Loading...

Kardiyak rehabilitasyonla ikinci bahar

Bursa 22 Kasım 2017 16:42
Videoyu Aç Kardiyak rehabilitasyonla ikinci bahar
A
a

Türkiye'de her yıl yaklaşık 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor ve maalesef 100 binden fazlası ölümle sonuçlanıyor. Rehabilitasyon ile hayata yeniden merhaba diyen Olcay Havalan birçok hastaya örnek olacak hikayesini bizimle paylaştı.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor ve maalesef 100 binden fazlası ölümle sonuçlanıyor.  Hayatta kalan hastaların yeniden güçlü ve sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için ise destek amaçlı Kardiyak Rehabilitasyon denilen bir uygulama gerçekleştiriliyor. İşte bu rehabilitasyon ile hayata yeniden merhaba diyen Olcay Havalan' birçok hastaya örnek olacak hikayesini gazetemizde bizimle paylaştı. “ALDIĞIM TEDAVİNİN YARARINI GÖRDÜM”

Olcay Havalan, “2015 yılında geçirdiğim koroner by-pass ameliyatı sonrasında, internette Bursa’da kardiyak rehabilitasyon programı olan bir sağlık merkezi ararken Romatem'e rastladım. Geçirdiğim ameliyat sonrası böyle bir programın çok gerekli olduğunu, yurtdışında bu programın yaygın olduğunu, ama ne yazık ki ülkemizde bu programa sahip az sayıda merkezin olduğunu öğrendikten sonra, yaşadığım kentte böyle bir merkezin olması beni çok sevindirdi. İlk muayenemi olduğum Uzman Doktor Nurten Küçükçakır ile tanıştığımda doğru yerde olduğumu anladım. Hastasıyla bu kadar iyi iletişim kurabilen çok az doktor tanıdım. Daha sonra tedavi sürecim başladığında, kardiyak rehabilitasyon ünitesinde çalışan fizyoterapistlerin de işini iyi yapan kişiler olduğunu gördükten sonra güvenle tedavime devam ettim. Aldığım fizik tedavinin çok yararını gördüm. Kendimi daha iyi ve enerjik hissediyorum. Bu nedenle, her yıl kardiyak rehabilitasyon ünitesinde tedaviye geliyorum ve çok memnunum. Bu memnuniyetimi çevremdeki insanlarla da paylaşıyorum. Bu yıl, üçüncü yılım ve gelecek yıl da aynı tedaviyi almak istiyorum. Uzman ve deneyimli tıbbi kadrosu, güler yüzlü personeli, modern ortamı, teknik donanımı ile Romatem her zaman ilk tercihim olacak. Benim gibi ameliyat olan, kriz geçiren hastalara da kesinlikle kardiyak rehabilitasyon ile tedavi olmalarını öneriyorum” diye anlattı. AİLE SICAKLIĞINDA REHABİLİTASYON 

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif de öncelikle rehabilitasyon hakkında bilgi verirken Kardiyak Rehabilitasyon’un nasıl bir işlem olduğunu, önemini ve nasıl bir programlama ile çalıştıklarını anlattı. 
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif sözlerine öncelikle rehabilitasyonun   tanımını yaparak başladı. Raif, "Rehabilitasyon, herhangi bir sistemik hastalığı olan bireyde yaşamını olabildiğince normale yakın sürdürebilmesi için kullanılan yöntemlerin tümüdür. Rehabilitasyon ülkemizde daha çok son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır ve nelerle uğraştığı konusunda farkındalık azdır. Bursa Romatem Hastanesi’nde son derece geniş bir yelpazede uygulama alanı vardır. Nörorehabilitasyon  gerek geleneksel gerekse gelişmiş robotik sistemler kullanılarak  felç (inme),omurilik yaralanması, serebral palsi, multiple skleroz  ve parkinson gibi nörolojik hastalıklarda yapılmaktadır. Kalp Hastalıklarında kardiyak  rehabilitasyon, akciğer  hastalıklarında pulmoner rehabitasyon,eklem hastalıklarında ortopedik rehabitasyon  ve kanser hastalarında rehabilitasyon yapılmaktadır. Hastanemizdeki rehabilitasyonun en önemli ve en güçlü yanı ekip ruhu içinde, işini seven çalışanlar ile yürütülmesidir. Hasta odaklı hazırlanan nitelikli programlar güven ortamında bir aile sıcaklığında yürütülmektedir" diyerek ayrıntılı açıklamada bulundu. KARDİYAK REHABİLİTASYON NEDİR? ÖNEMİ NEDİR? 

Kalp damar sistemi hastalıklarının dünyada ve ülkemizde ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer aldığını söyleyen Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif  bu denli önemli bir sağlık sorunumun önlenmesi ve tedavisinin yürütülmesinin son derece önemli olduğunu ve bu süreçte  Kardiyak rehabilitasyonun önemini anlattı. Rafi, “Kardiyak rehabilitasyon ile kardiyovasküler sistem hastalığı olan bireylerin fiziksel, sosyal,emosyonel ve mesleki olarak en iyi düzeye getirebilmek amaçlanır. Kalp krizi geçiren ve sonrasında girişimsel işlem (stend) uygulanan veya bypass operasyonu uygulanan bir hastayı düşünelim. Hasta ölüm korkusu tekrar kriz geçirme korkusu yaşayabiliyor ve kendisini hayattan çekebiliyor. Mesleğini yürütemez duruma gelebiliyor, işlerini devrediyor sonuçta daha hareketsiz hale geliyor. Biz kardiyak rehabilitasyon programı ile var olan hastalığına rağmen yaşamını aktif olarak sürdürebilmesini,onun yaşam kalitesini arttırmasını sağlamaya çalışıyoruz.  

PROGRAMINDA NELER YAPILIR? 
Hastalığa bağlı ölüm ve sakatlık durumunun azaltılmasını hedeflediklerini söyleyen  Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif, bu rehabilitasyon programının içeriği hakkında da detaylı bilgilendirmede bulundu. Raif, “Kardiyak rehabilitasyon Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kardiyoloji Uzmanı, Fizyoterapist,Diyetisyen,Hemşire ve  psikologun yer aldığı bir ekibin çalışmasıdır. Mümkün olan en kısa sürede bireyin programa alınması etkinliği arttırır.  Hasta öncelikle hastalığı ile ilgili bilgilendirilir, ayrıntılı olarak değerlendirilir, risk faktörleri saptanır, egzersiz kapasitesinin belirlenmesi amacıyla egzersiz testi yapılır. Amaç hastaya özel, uygun, etkili ve güvenli bir egzersiz programı oluşturmak ve yürütmektir. Böylelikle bireyin enduransı (dayanıklılığı) artar, akciğer kapasitesi artar, yorgunluğu azalır, nefesi daha iyi duruma gelir, daha uzun mesafede yürüyebilir, merdivenleri daha rahat çıkabilir duruma gelir. Sonuç olarak yaşam kalitesi artar, kaygısı azalır, uykusu düzene girer  ve mesleğine geri dönebilir. Kalp üzerinde direkt olumlu etkiler olur (endotelin düzelmesi, plakların stabilizasyonu) ve kan basıncı düşer” dedi. 

GÜNDE 30 DAKİKA YETERLİ
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif tedavi sürecine ilişkin açıklamada bulunurken, "Hastalar erken dönemde hastanede sonrasında günübirlik olarak tedavi ünitesine haftanın 3-5 günü gelerek genel olarak 20-30 dakika programa alınırlar. Vital bulguları(nabız,kan basıncı,oksijen saturasyonu, EKG),nefes ve yorgunluk durumu kontrollü olarak bisiklet veya yürüme bandı (treadmillde) egzersiz programına alınır.Fizyoterapist gözleminde yürütülür. Kaslarının güçlendirilmesi amacıyla fizik tedavi metotları, güçlendirme ve denge gibi farklı egzersiz programlarından,solunum egzersizleri,su içi egzersiz programlarından da yararlanılabilir.Sonrasında (4-8 hafta sonra) egzersiz döneminde kazanılan alışkanlıkları evde spor salonunda devam ettirmesi önerilir" açıklamalarında bulundu.

Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat