Loading...

Kayhan’ın Lezzet Abla’sı

Bursa 16 Nisan 2018 22:01
Videoyu Aç Kayhan’ın Lezzet Abla’sı
A
a

Bursa'nın 600 yıllık tarihi mekanı Kayhan Çarşısı, asırlardır birçok işletmeye ev sahipliği yaptı. Ancak 600 yılda tek bir kadın işletmeciye tanık oldu: Ebru Ay.

Ebru Ay, 9 senedir Kayhan Çarşısı'nda faaliyet gösteren Kayhan Tadım Pideli Köfte ve Döner Kebap işletmesinin hem ustası, hem de işletmecisi... Kadın eli değdiğinde bir işletmenin ve yemeklerin ne kadar güzelleşebileceğinin canlı kanıtı olan Kayhan Tadım Pideli, yıllardır Kayhan'ın vazgeçilemeyen tadı oldu. Aile büyüklerinin 1940'lı yıllardan bu yana icra ettiği pideli köfte ustalığını dedelerinden aldığı eğitimle sürdüren Ebru Ay gazetemize yaptığı açıklamada, " Pideli köfte bir sanattır.  Bütün malzemelerinin taze olması gerekir, eti, pidesi, yoğurdu özeldir. Bunların hepsini birleştirince güzel bir şey çıkıyor. Müşteri de nerede olursa olsun, sizi bulup tercih ediyor" şeklinde konuştu.TARİHİ ÇARŞIDA TARİHİ USTALIK
Ebru Ay, 15 senedir pideli köfte sektöründe yer aldığını, 9 senedir de Kayhan Tadım Pideli işletmesiyle Kayhan Çarşısı'nda hizmet verdiğini belirterek, çarşının tarihi özelliğinden şu şekilde bahsetti: "Kayhan Çarşısı 600 yıllık bir çarşı. Binalarımız sonradan devlet tarafından yenilense de tarihi eskidir ve Bursa'nın en çok bilinen çarşısıdır. Pideli köfte dediğinizde akla Kayhan Çarşısı gelir. Her yıl yabancı ve yerli turist akınına uğruyor ve Bursamızın hem tarihini hem de yemek kültürünü gelen turistlere aktarıyor. Bazen internetten bakıyorum da bu çarşının tarihine ve neler yaşadığına... Şu haliyle görenler bu çarşı yeni yapıldı sanıyorlar ama neredeyse hiç bozulmamış yıllardan bu yana. Binalar aynı, işletmeler aynı ama daha yenilenmiş. Yaz olduğunda Araplar, Çinliler ve sayamadığım birçok ırktan insan geliyor, buranın tarihine tanık olup Bursa'nın yemek kültürünü tanıyorlar. Biz de buna vesile oluyoruz." Kayhan'ın tarihinin içerisinde bir başka tarih barındıran işletmesini anlatan Ay, "Bizim dedelerimiz İskender ustasıydı. Ailemizin ustalık tarihini 1948'e kadar dayandırabiliriz. Yani biz çekirdekten yetişmeyiz. Biz onlardan öğrendik, çok şükür ki öğretmişler. Zor şartlarda bizi yetiştirdiler. Pideli köfte basit bir şey değil. Yapıyorsunuz ama müşteri sizi en fazla 10 dakika bekler, elinizin çabuk olması lazım. Bu da ancak iyi ustalardan öğrenebileceğiniz bir özelliktir" ifadelerini kullandı. Pideli köftenin bir sanat olduğunun altını çizen deneyimli işletmeci, "Pideli köfte bir sanattır.  Bütün malzemelerinin taze olması gerekir, eti, pidesi, yoğurdu özeldir. Bunların hepsini birleştirince güzel bir şey çıkıyor. Müşteri de nerede olursa olsun, sizi bulup tercih ediyor. İşletmemizde et ürünlerinin neredeyse hepsini de müşterilerimizle buluşturuyoruz" dedi. "HERKES BANA 'LEZZET ABLA' DİYOR"
Ebru Ay kadın işletmeci olmanın zorluklarından bahsederek,"15 senedir bu işi yapıyorum. Kayhan Tadım Pideli olarak bu çarşıda 9 senem geçti. Bayan işletmeci olduğum için de bayan müşterilerim beni tutuyorlar, seviyorlar. Tabii ki zorlukları var. Çarşıda pideli köfteciler çok, rekabet fazla. Kadın usta olarak bu çarşıda tek ben varım. Bu yüzden başlarda yadırgasalar da sonradan alıştılar bana. Baştan yadırgandı çünkü ben bu çarşıdaki tek kadın işletmeciyim. 'Bayandan pideli köfte ustası mı olur' dediler ama bayanlar şimdi her şeyi yapıyorlar. Tır bile kullanıyorlar. Zaten yemek işleri de evde kadınlara aittir. Ustanız size iyi öğrettiyse ve onun öğrettiği yolda ilerliyorsanız cinsiyetinizin bir farkı kalmıyor" ifadelerine yer verdi. Kayhan Tadım Pideli Köfte'nin hem işletmecisi hem de ustası olan Ay, kadın işletmecinin yönetiminde yürüyen işlerin daha hızlı ilerlediğini vurgulayarak, "Hem usta hem işletmeci olmak çok zor. Her şeyiyle kendinizin uğraşması gerekiyor. Eşim de bana yardımcı oluyor. En tazesini seçmek bizim görevimiz, düzenli bir şekilde işyerinin elemanlarıyla birlikte yürümesi de bizim işimiz. İkisini aynı anda yürütmek kolay değil. İşletmeci ve usta bayan olunca işler daha hızlı ilerliyor. Bayanlara karşı daha fazla bir yakınlık oluyor müşteriyle. Hatta müşteri ocakta bayan gördüğü zaman daha temiz daha titiz olduğunu düşünüyor, daha doğrusu bunu biliyor. Ama herkes artık alıştı bana. Herkes bana 'Lezzet Abla' diyor. Uzun zamandır burada olduğumuz için herkes benimsedi, bağrına bastı çok şükür" şeklinde konuştu. RAMAZAN AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ: KAYHAN TADIM 
Kayhan Çarşısı girişinde 2 dükkanın birleştirilmesiyle oluşturulmuş geniş bir alanda  hizmet veren işletmenin çok fazla yabancı turist ağırladığından bahseden kadın işletmeci, "Bizim turist müşterimiz çok oluyor. İnternet üzerinden de satışlarımız olduğu için her yıl Nijerya, Hindistan, Pakistan'dan grup grup müşterilerimiz oluyor. Onlar internet aracılığıyla bizi arayıp, bizi tercih ediyorlar. 
Kaynak : Ezgi ÖZDAŞ - ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat