Kayışoğlu’ndan “İznik Surlarını onarın” çağrısı

İznik 18 Eylül 2016 20:17
Videoyu Aç Kayışoğlu’ndan  “İznik Surlarını onarın” çağrısı
A
a

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, yüzyıllardır ayakta kalan İznik Surları’nın geleceğe taşınması için bir an önce onarımdan geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Nurhayat Altaca Kayışoğlu, yerel yönetimler eliyle eski birçok binanın tarihi eser olarak onarıldığını ancak gerçek anlamda tarihi ifade eden İznik Surları gibi anıtsal yapıların ise kaderine terk edilmiş olmasının dikkat çekici olduğunu ifade etti. İznik’in tam bir tarih hazinesi olduğunu dile getiren CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Milattan önce 2500 yıllarına kadar uzanan bir tarihe sahip İznik’te birçok uygarlığa ait eserler bulunuyor. İznik Surları da bunlardan birisi. Maalesef dünyadaki turizm hareketliliğinden İznik hak ettiği payı alamıyor. Kültür turizminin başkenti olabilecek bir şehrin gereken ilgiyi görmemesinin nedenleri üzerinde ciddi ciddi düşünmek gerekir. Neden İznik dünya nüfusunun çok önemli bir bölümü için çok çekici özelliklere sahipken, gereken ilgili görmüyor? Sorun nereden kaynaklanıyor” açıklamasında bulundu.

AYASOFYA ÖRNEĞİ
CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İznik’te Ayasofya gibi tarihi yapıların onarıldığını ancak yapılan restorasyon çalışmasının tatmin edici bulunmadığının altını da çizerek, “Hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar için önemli Ayasofya Kilisesi Kültür Bakanlığı aracılığıyla restore edildi ancak yapılan restorasyonun da restorasyona gerek duyduğu izlenimi oluşturdu. Bizde yapılan restorasyon çalışmalarının birçoğunda benzer sorunlar yaşandığı bir gerçek ama bu yapıların geleceğe aktarılması da çok önemli. İznik Surları da bu eserlerden birisi. İznik’in etrafını çeviren surların kıyısından yol geçiyor.

ASLINA UYGUN ONARIM
Ağır tonajlı araçların da bir zamanlar kullandığı bu yol, surlara ciddi zararlar veriyor. Bir an önce restore edilip, kıyısından geçen yolların başka noktalara alınması gerekiyor. Bu önemli yapının restorasyonu bir an önce başlamalı ancak Ayasofya gibi bir restorasyon yapılacaksa bu haliyle korunması daha iyi olur. Restorasyon aslına uygun onarım demek ama biz de yapılanlar eskiye uygundan ziyade yeniden yapmak gibi algılanıyor” uyarısında bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat