Loading...

Kaygınız başınıza bela mı?

Sağlık 15 Nisan 2017 12:29
Videoyu Aç Kaygınız başınıza bela mı?
A
a

Anksiyete bozukluğu kaygı, kişide her an kötü bir şey olacakmış hissi, örneğin her an kötü bir haber alacağı ya da kendisinin yahut yakınlarının başına kötü bir şey geleceği endişesi ile giden bir bunaltı duygusu olarak biliniyor.

Anksiyete bozukluğu her an kötü bir şey olacakmış hissini yaşayan insanlarda görüyoruz. Kişi sıklıkla günlük olaylar karşısında beklenenin üstünde yüksek bir kaygı düzeyi yaşıyor. Zihni çoğunlukla felaket senaryoları ile dolu. Örneğin; çocuğu eve bir saat gecikmeyle gelmiştir, ancak bu gecikme mutlaka çocuğa araba çarpmıştır, birileri çocuğa bir şey yapmış olabilir gibi kaygı içeren düşüncelerle karşılanır. Kişi olaylar karşısında hafif bir tedirginlik duygusundan panik derecesine kadar değişik yoğunluklarda kaygı yaşayabilir. Duruma yaygın kaygı bozukluğu denmesinin nedeni kişinin sadece belli durumlarda değil, hemen her durumda (belirli bir yer, zaman ya da duruma bağlı olmaksızın) az ya da çok kaygı yaşaması. Panik bozukluğundan bu yönden ayrılıyor. Aslında kaygı günlük hadiselerde herkesin karşılaştığı bir ruh hali ve aşırı boyutlara ulaşmadıkça bir teşvik aracı olarak insanlara yardımcı. Kaygı kişinin günlük aktivitelerini aksatacak hale gelerek başlı başına bir problem meydana getirdiğinde artık hastalık adını alır ve tedavi edilmesi gerekir. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişi uzun süren, kontrol etmekte güçlük çektiği bir endişe durumu yaşar. Bu kaygı huzursuzluk veya kendini tetikte hissetme, çabuk yorulma, odaklanma güçlüğü, unutkanlık hissi, sinirlilik, kas gerginliği ve uyku bozukluğu belirtilerinin tamamı ya da bir kısmı ile birlikte bulunur. Kişinin yaşadığı bu sıkıntılar kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemekte. Bu sık rahatsızlık genellikle 20’li yaşlardan önce başlayarak, dalgalı bir seyir izler. Duruma eşlik edebilecek psikiyatrik bozukluklar diğer kaygı bozuklukları, depresyon ve alkol bağımlılığı oluyor.
ANKSİYETE NASIL TEDAVİ EDİLİR             
Yaygın anksiyete bozukluğu tedavi edilmediği takdirde yıllarca sürerek, kişide önemli bir yeti yitimine yol açar. İleri dönemlerde hastalarda mevcut rahatsızlıklarına ikincil olarak depresyon gelişebilir. Hastalar huzursuzluk ve sıkıntıları için kısa süreli rahatlatıcı etkilere sahip olduğundan alkol kullanmaya başlayabilirler veya kullandıkları alkol miktarını artırabilirler. Bu sebeplerle hastalığın daha başlangıçta tedavi edilmesi büyük önem taşır. Ayrıca eşlik eden bedensel rahatsızlık bulunsun bulunmasın aşırı kaygı halinin tedavi edilmesi hipertansiyon ve kalp-dolaşım sistemi ile ilişkili risklerin azaltılması noktasında önemli bir adım. Yaygın anksiyete bozukluğunun önde gelen tedavisi uygun şekilde seçilmiş antidepresanlar var. Tedaviye bazen de kısa süreyle benzodiazepin grubu ilaçlar eklenmekte. İlaç tedavisi tek başına ya da gereğinde bilişsel-davranışçı terapi ile birlikte uygulandığında yüzde 90’lara ulaşan oranlarda başarılı olunmakta.
Kaynak : MELEK GENÇ/ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat