.
‘BURSA BİZE SAHİP ÇIKACAKTIR’
 “Geriye kalıyor Bursa’mızın okulumuzu sahiplenmesi. Bursa sanayi şehridir, inanıyoruz ki hem çocuklarımızı hem de kurumumuzu zaman içerisinde sahiplenecek önemseyecek bir yapıya ulaşılacaktır” diyen Türkmen, “Bursamız zengin insanların yaşadığı bir şehir… Birkaç zenginin bile okulumuzun ihtiyaçlarını karşılayabilecek olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda maddi manevi desteklere ihtiyacımız olacaktır. İnşallah Bursa’dan dünyanın dört bir köşesine güzel yetiştirilmiş yavrularımız yarınlarda gönül elçileri olarak insanlığa hizmet edeceklerdir” diyerek sözlerini tamamladı.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat